menü resmi

Raşitizm hastalığı nedir?

Raşitizm Hastalığırasitizm-hastaligi

Çocuk ister anne sütü ile ister inek sütü ile büyütülsün beslenmesine dikkat edilmez ve yeterince güneş ışığı almaz ise raşitizm denilen kemik hastalığına yakalanır.

Kemik hastalığı denilince etleri gevşek, rengi soluk, başı büyük, baştaki bıngıldağı geniş, dişleri çok geciken, iştahsız, kolları ve bacakları çarpık, el ve ayak bilek kemikleri şişkince, göğsü basık, göğüs kemiklerinin ön taraflarında ve göğüs tahtasının iki tarafında yukarıdan aşağı tesbih taneleri gibi bir sıraya dizilmiş kabartıları olan çocuklar göz önüne gelir.

Bu çocuklar iyi büyümezler, damima mızmız olurlar. Fakat birde bunların yanıbaşında sağlıklı göründükleri halde yine kemik hastalığına tutulmuş çocuklar vardır. Bunların rahatsızlıkları ancak doktor muayenesi ile ortaya çıkar. Kemik hastalığına tutulmuş olan çocuklar nefes borusu nezlelerine ve zatürre hastalığına fazla yakalanırlar ve bu hastalıklar çocuklarda tehlikelidir.

Kolların bacakların çarpıklığı ileri derecede olursa çocuk büyüdüğü zaman bir işle uğraşamaz, sakat kalır.

Kemik hastalığına tutulmamaları için çocukları besleme kısmında söylediğimiz gibi, uzun zaman yalnızca sütle beslenmemeli. Çocuk altı aylık olunca sütten başka mamalara portakal, domates suyuna başlanmalıdır. Yazın açık havadan, güneşten bol bol istifade etmelidir.

Kışın güneşten bol bol istifade edilemeyeceğini önceden söylemiştik. Bunun için çocuklara günde bir kahve kaşığı kadar iyi cinsten balık yağı vermek lazımdır. Hastalık başlamışsa yada başlayıp başlamadığından şüphe ediliyorsa en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek bir uzman ile görüşülmelidir.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@gencturkhaber.com -
2018-02-21 22:46:56

Raşitizm hastalarına Allah şifa versin. İnşallah hiç beklemedikleri bir anda beklemedikleri hayırlı haberler alırlar.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.