menü resmi

Sağlıklı Hamilelik için 10 Tavsiye

Sağlıklı bir hamilelik için kadınların dikkat etmesi gereken birçok konu bulunmaktadır. Hamilelik demek kadının kendi canından başka bir canınında bakımını, beslenmesini ve yaşamasını üstlenmesi anlamına geliyor. Gelin hep beraber bakalım dikkat etmemiz gerekenlere.

 1. Gebelikte yaşanan bulantı kusma ve yorgunluk hissi

  Gebelik döneminin ilk aylarında bulantı, yorgunluk hissi ve göğüslerde dolgunluk hissi yaşanması oldukça doğal bir durumdur. Bulantı ve kusmalarınız için, B6 Vitamini ve zencefil yaşanılan bu durumları azaltabilir. Yorgunluk hissi için ise B12, Folik Asit ve demir takviyesi yapmanız oldukça önemli. Göğüslerinizde hissettiğiniz dolgunluk hissi ve midenizde yaşanan kramplar için ise günde en az 10 bardak su içmeniz şart.

 2. Yüzme, yürüme çeşitli egzersizler

  Sağlığınız için herhangi bir sorun oluşturmuyorsa, 30 dakika yüzme, yürüyüş ve yapılacak gebelik egzersizleri gebelik ve doğum sırasında zorluklar yaşamamanızı sağlayacaktır.

 3. Magnezyum ve Kalsiyum tüketimi

  Magnezyum ve Kalsiyum tüketimi sağlıklı bir gebelik için oldukça önemlidir. Hurma, çeşitli sebzeler, süt ve süt ürünleri magnezyum ve kalsiyum açısından oldukça zengin besinlerdir.

 4. Bu besinlerden uzak durun

  Çiğ et, çiğ süt ve çiğ süt ürünlerden kesinlikle uzak durun. Toksoplazma ve Listeria adı verilen bakteriler bu tür ürünlerde olabileceğinden gebeliğinize zarar verebilir. Yağ oranı fazla olan besinler tüketmeyin bu tür besinlerin hazmı oldukça zordur. Gece yatarken karnınıza tamamen doldurmayın. Gebelik döneminden kaynaklanan yemek borusu ve mide arasındaki gevşeme sebebiyle tıka basa tok olmanız hamilelik döneminde reflü ile karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir.hamilelikte neler yapmalı

 5. Masaj doğum için oldukça önemli

  Gebelik döneminde uzmanlar tarafından yapılan masaj rahat bir gebelik dönemi ve doğum geçirmenizi sağlar. Fakat sıcak su jakuzi gibi durumlardan uzak durun doğum süresini kısaltacağından erken doğuma sebep olabilir.

 6. Grip aşısı yaptırmalısınız

  Grip aşınızı mutlaka olun. Gebelik döneminde grip oldukça ağır ve ateşli geçer. Bu etkenler ise hem düşük hemde erken doğuma sebep olabilir.

 7. Saçlarınızı boyatmayın

  Gebelik döneminde saç dökülmesi minimum seviyeye düşer. Saç dökülmesinin azalmasının yanı sıra saç kılları kalınlaşır. Saç kıllarının kalınlaşması saçlarınızın karışmasına sebep olabilir. Gebelik döneminin ilk 12 haftası saçların boyatılması kesinlikle önerilmez. Doğumdan sonra ilk 6 ay saç dökülmeleri artabilir. Fakat 6 ayın sonunda bu dökülmeler azalacaktır. Bu süre zarfında vitamin olarak zengin olan ceviz, fındık ve fıstık tüketimi saçlarınızı korur ve sütünüzün artmasına yardımcı olur.hamilelikte nelere dikkat edilmeli

 8. Yanınızda her daim şeker bulundurun

  Gebelik döneminde tansiyon düşmesi oldukça çok rastlanan bir durumdur. Baş dönmesi ve ter basması yaşıyorsanız hemen şeker tüketin ve tansiyon seviyenizi kontrol edin.

 9. Uykunuzu tam olarak alın

  Gebeliğin ilk 3 ayı oldukça fazla uyunur ve çoğunlukla uykulu olursunuz. İlk 3 ayın sonunda uyku düzeni bozulmaya başlar ve bu dönemde uyku düzeninizi koruyarak uykunuzu tam olarak alın. Yatarken sol tarafınıza yatın ve bacaklarınızın arasına bir yastık koyun. Yatmadan önce çok fazla yemek tüketmemeye dikkat edin.

 10. Doğuma eşiniz ile hazırlanın

  Doğum kaygılarınızı ve sorunlarınızı eşinizle mutlaka paylaşın gerekirse doğum doktorunuzla da paylaşın hatta profesyonel bir destek alabilirsiniz. Çünkü bu kaygılar ilerleyen zamanlarda depresyona dönüşebilir.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

 • sağlıklı gebelik belirtileri
 • peygamberimizin hamile kadinlara tavsiyeleri
 • sağlıklı gebelik için dua
 • sağlıklı gebelik nasıl anlaşılır
 • hamileliği güzel geçirmenin yolları
 • sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için yapılması gerekenler
 • gebelik döneminin sağlıklı geçirilebilmesi için yapılması gerekenler nelerdir kısaca
 • hamilelikte oturma şekilleri
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Merve KARACA -
2018-03-22 23:14:36

Hamile annelere en önemli tavsiyem hamilelik döneminizde mutlaka spor yapın. Çoğu kişi otur dinlen diyecektir ama bu hem sizin hem bebeğiniz için iyi değil. Kendiniz yormayacak sporlar yapın.

@Nükhet -
2018-03-07 13:52:42

Hamile kadınlara tavsiyem mutlaka spor yapın. Spor yapmak hem sizi hemde bebeği oldukça rahatlatacak. Ufak yürüyüşler yapmak hem fazla kilo almamanızı sağlar.

@Şule -
2018-03-06 16:13:32

Yürüyüş ve egzersizler ile beraber aşının önemi çok fazla. Eğer kış ayalarına yakın doğum yapacaksanız kesinlikle aşı olmanızı öneririm. Ben ilk gebeliğimde bu konuda çok sorunlar yaşamıştım.

@nükett -
2017-10-18 20:48:58

Hamilelikte ve gebelikte diğer zamanların aksine daha çok kendimize dikkat etmemiz gerekmektedir. Sonuçta hamile kadınlar için artık hayat bir candan öte iki can olarak devam etmektedir. Anneye olacak bir olumsuz durum direkt beğe de etki edeceğinden dolayı gebelik dönemlerinde özellikle spor ve beslenme konularında daha dikkatli olunması gerekmektedir kanımca. Diğer sağlık etkenleri de tabiki önemli ama bunlar daha önemli. Gebelikte sigara ve fazla kahve çay içmek zararlı olan şeyler arasında sayılmaktadırlar. En azından bebek doğuncaya kadar annelerin bunlardan uzak kalmaları gerekmetedir. Saygılarımla..

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.