Preeclampsia oluşursa doğum sonrası kan basıncı normale döner mi?

Preeslampsia nedir?

Preeclampsia yüksek tansiyona bağlı olarak vücutta gerçekleşen ödem ve şişkinliğe verilen addır. Preeclampsia hastalığını neyin tetiklendiği tam olarak bilinememektedir. Yalnızca hamile kadınlarda gebeliğe bağlı olarak görülür. Hamileliğin 20. Haftasında görülmeye başlar ve doğumdan sonra bir hafta daha ödem devam eder.

Preeclampsia belirtileri doğumla birlikte sona erer. Kronik tansiyon doğumla sona ermez. Yani kronik tansiyon rahatsızlığı ile preeclampsia hastalığı aynı belirtileri gösterse de farklı sonuçlar doğururlar. Doğumla birlikte kan basıncı normale döner ve annenin tansiyon şikâyetleri son bulur. Preeclampsia genelliklerde çoğul ve ilk gebeliklerde görülmektedir.preeclampsia

Preeclampsiabebeğin ve annenin sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır ve kesin tedavisi doğum yapmaktır. Gebeliğin ilk aylarında tansiyonu düşürmek için ilaç tedavisi başlanmakta ilerleyen aylarda ise bebeğin yaşama ihtimale göz önünde bulundurularak erken doğum yaptırılabilmektedir.

Preeclampsia hastalığı olan anne adaylarına öneriler:

  • 1-Gebeliğinizi istirahat ederek geçirin.
  • 2-Kan basıncını arttıran yani tansiyonunuzu tetikleyen gıdalar tüketmeyin, tuz tüketimini indirin.
  • 3-Böbrek rahatsızlığı yahut kronik tansiyon hastası kadınlar hamilelik döneminde Preeclampsia hastalığı için risk altındadırlar. Bu sebeple doktorunuza bu rahatsızlıklarınızı mutlaka bildirin.
  • 4-Preeclampsia rahatsızlığı olan anne adayları sürekli idrara sıkışma hissi duyarlar bu sebeple sol omuzlarının üzerine yatmaları onları rahatlatacaktır.
  • 5-Bu dönemde anne adayı çok hızlı kilo almaya elleri ve ayakları şişmeye başlar doktor bu sebeple ödem atıcı maydanoz gibi gıdalar anne adayının biraz daha rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Sakinleşmek için her zaman yanınızda su bulundurun. Bu su ile bazen sıkıldığınız ve bunaldığınız yerlerde bir fırsatını bularak su ile boynunuzu, kol dirseklerinizi ve ayak bileklerinizi hafifçe ıslatın. Bu sayede bir ferahlama olacaktır 🙂

Önerilen Paylaşım 1:Gebelikte ne tür duygusal olaylar yaşanır?

Önerilen Paylaşım 2:Bebeğimin Genetik Bir Hastalığa Yakalanma Riski Nedir?

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer