Paragraf Soruları Nasıl Çözülmelidir ?

Hepimizin de bildiği gibi Türkçe soruları paragraf ağırlıklı olmaktadır. Bunun sebebi nedir sizce? Tabi ki öğrencinin yorum yeteneğini ölçmektir. Yorum yeteneği her öğrencinin yapmakta zorlandığı bir unsurdur. Bu yüzden de öğrencilerimizin korkulu rüyası olan paragraf sorularıdır. Gününüzde yorum yeteneğinin azaldığını ise öğrencilerin şu sorusundan anlıyorum. “ paragraf sorularını nasıl çözmeliyim? ” paragraf soruları kesinlikle düz okunmaz. Sınav esnasında uzun paragraflardan şikâyetçi olan öğrencilerin bilmesi gereken unsur şudur; “paragraf ne kadar uzun ise o kadar kolaydır.” Çünkü paragrafın uzunluğunun kaynağı, detaylı bilgidir. İçerik daha detaylıdır. Bu yüzden uzun paragraflardan korkmamalısınız. Tabi ki paragraf sorularını çözememenizdeki tek etken bu değil, ama gözünüz korkmasın o etkenleri öğrendikten sonra, soruların çözerken de o farkı fark edeceksiniz. İşte tüm bu etkenleri yok edecek, öğrencilerimizin cevabını bilmesi gereken tek etkili soru şudur;

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür ?

Paragraf sorularını çözerken, okumaya nerden başlamalıyım ve soruları hangi sıraya göre çözmeliyim? Bu sorunun cevabı üçe ayrılır.

1’inci cevap: Öğrenci soruyu çözmeye başlarken, ilk önce soruyu okumalıdır. Neden mi? Çünkü ilk işimiz soruyu anlamaktır. Soru bizden ne istiyor, onu kavramamız gerekmektedir. Sonuçta sorunun ne istediğini bilmezsek çözmemiz bir mucize olur. Hiçbir öğrenim görevlisi de mucizelerin umuduna kalmamalıdır. Bunun için önce soruyu anlamalısınız. Ama sırf okumak soruyu okumak olsun diye değil, anlayarak ve iyi hazmederek sorunun dilinden anlamalı ve hazmetmelisiniz.

2’nci cevap: Öğrenci, soruyu anladıktan sonra ikinci görevi olan paragrafı okumalıdır. Neden mi? Çünkü sorunun bizden istediğini o paragrafta aramalıyız. Eğer soruyu anladıysanız, zaten aradığınızı paragrafta bulmakta zorluk çekmeyeceksiniz. Yeter ki paragrafa şu soruyu “ Ne anlatmak istiyor ve ana konu nedir? “ sorun! Bu sorunun cevabını bulduktan sonra ise kendinize de bir soru sorun! İşte kendinize soracağınız o soru “ peki ben bu paragraftan ne anladım. “ olmalıdır. Paragrafın ana konusunu ile kendi anladıklarınız çelişmiyorsa eğer, doğru adımları atıyorsunuz demektir.

3’üncü cevap: öğrenci, paragrafı da anladıktan sonra, son adım olan şıkları okumalıdır. Şıkları okurken, dikkat etmesi gereken unsur şudur; “paragrafta anladığını, bire bir net cevap şeklinde şıklarda aramamalıdır.” Çünkü yorum yeteneğinizin gelişmesi için şıklar doğrudan değil, dolaylı vermiştir. Dolaylı olarak paragraftaki anladığınız unsura en yakın hangi şıksa, işte o şık sizin aradığınız cevaptır.

Yukarıdaki cevaplardan da anlaşıldığı gibi, paragraf sorularını çözerken, öğrencinin dikkat etmesi gereken en önemli unsur; “kendini kandırmamasıdır.” Her evrede de gerçekten anlayıp anlamadığını, sorgulamalı ve benliğine dürüst cevaplar vermesi de bu yüzdendir. Çünkü kendimizi kandırmak, bir başkasını kandırmaktan da tehlikedir. Sebebi ise kendimizin bile o kurduğumuz kurmaca ya inanmamızdır.Yorum yok

www.gencturkhaber.com - ANASAYFA