menü resmi

Paramedik Yetkileri

Paramedik Yetkileri

Acil Servis bölümünde çalışarak herhangi bir olay sonucunda ilk müdahaleyi gerçekleştiren ekip olarak gösterilen Paramedik personelleri, ATT bölümü mezunları ile beraber sürdürdükleri çalışma alanı içerisinde bazı yetki ve sorumluluklara sahip olarak ilk müdahaleleri gerçekleştirebilmektedir. Bu yazımızda bu alanda çalışmak isteyen kişilere ön bilgilendirmede bulunarak Paramedik personellerinin sahip olduğu yetki ve sorumluluklardan bahsetmeye çalışacağız.

Paramedik Personellerine Yüklenen Sorumluluk ve Yetkiler

Ambulans içerisinde acil bakım teknikeri olarak göreve başlayan Paramedik çalışanları, sadece tıbbi bakım ve yardım konularında yetkilidirler.

Bunlar sırası ile;

  • İntravenöz konusunda tek yetkili olan bu personeller, kan dolaşımını sağlayan bu ekipmanı hastaya ilk uygulama yetkisine sahiptirler.

  • Hastanın, en yakın hastaneye ulaştırıncaya kadar üzerinde olumlu etkiler meydana getirebilecek ilaç ve sıvı kullanımında bulunmak.

  • Oksijen güçlüğü çeken hastalar için ön müdahalelerde bulunabilmek.

  • Endotrakeal entübasyon uygulaması yapılması gerekiyorsa araç içerisinde bu işlemi gerçekleştirmek

  • Travma kontrolü yaparak hastanın belirlenen sağlık kurumuna naklinin yapılabilmesini sağlamak.

  • Her hasta için ayrı olarak uygulanabilen taşıma yöntemlerini bilmek ve bunu en iyi şekilde uygulamak.

  • Kırık, burkulma ya da çıkık durumlarında hasta için uygun stabilizasyonları gerçekleştirmek.

  • Yaralı bir hasta olması durumunda yara kontrolü yaparak en uygun kapatma yöntemlerini uygulamak

  • Doğum gibi acil konularda hastaneye yetişemeyen hastalara anlık ilk müdahaleyi gerçekleştirmek

att

ATT Lise Mezunu

ATT personelleri eğer lise mezunu olarak göreve başlıyor ise bu liste içerisinde bulunan görev ve yetkilerin dışarısında kalarak standart bir personele dönüşebilmekte. Herhangi bir görev ve sorumluluğu olmayan bu grup, üniversite eğitimi alarak uygun yetkinlikte eğitim alması görev ve sorumluluklarının atmasına olanak sağlamakta.

ATT personeli olabilmek için sağlık meslek lisesi mezunu olmak ve KPSS’den atanmak yeterli iken Paramedik okumak isteyen kişiler için ÖSYM tercih kılavuzları içerisinde bazı şartlar aramaktadır. Sağlık raporları, ehliyet, kilo ve boy şartları genel olarak var olmasına karşın psikolojik testlerden geçemeyen kişiler, bu alanda çalışabilme fırsatına sahip olamamaktadır. Her yıl üniversite tercih döneminde açıklanan şartlar, her öğrenci için geçerliliğini korumaktadır.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.