Rahim Kalınlaşması ve Hamilelik

Rahim Kalınlaşması Olan Hamile Kalabilir Mi?

Adet kanamasının ardından kalınlaşan ve adet kanaması ile birlikte vücuttan atılan endometrium dokusunun normal sınırın üzerinde kalınlaşması sonucuendometrial hiperplazimeydana gelmektedir. Rahim duvarı kalınlaşması pek çok soruna neden olabilen bir rahatsızlık olup, kolayca tanı konulabilen ve tedavi edilmediği takdirde çok büyük sıkıntı ve hastalıklara neden olabilir.

Rahim kalınlaşması sıkıntısı çeken kadınların çoğu hamile kalıp kalamayacağını merak etmektedir. Hamile kalıp kalınmayacağı konusunda fikir sahibi olmanız için rahminizin kalınlaşmasına neden olan problemi yazımızda bulmanız etkili olacaktır.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Nasıl Meydana Gelir?

Yumurtalardan her adet döneminde salgılanan östrojen hormonu, rahim duvarı dokusunda büyümeyi tetikleyen ve bu nedenle de kalınlaşmaya neden olan bir hormondur. Bu hormonun salgılanmasının ardından bir süre sonra rahim duvarı ideal kalınlığına ulaşır ve tam olarak bu sırada devreye giren progesteron hormonu rahim duvarındaki büyüme ve kalınlaşmanın durdurulmasını sağlayarak rahim duvarı kalınlığının sabit olmasını sağlar.

Döllenme gerçekleşmezse, rahim dokusu adet kanaması ile birlikte atılır.

Polikistik Over Sendromu(PCO) Rahim Kalınlaşmasına Neden Olur Mu?

PCO, yumurtalamaya bağlı problemler olup progesteron hormonun görevini yeterince yerine getirememesi sonucuendometriumdokusunun sürekli kalınlaşmasına neden olur.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Hangi Sorunlara Yol Açar?

Rahim duvarı kalınlaşması, rahim kanserinin bir öncüsü olarak değerlendirilmekte ve mutlaka tedavi ve takibinin yapılması gerekilen bir rahatsızlık olarak görülmektedir. Rahim duvarı kalınlaşması sonucu adet düzensizlikleri meydana gelerek, aşırı kanama sonucu kansızlık sorunu oluşmaktadır. Rahim duvarının kalınlaşması aynı zamanda kısırlık sorununa da neden olabilmektedir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Semptomları Nelerdir?

Rahim duvarının kalınlaştığını gösteren pek çok semptom vardır. Bu semptomları sıralamak gerekirse:

  • Çarpıntı, yüz bölgesinde meydana gelen akneler

  • Aşırı miktarda gerçekleşen adet kanamaları

  • Ateş basması

  • İki adet kanaması arasında tekrar kanama yaşanması

  • Adet kanamalarındaki düzensizlikler

  • Kansızlık gibi semptomları yer almaktadır.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Tanısı Nasıl Konur?

Ultrason ile rahim kalınlaşması sorunu ile doktora başvuran kişinin rahim duvarı değerlendirilir ve ultrason tanı koymak için yeterli olmazsa, biyopsi işlemi ile rahimden alınan bir parça incelenerek patolojik inceleme sonucunda rahim duvarında kalınlaşma olup olmadığı tespit edilir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir kadın doğum uzmanından alacağınız tedavi ile rahim duvarınızdaki kalınlaşmanın azaltılarak ideal kalınlığa ulaştırılması sonucu hamile kalabilirsiniz.Hamile kalmakiçin doktorunuzun belirleyeceği tedavi yöntemi sonucunda progesteron hormonu tetiklenerek, rahim duvarını kalınlaştıran östrojen hormonu baskı altına alınır ve rahim duvarının kalınlaşması durdurulur. Doktorunuzun belirleyeceği sürede uygulanacak progesteron tedavisi ve diğer tedavi yöntemlerinin ardından kolay bir şekilde hamile kalabileceğinizi söyleyebiliriz.

Önerilen Paylaşım 1:BMW 318i Teknik Özellikleri ve Yakıt Tüketimi

Önerilen Paylaşım 2:Daha Kalın Saçlara Sahip Olmak

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer