menü resmi

Site Taşıma(-Domain Değiştirme)

site-tasimaİki adet yada birden fazla siteniz var ve sonradan aldığınız bir karar ile sitelerin bir tanesini yada hepsini sadece bir siteye taşımak istiyorsunuz. Host taşıma Domain Taşıma Site taşıma  işlemleri için aşağıdaki adımları uygulamalısınız.

Hosting Taşıma – Site Taşıma Nasıl Yapılır ?

Mesela abc.com adında bir web siteniz var ve siz bu siteyi xyz.com adlı siteye taşımak, içeriklerini bu siteye eklemek istiyorsunuz. Fakat bu durumum Google gibi arama motorlarında bir soruna neden olup olmayacağını tam kestiremiyorsunuz.

Evet yukarıdaki durumlar için herhangi bir SEO kaybı, sıralama sorunu olmadan aşağıdaki adımları uygulayarak sitenizi diğer sitenize taşıyabilirsiniz.

Öncelikle şunu belirtelim bu işlem için sizlere tavsiyemiz belirli bir süre(bu süreyi siz kontrol ederek, site hitlerine bakarak kestirebilirsiniz) taşıyacağınız siteyi açık tutmalısınız. Hani taşıdım hemen taşıdığım siteyi hostingi herşeyi sileyim malesef olmuyor, aşağıdaki adımları okuduğunuz zaman bu söylediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Başlayalım, anlatımları şu şekilde yapalım;

abc.com sitesini xyz.com sitesine taşıma yapacaksınız diyelim.

  1. Öncelikle taşıma yapacağınız(xyz.com) sitesinde veritabanı yedeğini alınız.
  2. .htaccess dosyası içerisine RewriteRule ^(.*)$ http://www.xyz.com/$1 [R=301,L] komutunu en üste yazınız ve kaydediniz. Burada dikkate etmeniz gereken nokta bu komut ile abc.com sitesindeki bütün bağlantıları,sayfaları xyz.com adlı siteye 301 yönlendirme ile yönlendiriyoruz. Bu şekilde abc.com sitesine giren kişi otomatik olarak xyz.com sitesine yönlendirilecek.
  3. abc.com sitesindeki içerikleri xyz.com sitesine ekleyiniz. bağlantıların aynı olmasına dikkat ediniz. Mesela sizin abc.com sitesinde şöyle bir sayfanız var diyelim abc.com/site-tasima evet bu sayfayı xyz.com adlı siteye taşıyacağınız ve 301 yönlendirmesi olacağı için xyz.com sitesine bu sayfayı eklerken aynı bağlantı adı ile eklemelisiniz. Yani bu sayfanın yeni sitedeki bağlantısı xyz.com/site-tasima şeklinde olmalı. Koyu renkte olan kısımları aynı olmalı. Bu işlemi en son da yapabilirsiniz.
  4. Son olarak Google Serch Console hesabınıza giriniz. Bundan sonraki işlemler Search Console ekranından yapılacaktır. Bu kısmı ayrıntılı olarak yapalım.

Evet Search Console sayfasına girdiniz. Şimdi aşağıdaki adımları uygulamalısınız.

  • Öncelikle taşıyacağınız siteyi seçiniz.Örneğimizde bu site abc.com
  • Açılan sayfada sağ üstte dişli çarka tıklayınız ve “Adres Değişikliği” ne tıklayınız.
  • Açılan sayfada dört işlemin olduğu sayfayı göreceksiniz. 1. seçenekte taşıyacağınız(nereye taşıyacaksınız) siteyi seçiniz örneğimizde bu site xyz.com
  • 2. seçenekte Denetle butonuna basınız. Yukarıda ilk basamakta yaptığımız 301 yönlendirmesini kontrol edecek. Rewrite komutunu en üstte eklemeniz gerektiğini söylemiştik. Eğer doğru yaptıysanız bu aşamada başarılı şekilde gerçekleşecektir.
  • 3. seçenekte “Onayla” butonuna basınız, sitelerin klasik google site doğrulama testi yapılacaktır. Hani siteler size mi ait. Eğer burada bir hata olursa yeni sekmede search console açınız ve her zaman yaptığınız gibi sitelerinizi Google’a doğrulayın. Sonra tekrardan “Onayla” butonuna basınız.
  • 4. ve son adımda sizden onay isteyecektir. Gönder butonuna basınız ve işlem tamam.

Evet artık ilk sitenizdeki içerikleri taşımanın yapıldığı sitenize ekleyebilirsiniz. Tekrar belirtmek istediğimiz nokta; sayfa bağlantılarının domain adından sonraki değerleri aynı olmalı.

Eğer taşıdığınız sitede abc.com/asdDJasfsf- diye bir sayfa var ise bu sayfanın yeni sitedeki karşılığı xyz.com/asdDJasfsf- şeklinde olmalı, domainden sonraki kısım birebir aynısı olmalı. Çünkü 301 yönlendirme kodumuz taşınan sitedeki sayfaları domain adından sonraki kısmını yeni siteye aynı şekilde yönlendirmektedir.

Eğer iki sitede WordPress ise konu başlıklarını aynı şekilde eklerseniz bu zaten olur. Sakın başlıklarda değişiklik yapmayınız. Son olarak artık taşıdığınız(abc.com) sitesi zamanla düşüşlere başlayacaktır zaten bu olması gerekn bir durum, sonuçta bu site eski site oldu.

Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız yorum yazarak bizlere sorabilirsiniz. Kolay gelsin.

 

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@İlyas -
2018-04-01 18:08:36

Site taşıma işini normalde ücretiyle yaptıracaktım fakat çok para istiyorlar. Ben de kendim yapabilir miyim diye araştırırken burayı buldum bir kaç yerde sorun çıksa da anlattıklarınız ile kendi sitemi kendim taşıdım. Teşekkürler gencturkhaber.com

@Ece Tuna -
2018-03-19 17:55:36

Site taşımayı pek tavsiye etmiyorum. Arama motorları açısından oldukça siteye zararı oluyor. Site açarken site adresini iyi belirleyin ve sonsuza kadar o adresle devam edin. Süreklilik sağlayın.

@nuri-ceylan -
2018-02-25 17:50:14

Evet hosting taşımada bu işlemleri yapmıyorsunuz Google için hosting yerinin bir önemi yok.

@Bereket02 -
2017-05-19 01:06:03

Sadece hosting taşıma için hiç birşey yapmamız gerekmiyor galiba webmaster tools dan ?

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.