Parestezi Nedir – Yirmilik Diş

Yirmilik dişlerinizi çektirdikten sonra birkaç saat uyuşukluk yaşayabilirsiniz. Bu muhtemelen diş çekimi sırasında uygulanan anestetik bir yan etki olup hissizleşmeden, karıncalanmaya veya “iğne batması” hissine neden olabilir. Bu uyuşukluk bir günden fazla sürerse, aslında geçici parestezi olmuş olabilirsiniz.

Bu durum birkaç saat, gün, hatta aylarca sürebileceği halde kısa bir süre içinde ortadan kalkacaktır. Nadir durumlarda, bu rahatsızlık kalıcı bir paraestezi olarak görülür ve zamanla çözülemeyebilir.

Parestezi Nedir ve Neden oluşur?

Oral parestezi dişçilik cerrahisinden sonra ortaya çıkan durumdur. Bu değişik his, ameliyat sırasında çekilen sinir hasarına bağlı olarak ortaya çıkar. Dil ve mandibular sinirler ağız cerrahisi sırasında zarar görebilirler. Bu önemli sinirlerin her ikisi de çene altından geçiyor, ancak nerelerde uzadıklarına göre farklılık gösterecektirler.

Mandibular sinir dudağa ve çenede uzanırken, dilin siniri dilin yakınında bulunur. Parestezi olma riski yirmilik dişinize göre sinirlerin konumuna bağlıdır. Sinir dişe ya da çevresindeki dokuya yakınsa, parestezi yaşama olasılığınız daha yüksektir.

 

Parestezinin Anlamı Nedir ?

Paresteziniz varsa dil, dudak ve  çene üzerinde uzun süre duyu kaybı yaşayacaksınız. Buna duygu, zevk, sıcaklık ve ağrı kaybı da dahildir. Bazı hastalar paresteziyi anesteziyle “uyuşturulmuş” gibi tanımlarlar. Bu his birkaç gün sonra ortadan kaybolmayabilir ve bunun yerine uzun bir süre devam edebilir.

Parestezi Ne zaman Geçer ?

Bu soruya verilen bu cevap, çoğu durumda olumludur. Paraestezi normal olarak sadece birkaç gün veya hafta sürer. Bununla birlikte, nadir durumlarda 6 aydan fazla sürebilir veya nadir durumlarda kalıcı olabilir. Kalıcı parestezi çok nadirdir ve yalnızca yirmilik diş cerrahilerinin yüzde 0.5-0.9’unda görülebilir.

Uyuşma nasıl Geçer

Maalesef beklemekten başka çareniz yok, bekleyerek neyin tezahür ettiğini görebilirsiniz. Beklerken, stres altına girmemeniz önemlidir, bu da oldukça zor olabilir. Sonuç hakkında olumlu düşünmeye çalışın ve sürekli parestezi şansının yüzde 1’in altında olduğunu unutmayın.

Parestezi 6-12 aydan uzun sürerse, ameliyat bir seçenek olabilir. Başarı oranı dalgalanmaktadır, ancak vakaların ortalama % 50-90’ı başarılı olarak sonuçlanmaktadır. Bununla birlikte, ameliyattan sonra tam bir hissiyat çok nadiren kazanılır; Yalnızca kısmi duygular geri döner.

Parestezi Olmanıza Neden olan Faktörler Nelerdir ?

25 yaş üstü bireyler aslında daha fazla parestezi eğilimi gösterirler. Bunun nedeni, yaşlı bireylerin, tamamen çıkmış olan yirmilik dişlerine sahip olmaları ve onların daha zor çekilmeleridir. Bu, tamamen çıkan yirmilik dişin çıkarılmasının karmaşıklığına bağlı olarak çevresindeki sinirlere zarar verebilir.

Araştırmalar, alttaki yirmilik dişlerin çıkarmasının, üst yirmilik dişten çıkarılma konusunda daha riskli olduğunu ileri sürmektedir. Bunun nedeni alt yirmilik dişlerinin mandibular ve lingual sinirlere yakın olmasıdır. Bunun yanısıra, alt yirmilik dişleriniz dilinize sürtüyorsa, dildeki sinirleri tahriş etme riski daha yüksektir.

Önerilen Paylaşım 1:Telefon Kablosuz Ağa Bağlanmıyor

Önerilen Paylaşım 2:Alzheimer ve Demans Arasındaki Farklar

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

2 Yorum(lar)

  1. Diş ağrısı gerçekten de çok fena bir ağrı katılıyorum. 20 lik dişi bazılarının hemen çekilmesi gerektiği dediğini duyuyoruz bazılarının ise zamanı gelince gerektiği zaman çektirmenin doğru olduğunu söylediğini duyuyoruz bence ağrı sızı yada çürük yoksa yirmilik dişi çektirmek yanlış bir seçim olabilir. Durup dururken başıma iş almanın bir anlamı yok. Mesela benim sağ ve sol iki yirmilik dişimde çürümüştü ve ikisinide çektirdim. Çoğu insan çektirmenin çok fazla acı verdiğini söylüyor ama benim yirmilik dişlerimi çektirdiğim zaman yağdan kıl çeker gibi çekilmişlerdi. Allah(c.c) ‘a şükürler olsun. Parestezi kelimesini yeni duydum bende 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diş ağrısı gerçekten de çok fena bir ağrı katılıyorum. 20 lik dişi bazılarının hemen çekilmesi gerektiği dediğini duyuyoruz bazılarının ise zamanı gelince gerektiği zaman çektirmenin doğru olduğunu söylediğini duyuyoruz bence ağrı sızı yada çürük yoksa yirmilik dişi çektirmek yanlış bir seçim olabilir. Durup dururken başıma iş almanın bir anlamı yok. Mesela benim sağ ve sol iki yirmilik dişimde çürümüştü ve ikisinide çektirdim. Çoğu insan çektirmenin çok fazla acı verdiğini söylüyor ama benim yirmilik dişlerimi çektirdiğim zaman yağdan kıl çeker gibi çekilmişlerdi. Allah(c.c) 'a şükürler olsun. Parestezi kelimesini yeni duydum bende :)

O değilde diş ağrısı gerçekten çok fena :(


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer