menü resmi

Sabah yorgunluğundan ve hamileliğin diğer rahatsızlıklarından nasıl kurtulabilirim?

Hamilelikte Yorgunluk ve diğer Rahatsızlıklar

Hamileliğin ilk 4 ayında plasentanın oluşumu tamamlanır. Bu dönemde anne adaylarının kendilerini sürekli yorgun hissetmesi ve halsiz olmaları çok normaldir. Bu dönemde anne adayları bol bol dinlenmeli ve açık alanlarda hafif tempolu yürüyüşler yapmalıdırlar. İlk 4 aylık dönem koku ve tat hassasiyetleri, mide bulantıları ve uyku isteğinin fazla olduğu bir dönemdir.hamile-sabah-yorgunlugu

Bu rahatsızlıkları vücudum hamileliğe alışmaya çalışıyor şeklinde değerlendirmeniz gerekir. Hamilelikte duyulan rahatsızlıklar hastalık belirtisiymiş gibi değerlendirilmemeli bu rahatsızlıklar için hafif dahi olsa ilaç kullanılmamalıdır. Mide bulantısı ve halsizlik rahatsızlıklarının birçoğu mineral ve vitamin takviyesi sonucu minimum seviyeye indirilebilmektedir. Hamilelik sırasına kandaki üre seviyesi yükselebilmekte bu da mide bulantısına sebep olabilmektedir.

Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer?

Hamilelikte mide bulantısı genellikle ilk 3 aylık dönemde gözükür. Sabahları bulantıyla uyanma, yemek yiyememe sıkıntıları ilk aylarda hamile annelerde kilo kaybına sebep olabilir. Bu dönemde anne adaylarına olabildiğince kokulu kimyasallar kullanmamaları, açık havalarda yürüyüş yapmaları önerilir.hamile yorgun

Limon ve yeşil nane gibi yiyecekler mide bulantısı sıkıntısınız azaltmaya yardımcı olacaklardır. Bu dönemde gerçekleşen sıvı ve mineral kayıplarını gidermek için günde 2 şişeye kadar sade maden suyu tüketilebilir.

Hamilelikte mide bulantısı şikâyeti olan anne adayları aşırı soğuk gıdalar tüketmekten kaçınmalıdırlar. Soğuk gıdalar mide bulantısını tetikleyici etki gösterir. Mide bulantısı sebebiyle anne adayları çok sıvı kaybederler bu dönemde sıvı tüketimini yarım kat arttırmak gerekir.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Esra -
2017-05-08 19:27:15

Çok yorgun oluyoruz sabahları ama bir kahvaltıdan sonra yorgunluk geçiyor.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.