Proforma Fatura Makul Fiyat Nedir ?

Proforma Fatura Nedir ? Makul Fiyat Nedir ?

Muhasebe bölümünde sıkça kullanılan bazı terimlerin anlamlarını aklımızda tutmada zorlanabiliyoruz. Sonuçta o kadar terim bulunuyor ki hangisi aklımızda tutalım. Resmi, proforma fatura, ve makul fiyat terimerinin ne anlama geldiğini unuttuğumuz zamanlar olabiliyor.

Proforma Fatura Nedir ?

Proforma fatura; Bir satıcı tarafından bir malın sevkıyatı veya teslimatı öncesinde alıcıya gönderilen kısaltılmış veya tahmini bir faturadır. Malların çeşidini ve miktarını, bunların değerini, ağırlık ve nakliye ücretleri gibi diğer önemli bilgileri not eder. Proforma faturalar, genellikle bir fiyatla birlikte ön faturalarda veya ithalatta gümrük amaçlı kullanılır. Bir talep veya ödeme talebi olmamakla birlikte normal bir faturadan farklıdırlar.

Makul Fiyat Nedir Makul Fiyat Özellikleri ?

Makul fiyat özellikleri;

  1. Pazarın ekonomik gerçeklerinden etkilenen bir kararı ve tarafların nispi pazarlık yetkilerini yansıtan ticari bir karar, bir alıcı ile satıcı arasında ortak bir şekilde anlaşılan fiyata makul fiyat denir. Genellikle, satıcının masraflarını ve makul bir marjını karşılayacak kadar yüksektir, ancak satıcının tekelci kar elde etmesi için yeterince yüksek değildir.
  2. Uygunluk, teslimat süresi, amaç için uygunluk, ödeme şartları, kalite, miktar ve hizmetten oluşan en iyi toplam değeri sağlayan fiyat. Makul bir fiyat herzaman en düşük fiyat değildir.

Resmi Ne Demek ?

Resmi kelimesi; Genel kabul görmüş standartlara uygun olarak; Rahat olmanın, farklılıklar içerisinde tersidir.
Genellikle kabul görmüş resmi standartlar genellikle profesyonellik gösterirken, standartların yokluğu veya eksikliği rahat görülür. Örneğin, bir iş ceketi, kravat, düğmeli gömlek, pantolon, koyu renkli çoraplar, iş ayakkabıları ve düzgün ve temiz bir görünüm, erkekler için resmi kıyafetler olarak düşünülür. Benzer şekilde, resmi bir mektup, standart bir başlık, selamlama, kapatma ve biçimlendirme gibi rahat bir e-postadan çok farklı özelliklere sahip olacaktır.

Genelde işyerlerinde mecburi olarak uymamız gereken kurallara resmi kural denir. Resmi olmak yada olmamak. Resmi olmak her zaman olmasa da genelde daha iyidir. Sonuçta ortaya belirli bir taslak çıkarılır. Bu taslak giyimden, yazışmalardan tutun da konuşmalara kadar yansımaktadır.

Resmi olmanın bizlere faydası vardır, insan ilişkilerinde nerede ne olduğunu, karşıdaki kişinin nasıl bir şeyi anlatmak istediğini resmi yazışmalara bir kaç saniye bakarak dahi anlayabiliriz. Ama, eğer resmi olmayan şekilde karşımıza bir yazı gelirse, o zaman yazıyı anlamak için, karşıdaki insanın neyi kastettiğini anlamak için bazen ter döktüğümüz de olur. Giyim konusunda resmi olmak fazla sevilmiyor. Aslında bizde sevmiyouz, insan nasıl kendini mutlu hissediyorsa öyle giyinmeli.

Ama diğer kurallar bizce çok gerekli.Yorum yok

www.gencturkhaber.com - ANASAYFA