menü resmi

Şehir Planlayıcısı Nedir, Şehir Planlayıcısı Ne İş Yapar ?

Şehir Planlayıcısı nedir? Şehir Planlayıcısı ne iş yapar? Şehir Planlayıcısı ne kadar maaş alır?

Şehir Planlayıcılığı yada şehir plancısı, isminden de anlaşılacağı üzere şehirlerin daha gelişmiş ve düzenli bir görünüme sahip olması için çeşitli çalışmalar ve fikir alışverişi sürdüren meslek dalıdır.

Şehir planlayıcılarının en önemli özellikleri, tarihi ve kültürel yapılara zarar vermeden şehri restore etmek ve daha güzel bir görünüm kazandırmaktır.

Ayrıca şehir planlama işlemlerinde yeşillik alanlar ve sosyal yaşam alanları her zaman birinci sıralı öncelik olarak tutulmaktadır.

şehir planlayıcısı

Şehir planlayıcıları, genellikle mimar, mühendislik gibi bölümler bitiren kişilerden seçilir. 2 yıllık bir üniversiteden mezun olan kişilerin, bu meslek grubunda iş bulma imkanları neredeyse sıfırdır.

Bu yüzden şehir planlayıcısı olarak iş hayatına başlamak istiyorsanız mutlaka yukarıdaki bölümlerden en az birisini 4 yıllık olacak şekilde tamamlamalısınız.

Şehir planlayıcılarının aldığı maaş, genellikle yapılan çalışma ve projelerin boyutuna göre artabilmektedir.

Şehir Plancısı Maaşı

Ancak standart bir şehir planlayıcısı, aylık olarak net 2.500 TL’nin üstünde gelir elde etmektedir. Devlet dairelerinde sabah 8, akşam 5 sistemiyle çalışan şehir planlayıcıları, dilerse özel firmalara girerek daha farklı şartlar altında çalışabilirler.

Fakat unutmayın bu maaşlar başlangıç maaşlarıdır. İleride tecrübeniz arttıkça maaşınızda artacaktır.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.