menü resmi

PMS ve Gebelik Belirtileri

Sinirlilik, gergin bir boğaz, doyumsuz açlık çekmeleri ve düşük enerjiyle karşılaştınız mı? Bu nahoş semptomlar ya premenstrüel sendrom (PMS) ya da erken evredeki hamilelikten kaynaklanabilir. Bu semptomatik benzerlik, hamile olup olmadığınızı veya menstruasyona gelip gelmediğinizi ayırt etmeyi zorlaştırabilir. Bu makale, belirtilerin gerçek sebebini keşfetmenize yardımcı olacaktır.

Yorgunluk

Yorgunluk hem PMS’nin hem de gebeliğin ortak bir işaretidir. Bu tükenme normalde gebeliğin ilk ve üçüncü trimesterlerinde görülür. Bu nedenle hamile olduğunuzu fark etmeden önce bu yorgunluğu yaşamanız mümkündür; bu da sizi sadece PMS’den muzdarip olduğunuza inanmanıza neden olabilir. Gebelikte yorgunluk, düşük kan şekeri ve düşük kan basıncıyla birlikte progesteron hormonu seviyelerinin yükselmesinden kaynaklanır.

pms-belitileri

Gıda istek ve istekleri – Aşerme

Yiyecek tutkunluğu, erken hamileliğin ortak bir işaretidir. Çok yağlı etlerden, sucuklardan ve pastırmalardan tiksinme. Bu gıdalardan kaçınma sadece gebeliğin ilk evrelerinde semptomatik olmakla birlikte, gıda istekliliği gebelik veya PMS’den kaynaklanabilir. Tuzlu veya tatlı yiyecek istekleri PMS’yi işaret ederken, yabancı bir doğanın istekliliği tipik olarak gebeliğin ilk üç ayında kendini gösterir. Böyle bir özlemin ortak bir örneği fıstık ezmesi ve birlikte yenen turşu olabilir.

İdrarlamanın artması

Bu sinir bozucu fiziksel semptom, gebelik sırasında münhasıran yaşanır. Sık idrara çıkma genellikle gece meydana gelir.

Göğüslerde Yumuşama ve Şişme

Hem PMS hem de gebeliğin ortak bir semptomudur. PMS sırasında, kadınlar “döngüsel mastalji” veya “çevrimsel mastodinia“olarak adlandırılan şişmiş ve hafifçe büyütülmüş göğüsler görürler. PMS’deki bu semptom, menstruasyon sırasında kaybolurken gebe kadınlar, gebeliklerden 1-2 hafta sonra belirgin şekilde şişmiş ve irileşmiş göğüsler görürler.

Sabah hastalığı

Bu belki de hamileliğin en yaygın ve en belirgin semptomudur. Sabah hastalığı, bazen kusmaya eşlik eden nahoş bir bulantı hissidir. Her kadının gebeliğin erken evrelerinde sabah hastalığını bulması mümkün değil, ancak gebeliğin başlangıcından üç hafta kadar erken yaşayabiliyorlar. Sabah hastalığı, PMS semptomu değildir.

Hafif kanama veya Kramp

Bu, hem PMS hem de gebelik belirtisi olabilir. PMS sırasında kramp sık görülür ve her kadın için şiddet derecesi değişir. Tüm kadınlar hamilelik döneminde kramp sıkışmalarına maruz kalmayabilir, ancak bazıları hafif karın krampları hissedeceklerdir. Spotting veya hafif kanama aslında gebeliğin ilk belirtisi olabilir. Bu lekelenme, implantasyon kanaması olarak bilinir ve döllenmiş yumurtanın uterus duvarına gömülmesinden kaynaklanır.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • adet belirtisi ile hamilelik belirtisi arasındaki farklar
  • adet olmadan hamilelik belirtileri
  • adet belirtileri ve hamilelik belirtileri aynı mı
  • adet öncesi hamilelik belirtileri nelerdir
  • regl belirtileri ile hamilelik belirtileri benzer mi
  • adet belirtileri ve gebelik belirtileri
  • adet öncesi belirtiler ile hamilelik belirtileri arasındaki fark
  • hamilelikte adet belirtileri
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.