Özgüven Eksikliği İnsanlarda Neden Olur

Özgüven Eksikliği Sorunu Yaşayanlar

Özgüven Eksikliği olarak adlandırılan durum, kişinin kendisi ile ilgili yaptığı sorgulamalar, değerlendirmeler sonucunda meydana gelmektedir. Kişinin kendisi ile ilgili yaptığı değerlendirmeler sonrasında bedensel ya da psikolojik olarak kendisini yeterli ya da başarılı bulamaması durumunda ortaya çıkmaktadır.

Sürekli olarak kendisini yetersiz olarak gösteren kişiler, sosyal hayatları başta olmak üzere insan ilişkilerinde büyük sorunlar yaşamaktadır. Her insan, doğduğu ilk andan itibaren belirli bir oranda özgüvene sahip olmaktadır. Özgüvenin yeterli olup olmama durumu kendisi ile ilgili bir durumdur.

Özgüven Denilen Duygu Nasıl Oluşmaktadır?

Her insan, doğduğu ilk andan itibaren bilinçli ya da bilinçsiz olarak bazı davranışlar göstermektedir. Atılan her adım ya da davranışın bizlere çevredeki insanlar tarafından geri bildirim olarak gönderilmektedir. Çevremizde bulunan her insan aslında bizler için birer ayna görevinde bulunmaktadır. Büyüme evresi içerisine girdiğimiz andan itibaren yaptığımız her davranış bizlere çevremizdeki kişiler tarafından olumlu ya da olumsuz olarak ifade edilmektedirler.

Eğer bir çocuğun çocukluk döneminde yaptığı davranışlar onaylanıyor, takdir görülüyor ve sürekli onaylanıyor ve sürekli başarılı işlere imza atabileceğine dair bilgiler veriliyor ise bu çocuğun özgüveninde sürekli olarak artışlar meydana gelmesine olanak sağlayacaktır.

ozguven-eksikligi-neden-olur

Çocukluk döneminden itibaren sürekli olarak azarlanıyor, yaptığı işlere hakaret ediliyor, başarısızlıkları ile şikâyet ediliyorsa o çocuktaki özgüven eksikliğinin git gide azalttığını söylebiliriz. İnsanların yukarıdan da dile getirdiğimiz üzere takdir edilememesi ya da sürekli olarak azarlamalara maruz kalması özgüven eksikliğine neden olmaktadır. Bir de bu duruma fiziksel ve cinsel istismara maruz kalması özgüven eksikliği durumunun da giderek artmasına neden olmaktadır. Özgüven denilen durum başarı ile artış gösterdiğini, başarı yakalanan her durumda özgüvenin artış gösterdiğini söyleyebiliriz.

Özgüven Eksikliği Belirtileri

Özgüven Eksikliği durumuna ilişkin bazı belirtiler, sorun hakkında bilgiler edinmemize olanak sağlamaktadır. Bu belirtilerden bazıları;

Özgüven Eksikliği Tedavisi

Özgüven yapısı ile kişilik yapısı arasında doğrudan bir yapı bulunmaktadır. Eğer çevrenizde bulunan bir kişinin özgüven kaybı sorunu yaşadığını düşünüyorsanız uygulanacak olan tedavinin ilk aşaması uzman kontrolü ile başlamalıdır. Psikoterapi çalışmaları ile özgüven eksikliği nedeninin altında yer alan etmenlerin tespit edilmesi gerekmektedir.

Uzmanlar, sözlü olarak kişileri rahatlatabilecek, içindeki özgüven eksikliklerini doldurabilecek bazı tedaviler uygulamaktadır. Sıklıkla yaşam koçluğu, hipnoz gibi bilime dayalı olmayan tedavileri de uygulamaya çalışan, özgüven eksikliği durumunu düzeltip yükselterek nirvanaya ulaştıracağını iddia eden birçok kişinin bu tekliflerine kesinlikle aldırış etmeyiniz. Büyük ihtimalle bu tür kişilerin maddi kaygılar yürütmek isteyeceklerine emin olmanızı isteriz. Tedaviler sırasında uzmanlar kişilere;2 yorum
@Büşra96 - 2018-05-03 18:51:30

@Hatice, sana katılıyorum insanı tam bir guhrana sokuyor.Herşeyden sıkılır hale gliyoruz. Hayatın hiç bir anlamı kalmıyor ama yalnız kalınca mutlu oluyoruz. Allah herkese şifa versin ne diyelim.


@Hatice - 2018-05-02 07:54:55

Çok kotu bir duygu insanlardan uzak cesaretsiz birşey yapmaya korkmak çok kotu bir duygu. Psikolojik destek alınması gerekiyor bence .www.gencturkhaber.com - ANASAYFA

@Hatice, sana katılıyorum insanı tam bir guhrana sokuyor.Herşeyden sıkılır hale gliyoruz. Hayatın hiç bir anlamı kalmıyor ama yalnız kalınca mutlu oluyoruz. Allah herkese şifa versin ne diyelim.

Çok kotu bir duygu insanlardan uzak cesaretsiz birşey yapmaya korkmak çok kotu bir duygu. Psikolojik destek alınması gerekiyor bence .