Siyah Çayın Zararları

Siyah Çayın Zararları Nelerdir ?

Her yerde her yemeğin yanında giden ve en çok tükettiğimiz içecek olan siyah çayın zararlarından bahsedeceğiz bu yazımızda. Siyah çayı neredeyse her gün tüketmekteyiz. İşte, misafirlikte, evde yemek yerken tabi ki bir de yediklerimizi bastırsın diyerekten yemekten sonra, sohbet ederken içilen ve “Bir şey içer misiniz?” diye gelen bir sorunun 1 numaralı cevabı siyah çay.

Bazıları için su yerine bile geçmiştir siyah çay. Bir oturuşta bir demlik çay bitiren de vardır. Aslında bakarsanız siyah çayın tek bir zararı diğer zararlarını açık ara önde bırakmaktadır. O da fazla şeker alımından başka bir şey değildir. Şekerli çay içenlerin sayısı ülkemizde şekersiz çay içenlerin sayısından bir hayli fazladır. Küçük bir hesap yapacak olursak;

Günde 10 bardak çay içen bir kişiyi ele alalım çoğu insan gibi bu kişi de çayı 2 kesme şeker atarak içsin. Günün sonunda 20 adet kesme şeker kullanmış olur. Bir kesme şeker ortalama 4 gram olduğunu var sayarsak bu kişi günde 80gr fazladan vücuduna şeker almakta olduğunu görürüz. Ve bu da seçtiğimiz kişinin düzenli bir şekilde böyle çay içmeye devam ederse yakında birçok sorunla karşılaşmaması çok düşük bir ihtimaldir. Bu sorunlara birkaç örnek verelim.

Siyah Çayın Sağlığa Zararları

 • Damar tıkanıklığı
 • Kalp krizi riski
 • Kilo artışı
 • Anemi ve benzeri hastalıklara neden olmaktadır.
 • Bununla beraber siyah çayın her gün ve yüksek miktarda tüketilmesinde farklı zararlar da vardır;
 • Kabızlık
 • Aşırı idrar boşaltımı
 • Sinirsel rahatsızlıklar
 • Ellerde titreme
 • Tansiyon düzensizliği yapma (Özellikle tansiyon hastası olan kişiler az miktarlarda çay tüketmelidir)
 • Demir eksikliği; Çayın demir bağlama gibi bir özelliği vardır. Bu da kişilerde demir eksikliği yapmaktadır. Eğer çaya limon sıkıp içerseniz çayın bu etkisinden büyük oranda kurtulabilirsiniz.
 • Ve son olarak da romatizmal hastalığı olan kişilerde çeşitli zararlı etkiler yapmaktadır.

Siyah çayın zararlarından bahsettik bu yazımızda uzmanlara göre ne kadar içmeli derseniz günde en fazla 4 bardak içmeniz tavsiye edilmektedir. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi siyah çayın da fazlası zarar gördüğünüz gibi. Dikkatli olmak lazım.

Önerilen Paylaşım 1:Mercedes E 220 CDI BlueEFFICIENCY teknik özellikleri ve yakıt tüketimi

Önerilen Paylaşım 2:Biberiye Çayının Faydaları ve Zararlari

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

1 Yorum

 1. Türk milleti olarak siyah çayı çok seviyoruz ve tüketiyoruz ama siyah çay fazla tüketildiği zaman kansızlık yapıyor. Ayrıca kalp krizi riskini de arttırıyor. Günlük olarak 2-3 bardağı geçmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türk milleti olarak siyah çayı çok seviyoruz ve tüketiyoruz ama siyah çay fazla tüketildiği zaman kansızlık yapıyor. Ayrıca kalp krizi riskini de arttırıyor. Günlük olarak 2-3 bardağı geçmeyin.


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer