menü resmi

Otantik Yaşamak

Otantik kelimesinin anlamını bir çok insan bilmemesine rağmen otantik bir yaşam hayalini kuruyor.

Otantik Ne Demek ?

Otantik, kelime olarak; gerçekte olan, hakiki, öz, asıl gibi anlamlara gelmektedir. Yani bir işin özü dediğimiz zaman yada orjinal dediğimiz zaman otantik anlamını yüklüyoruz aslında. Otantik demek, saf ve doğal olan yani herhangi bir değişikliğe uğramamış, uğratılmamış demektir. Hakiki tulum peyniri cümlesinden de anlayacağımız gibi, hakiki, orjinal olan ile otantik kelimesi aynı anlama sahiptir.

Peki insan olarak kendimizde nasıl bir otantik analizi yapabiliriz. Otantik olarak yaşamak için öncelikle  kendimizi çok iyi tanımalıyız. Otantik olan bir insan egosunu, isteklerini, duygularını vb. herşeyi bir keneara bırakarak sadece içinde olan asıl ÖzBen‘i ortaya çıkarmalı ve onu hareketlerimizde, duygularımızda, davranışlarımızda etkili olmasını sağlalamız gerekmektedir. Özbenliğimiz açığa çıkar ve çevresel faktörler gibi etkenlerden tamamen kendimizi soyutlayabilirsek o zaman Otantik Yaşam‘ı elde edebiliriz.

Peki bunun için neler yapabiliriz ?otantik-yasam-otantik-yasamak

Otantik Bir Hayata Sahip Olmak İçin

 1. Önce kendimizi yanlışlarımızı doğrularımızı, hobilerimizi, fobilerimizi diğer insanları tanır gibi tanımalıyız. İşimize geleni kabul edip işimize gelmeyeni kabul etmemezlik yapmamalıyız.
 2. Çevrenin üzerimizdeki etkisini iyi anlamalıyız. Mesela çevremizdeki insanları ne kadar takıyorsunuz ? Çevrenizdeki insanların fikirleri ve kararları sizin üzerinizde ne kadar etkili ?
 3. Yanlış olduğunu bile bile yaptığınız neler var ? Bunları yaptığınız zaman içinizde vicdanınız sizlere aslında ne söylüyor ?
 4. Günlük 15 ila 30 dakika arasında kimsenin olmadığı temiz havası olan yerlerde yalnız kalınız ve sadece rahatlamaya, o gün neler yaptıklarınızı düşününüz.
 5. Öz eleştiri yapmalısınız. Bunun için çevredki insanları kullabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlar yaptığınız hangi hareketlerinize nasıl tepki veriyor.

Genelde yakınınızda olan aileniz , kendinizde ÖzBen‘i bulmanızda yardımcı olacaktır.

İnsanlar aslında doğruyu ve yanlışı istemesede ayırt edebiliyor. Fakat bazen nefsine uyuyor bazende üşengeç olduğundan ötürü bunu kabullenmiyor. İnsanlar her zaman kendi bildiklerinin doğru olduğunu bilmek ve duymak isterler. Genelde bu tip insanlar sizlere bir soru sorarlar sizde onlara doğru bildiğinizi söylersiniz. Fakat o insanlar ısrarla size “Doğruyu söyle” derler. Aslında sizin söylediğinizin yanlış olduğunu gösteren bir durum yoktur fakat, onlar kendi bildiklerinin, kendi istediklerinin doğru olduğuna inandığı için sizinde onun bildiğini söylemenizi isterler.

Otantik yaşamak bu değildir. Otantik yaşamak olanı olduğu gibi kabullenmektir. Mevlananın sözü aslında otantik yaşamı özetliyor “ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol“. Otantik bir hayata sahip olmanız dileğiyle..otantik-olmak

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

 • otantik ne demek
 • otantik varoluş
 • otantik olmak ne demek
 • otantik kişilik nedir
 • otantik biyografi ne demek
 • varoluşun ve hayatın anlamı din kültürü
 • otantik ne demek tdk
 • otantik ortam ne demek
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.