menü resmi

Sakinleştiren Çaylar

Sakinleştiren Çaylar

 Bir çok insan gün içinde sinirlenebiliyor. Bir çay içip sakinleşmek istiyenler bu yazımıza…

Melisa Çayı

Melisa çayı en çok bilinen sakinleştiricidir. Sinirlerinizi yatıştırır ve stresinizi azaltır. Aynı zamanda uyku problemi çekenler bu çayı içerek daha rahat uyuyabilir.

Melisa Çayı Nasıl Yapılır

1 çay kaşığı kurutulmuş melisayı bir bardak kaynar suya atarak 10 dakika civarında demlenmesini bekleyin. Günde 1-2 kez içmenizin bir zararı yoktur.adaçayı nasıl hazırlanır

Papatya Çayı

Papatya çayı da aynı melisa çayı gibi sakinleştirir, stres azaltır ve uyku problemlerine iyi gelir. Aynı zamanda soğuk algınlığına çok iyi gelir, bağışıklığınızı güçlendirir. Yani boğazınız ağrıdığında papatya çayı iyi bir doğal antibiyotiktir. Birde papatya çayını cilt sağlığınızda kullanabilirsiniz.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır

2 yemek kaşığı civarında kuru papatyayı 2- 2,5 bardak kadar kaynamış su ekleyerek 4-5 dakika civarında demlenmeye bırakın. İsterseniz papatyaları süzebilir, limon sıkabilir ve içine tatlandırması için bal veya şeker koyabilirsiniz. Ve yine günde 1-2 kere içebilirsiniz.melisa çayı nasıl hazırlanır

Rezene Çayı

Rezene çayının da sakinleştirici özelliği vardır. Baş ağrısına iyi gelir. Ağlayan bebekleri  sakinleştirdiği söylenir ama kullanımda dikkat edilmelidir. Rezene çayını yağ erimesine katkı sağladığından dolayı kilo vermek isteyenler de kullanabilir. A ve C vitamini içermesi sayesinde cildinizi de güzelleştirir.

Rezene Çayı Nasıl Yapılır

 1 su bardağı kaynamış suya 1-2 çay kaşığı kadar kurutulmuş rezene atıp 7-10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Süzmeniz ve tatlandırmanız önerilir. Günde 1-2 bardak içebilirsiniz.

Adaçayı

Adaçayının da sakinleştirici ve stres azaltıcı özelliği bulunur. Diğer sakinleştirici çaylar gibi uykuya geçişi kolaylaştırır. Baş ağrısına ve boğaz ağrısına çok iyi gelir. Terlemeyi azalttığı ve hafızayı güçlendirdiği söylenir. Bir diğer özelliği ise gargara olarakta kullanılabilmesidir.

Adaçayı Nasıl Yapılır

2 çay kaşığı adaçayının üzerine kaynamış su dökerek 5-10 dakika beklettikten sonra içebilirsiniz. Tadı bu şekilde acı gelebileceğinden dolayı birkaç damla limon suyu ve biraz bal ekleyerek içerseniz daha iyi bir sonuç alırsınız. Günde 1-2 fincan içmeniz tavsiye edilir.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Sakine -
2018-03-07 13:47:25

Listedeki çaylar arasında papatya çayı en etkili olanı. Stresli bir ortama gideceğim zaman bir bardak papatya çayı içiyorum. Çayı içtikten sonra ne stres kalıyor ne de başka dert.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.