Psikoloji Bölümü

Meslekler kategorisine 8 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi, 1 defa okundu

Psikoloji bölümü mezunları kamuda ve özel iş yerlerinde çalışabilmekteler. Psikoloji bölümü mezunları;

 • Kamuda adli psikolog
 • Rehber öğretmen
 • Özel ve kamu da

çalışma olanaklarına sahipler. Psikoloji bölümü okuyan insanların bazı faktörleri benimsemeleri gerekmektedir. Psikoloji bölümü mezunları aşağıda anlatılan amaçları benimsemeleri gerekmektedir.

Psikoloji Bölümünün temel amaçları:

Bireysel ve bireyler arası düzeylerdeki insan davranış ve ilişkilerinin bilimsel olarak anlaşılmasına katkı sağlamak için öğrencilere psikolojinin temel alt alanları hakkında bilgi kazandırmak, Anılan bilgilerin, bilimsel yöntem aracılığıyla sistematik olarak nasıl geliştirildiğini öğretmek, Psikolojinin temel alanlarındaki kuramsal bilgilerin yanısıra, araştırma ve uygulama yapma becerilerini kazandırmak, Öğrenciler ile öğretim elemanlarının araştırma ve uygulamalarda birlikte çalışmalarını teşvik ederek bölüm içi iletişimi desteklemek.

Psikoloji öğrencilerine kendi topluluklarını kurma ve ilgilendikleri konularda, öğretim elemanlarının da rehberliğiyle etkinlikte bulunma olanağı tanımaktır.
Programımız, bilimsel – kuramsal araştırma bilgilerini ve uygulama becerilerini kazandırmaya yönelik temel zorunlu ve seçmeli psikoloji derslerinin yanısıra İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümünün zengin ders seçeneklerini de içermektedir.

Dolayısıyla psikoloji bölümü içinde;

 • Disiplinler arası yaklaşımlara özgü yöntemsel sorunlar,
 • Biyolojik ve fizyolojik yapılara odaklanan yaşam bilimleri,
 • Toplumsal dönüşümü mümkün kılan kültürel değişimin ve teknolojik gelişmeler,
 • Vatandaşlık sorunsalına yönelik sivil toplum kuruluşları ile işbirliği,

önemli bir yer tutmakta ve programın temel özelliğini oluşturmaktadır. Psikoloji bölümü okumak isteyenlerin, kitap okumayı sevmelerinden ziyade hayatı bir kitap gibi okumaya çalışmaları, psikoloji bölümü içerisinde ayrı bir Dünya keşfetmelerini sağlayacaktır.

Etiketler : , , , ,

Yorum Yaz

1 Yorum

 • Ceyda AvcılarCevapla

  Psikoloji okumanın da bazı zorlukları var, ilk önce çok sabırlı olacaksın, hem okurken hem çalışırken.

  Mar 21, 2018 18:36