Pilotluk Eğitimi Ne Kadar Sürüyor, Nerelerde Veriliyor ?

pilotlÜlkemizde devlet ve özel olmak üzerehavayolları tarafından istidam edilen toplam pilot sayısı 4000 civarında bulunmaktadır. Ülkemizde pilot yetiştirme ve piyasaya sürme işlemini Türk Silahlı Kuvvetleri ve sivil havacılık okulları karşılanmaktadır.

2013 itibarı ile her yıl sisteme 450 pilotun katılması gerekmekte, sektörde 10.000 pilotun görev yapacağı düşünülmektedir.

Pilotlar göreve başlamadan önce her sektörde olduğu gibi burada çalışacak olan pilotların yetenekleri, kişisel özellikleri, deneyimleri, uçuş performansı ve yabancı dili göz önünde bulundurularak seçim yapılmaktadır. Seçenekler arasında çoğunlukla yurt dışında yapılan testler kabul görmektedir. Bazılarının ise uyarlama çalışmaları uygulanabilir düzeyde değildir (örnek Cattell PF 16). Oysa her türlü testin kullanılacağı ülke, yaş, grup ve eğitim düzeyi için uyarlama çalışmasının meydana gelmesi ve bunun yanı sırasında da belirli bir istatistiksel geçerliği simgelemesi daimi ve zorunludur.

Kişilik testleri ile uçuş başarısı arasındaki ilişki r=.14 olarak bulunmuştur. Aynı biçimde zeka testlerinin ve akademik geçmişin de uçuş başarısını tahmin etme gücü azdır (r=.15 ve .16). Bu neticede bu tarz testlerin gerçeği tam da yansıtamadığı düşünülebilmektedir.

Pilotluk Eğitim Süreci Nasıl İşlemektedir?

Eğitime alınan bireyler bu süre zarfında alınan eğitim hava aracına göre çeşitlilik göstermektedir. Eğitim planlamasını uçak tipine göre belirlenmektedir. Pilot olma yoluna baş koyan uçma sevdalıları, kendi verdikleri kararlar sonucu oluşan tercihleri akabinde istediği hava aracında eğitim görme hakkını kullanmaktadırlar.

Eğitim süresi sonunda alınan lisansların bir kısmı sadece Türkiye sınırları içerisinde uçma hakkını tanımakta iken, bazı lisanslarda tüm ülkelerde geçerli olma özelliğine sahip olabilir.

Pilotluk İçin, Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler

Ülkemiz İçerisinde Pilotluk Eğitimi alınan kurum ve kuruluşlar aşağıdadır ;

Havayolları sektöründe pilot olmaya aday olan bireyler görevlerine başlamadan önce DLR testi gibi testlerden geçmek zorundadır. Bu testlerin kapsamında bulunan testler ise gerek görsel zekayı ölçen ve gerekse de duyu organlarının etkili şekilde kullanılmasını ölçer nitelik taşımaktadır ayrıca da kişinin algılayabilme kapasitesi gibi özelliklerini ölçmek için de kullanılmaktadır. Pilot adaylarının bu özelliklerinin yeterli ölçüde olması beklenmektedir. Eğer yeterliliği sağlayamaz ise pilot adaylarının havayolları içerisinde göreve başlaması beklenmemektedir.Yorum yok

www.gencturkhaber.com - ANASAYFA