Skafoid Kemiği – Bilek Kemiği

Scaphoid Kemiği Nerede Bulunur ? Bilek Kemiği Kırılması.

Skafoid kemik bileğimizde başparmağı tarafında uzanır ve en büyük karpal kemiklerden biridir. Görünüşte ve boyutta bir kaju fıçısına benzemektedir ve iki karpal kemik sıralamsında aralarını bağlama ve dengeleme işini yapar. Bilek ekleminde, lunat ve skafoid kemikleri birbirleriyle örtüşür.

 

Skafoid Kırılmasının Nedenleri ? Bilek Kırılmasının Nedenleri ?

 

Skafoid Kırılmanın Belirtileri Nelerdir?

Bir skafoid kırığının belirtileri şunlardır:

  • Bilekte başparmak tarafında ağrı hissedilmesi
  • Başparmağın tabanında renk değişimi ve şişme
  • Nesneleri sıkıca kavrayamama

Yaralanma sonrasında bileğinizde hissedilen ağrı ve rahatsızlık, bir günden fazla sürerse, kırık oluştuğunun bir işaretidir. Ağrı gitmezse, ağrının nedeni bileğin burkulama olasılığı düşük olduğundan tıbbi bakım almanız gerekiyor.

Skafoid Fraktürü Nasıl Tedavi Edilir?

 

1. Cerrahi Olmayan Tedavi

  • Kırılma. 12 haftaya kadar bir  alçı kullanmak, iyi hizalanmış ve kısaca teşhis edilen bir kırık için olağan tedavidir. Ön kol, bilek ve başparmak, skafoid kemiğinin düzgün şekilde kalabilmesi için alçı yapmak iyidir. Her ay alınan röntgen sonuçları doktorunuza iyileşme sürecini izlemede yardımcı olabilir. Alçı, kırık iyileştikten sonra çıkarılır; Bununla birlikte, hala kırığın düzelmeme durumu mevcuttur.
  • Kaynamama.Dört ay içinde iyileşmeyen kırıklara non-unions denir. Non-unions Türkçe; İyilrşmrmiş kırık kemikler anlamına gelir. Bu gibi durumlarda, alçı son zamanlarda yapılmış ise alçı demirinin uzun süre kullanılması tavsiye edilir. Skafoid kemiğe az miktarda elektrik akımı gönderen ve iyileştirmeye yardımcı olan bir elektrik stimülatörü, doktorlar tarafından da reçetelenir ve her gün en az 10-12 saat boyunca bir bilezik gibi giyinmelidir.

2. Cerrahi

  • Vida Sabitleme.Değiştirilmemiş skafoid kırıklarında, vida sabitleme gibi bir ameliyatın çok etkili olduğu ispatlanabilir. Bu ameliyatta skafoidin içine bir vida sokulur ve iyileşirken skafoid kemiğini sıkıca tutar. Çalışmalar, günlük rutini hayatınıza daha hızlı bir şekilde dönmenize yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır.
  • Skafoid Debridman.  Elektrik stimülatörü kullandıktan sonra veya alçı ile sarılmış sendikasyonlar, skafoid debridman olarak bilinen cerrahi işlemle tedavi edilmelidir. Bu ameliyat, skafoid kemiğin üstünde bilekte bir kesi yapmak ve kemik üzerindeki skar dokusunu kaldırmaktır. Bu, iyileşmenin taze kemik yüzeyinden başlayabilmesini sağlar.
  • Kemik Grefti Yöntemi. Skafoid kırıkların cerrahi tedavisinde bir kemik grefti de kullanılabilir. Bir kemik grefti, diğer bilek kemiklerinden alınan ve sonra kırığa sokulan bir kemik dokusudur. Kemik greftleri bilekten veya pelvisten alınır ve kemik yüzeyi üzerindeki iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Skafoid Kırılmasının Komplikasyonları Nelerdir?

Tıbbi tedavinin erken bir safhada alınması durumunda, skafoid kırığın iyileşmesi fazla zaman almaz, bir an önce iyilrşir. Ancak, erken safhada tedavi edilmezse, aşağıdaki komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

1. Gecikmeli Birleşme Kemiklerin Kaynamaması

Skafoid kemiğin alçıda dört ay tedavi edilmesinden sonra yetersiz iyileşmesi, gecikmiş birleşmenin ortaya çıkması, kemiklerin kaynamaması demektir. Eğer kırık hiç onarılmazsa ve kemik parçaları birbirinden ayrılmış halde kalırsa, bu kaynama olmayacağının bir işarettir. Kırık yeterince çabuk tedavi edilmezse, bu iki komplikasyon da ortaya çıkabilir. Bu nedenle, kırılmış bileklerin mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi önemlidir. Kırıkların konumlanması, yer değiştirmesi ve avasküler nekroz tutulumu, skafoid kırığın iyileşmesi üzerinde etkili olabilir. Uzun süreli ve ameliyatlı bir alçılama, gecikmiş veya birleşim olmaması durumunda sizin için mevcut olan tedavi seçeneklerinden birisidir. O yüzden kırık gibi durumlarda zamanla yarışmanız ve bir an önce tedavi ettirmeniz gerekmektedir.

2. Malunion –  Kırılmış Kemiklerin Yanlış Kaynamsı

Malformasyon, skafoid kemiğin parçalarının doğru bir şekilde değil de yanlış bir açıda kaynaması ile oluşur. Bu durumda, elinizle bir nesneyi tutmanın zor olduğunu ve bileğinizi hareket ettirirken acı çektiğini göreceksiniz. Skafoid kemiğin taranması veya röntgen filmi maloniyonun ortaya çıkmasını sağlar ve düzeltilmesi içincerrahi müdahale gereklidir.

 

3. Avasküler Nekroz

Avasküler nekroz kan dolaşımı olmadığı için yaşamı tehdit eder. Skafoid kırığının çoğunda, skafoidin en dar parçası olan bel kırılır. Skafoid kemiğe kan akışı giriş noktasından olduğu için; burada kırık, skafoid kemiğin bir bölümüne kan akışını engelleyebilir. Böylece, skafoid kemik iyileşemez ve bir kısmı tahriş olur ve parçalanır. Skafoid kemiğin röntgen filmi, ilk yaralanmadan birkaç ay sonra yapılırsa, avasküler nekroz oluşumunu ortaya çıkarabilir.

4. Artrit

Bazı insanlar skafoid kemiğin kırılmasından sonra osteoartrit geliştirebilir. Avasküler nekroz, maluniyon veya birleşmeme gibi komplikasyonlar oluştuğunda, bu olayın olma ihtimali artar.

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir