Sınava Hazırlanan Öğrencilerin Velilerinin Dikkat Etmesi Gereken Unsurlar ?

Sınava çalışanları ben ikiye ayırıyorum. Birincisi çalışıp, sınava giren öğrenciler, ikincisi ise sınava hazırlanıp, giremeyen velilerdir. Böyle düşünmemin sebebi, öğrenciler gibi tavır alan velilerdir. Öğrenci gibi tavır alıp, kimisi çok önemsiyor, kimisi de hiç önemsemiyor ve bunun sunucunu ise iki tarafta hiç düşünmüyor.

Bu tarz velilere tasfiyem, durumu ciddiye alıp, emin adımlarla çocuklarına yönlendirmeleridir. Bunu ne aşırı heyecan yaparak, nede ilgisiz davranarak yapabilirler. Bunu ancak, sistemli bir program yaparak sağlayabilirler. Bu programı da bir uzmandan yardım alarak ya da çocuklarını gözlemleyerek yapmalılardır. Velilerimizin unutmaması gereken unsur şudur;

Velilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

sınava hazırlık

  • Çocuklarınızın sınava hazırlık döneminde, çocuklarınızı kendi sistemleriniz ile şartlayıp ve bu şartlardan dışarıya çıkmamalarını istemek, başlı başına hatadan ibarettir. Bu sergilediğiniz tavırla, çocuğunuza hiçbir olumlu etki bırakmayacaksınızdır.

Bunun için velilerimizin dikkat etmesi gereken, bazı unsular düzenlenmiştir. Bu unsurlar ise sırası ile şunlardır;

  • Çocuğunuza ders çalışmak için ortam hazırlamalısınız. Bahsettiğim ortam masa ve sandalye değil, çocuğunuzun kendi sorumluğunu bilmesi ve kendi arzuları ile ders çalışmasını sağlamaktır. Bu ortamı çocuğunuza sağlarsanız eğer, inanın fiziki olarak ne masaya nede sandalyeye ihtiyaç duyar. Çocuğunuzun gerçek ihtiyacını bilip, onu ona sunmalısınız.
  • Çocuğunuzun kararlarına saygı duyup, onunla birlikte yol almalısınız. Sizin düşüncenize göre iyi olanı, zorla bırakın evladınıza, hiç kimseye kabul ettiremezsiniz. Bu yüzdende bu yolda karşısında değil, yanında onunla birlikte yürüdüğünüzü hissettirmelisiniz.
  • Aşırı heyecandan vazgeçmelisiniz. Çünkü bu duyduğunuz heyecan çocuğunuza, tıpkı bir ayna görevi yaparak yansır ve onu olumsuz etkiler. Rahat tavır sergilemelisiniz ve bu rahatlığı seviyeli bir şekilde, çocuğunuza hissettirmelisiniz.
  • Onun derdine ortak olmalı ve onu anlamaya çalışmalısınız. Mesela çocuğunuz ders çalışırken, onun en sevdiği dizi ya da programları izlememelisiniz. Çünkü çocuğun aklı derste değil, sizin izlediğinizde olur. Buda öğrenciyi başarısızlığa iter.
  • Hedefini çocuğunuza sevdirin! Tabı sevdirebilmek için önce çocuğunuzun hedefini öğrenmeli ve onu o hedefe itecek unsurlar sergilemelisiniz. Böylelikle çalışma azmini artırıp, aldığı verime verim katmış olursunuz.

Birde kendi dünyanız değil de, çocuğunuzun dünyasından bakın! Görün ve hissedin onun düşüncelerini, onun gözünde, her şeyin sınavdan ibaret olduğunu gördüğünüz an, müdahale edin ve ona her şeyin sınav olmadığını açıklayın. İnananın böyle daha çok çocuğunuza yardımınız dokunacaktır. Çünkü onunla aynı hisleri yaşamak, onu anlamanın en kolay yoludur.

Önerilen Paylaşım 1:Sözleşmeli Öğretmen Kararı Doğru Bir Karar Mı ?

Önerilen Paylaşım 2:Pilotluk Eğitimi Ne Kadar Sürüyor, Nerelerde Veriliyor ?

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer