Robot Teknolojisi -(Yürüyen Robotlar)

robot-teknolojisiArtık çoğu teknoloji devi robot endüstrisine yatırım yapmaktadır. Birçok kuruluş robot teknolojisi üzerine çalışmalar ve Ar-Ge çalışmaları yürütmektedir.

Robot teknolojisine yatırım yapan ve geliştirmeye çalışan bazı kuruluşların başındaMIT ve Google gelmektedir. Geleceğin sibernetik DÜnyası olacağına inanıyorlar ve robotların insanlar için faydalı birer teknolojik ürünler olduğuna inanıyorlar.

Robot teknolojisine yapılan yatırımlar öyle az da değildir. Bu teknolojiye milyar dolar yatırımlar yapılmaktadır.

Peki robotlar gerçektende insan ırkının üzerinde olabilir mi? Sanırım en büyük düşündürücü sebep bu. Robotlar ile insanlar karşı karşıya kalabilir mi? Kalırsa ne olur ?

Bu konuda robot teknolojisinin en biyik ihtiyacı olan ise robotların aerodinamiğinden önce yapay zekadır. Yapay zeka adından da anlaşılacağı üzere insan yapımı karar verebilme ve seçme hakkı olan,ölçme,tarma yapabilen zekadır. Peki yapay zeka gerçek zekanın karşısında durabilir mi? Aslında duramaz fakat Dünya bu şekilde devam ederse yapay zekanın insan zekanını alt etmesi çok kolay olacaktır. Artık insanların sadece ve sadece tüketme ihtiyacı olduğunu sanarak sadece tüketmeye dayalı bir sistem içerisinde zekasını kulanması çok zordur.

İnsan yapımı olan her şeyde illaki bir hata oluşabilir. Hatasız kul olmaz dersiz hani. Evet işte bu nedenle bir kelime yada harfin yanlış yazılması sonucu büyük yanlışlar meydana gelebilir.

Şimdi biraz düşünelim şimdi yapay zekalar ileri seviyeye çıktı ve algoritmalar yazılımlar hazırlandı peki olası bir acil durumda yapay zekanın sistemi kapatmasını sağlayacak olan bir durum le ilgili yazılmış olan bir kod bloğunda bir harf yanlış yazılmış olsa o zaman ne olurdu ?

Bunun gibi birçok olası ihtimal düşünebiliriz.

Şimdi sizlererobot teknolojisinin neleri başarabildiğini video üzerinde gösterelim. Videoda robotların molozlar üzerinde düz olmayan yollarda nasıl yürüdükleri gibi ilginç denemeleri izleyebilirsiniz.

Video aşağıdadır.

İyi seyirler…1 Yorum
@Aytaç - 2018-04-15 11:00:14

Bunun için suan Çin ve Japonya teknoloji olarak önde gitmektedir. İlerleryen zamanlarda mutlaka olacaktır şimdi bile fabrikalarda bu robot teknolojisi bile kullanıyor .www.gencturkhaber.com - ANASAYFA

Bunun için suan Çin ve Japonya teknoloji olarak önde gitmektedir. İlerleryen zamanlarda mutlaka olacaktır şimdi bile fabrikalarda bu robot teknolojisi bile kullanıyor .