Ölümün İnsanlar Üzerindeki Etkisi Hakkında

Ölüm geliyor

Ölüm neden bu kadar ürkütücü sizce? Her çanlı ölümü tadacak sonuçta değil mi? Ama nedense insanların üzerinde, o kadar büyük bir etkisi var ki anlatılmaz derecede, ama ben zorda olsa bu etkilerden sizlere bahsetmek istiyorum. Çünkü ciddi anlamda ölüm konusu hakkında, bilgisizlik artış göstermektedir. Bana göre ölüm; Allah(c.c) huzuruna bir geçittir. Ayrıca yok oluş değil, var oluşun başlangıcıdır. Çünkü artık ne olduğumuzu ve kim olduğumuzu sorgulama bitmiştir. Hepsi birer net cevaba sahip olmuştur. Ama şuan sorgulama, öğrenme ve en çokta arayış yapmalıyız.ölüm

Çünkü hala hayattayız ve gerçek sandığımız doğruların peşindeyiz. İşte bunun için ölümün insanlar üzerindeki etkisini öğrenip, olumsuzlukları en aza indirmek şarttır. Bildiğimiz üzere kimisi, hiç ölmeyecek gibi kimisi ise her an ölecek gibi yaşar. Hiç ölmeyecek gibi yaşayanlar, dünyalık birikimi peşindedir.

Her an ölecek gibi yaşayanlar ise ahret birikimi yapmaktadır. Tabi dünya bu illaki olacak bu hatalar ama bu hataları barındıran benliğimiz, hataları yok etmeye de mutlaka yetecektir. Ölümün getirdiği korkularda var. Bu korkulardan bazıları ise şunlardır;

  • Bilmiyoruz. Bilinmezlik kadar korkunç daha ne olabilir ki? Yolun sonu neresi, nereye gittiğimizi bilmeden gittiğimiz bu yolculukta, bizleri korkutan unsurlardan birisi ise bilinmezliktir.
  • Delilsizliktir. Ölen kişilerin geri geldiğini gördünüz mü hiç? Gelmediklerinden korkarız. Nerede ne yaptıklarını bilmeyiz bu nasıl bir gizemli yokçuluktur ki yaşayanlar değil de ölenler bilir. Hani şairinde söylediği gibi, “ herkes memnun ki yerinden, çok seneler geçti dönen yok seferinden” hakka tende öyle değil mi?
  • Mezar dediğimiz, toprağa kazınan çukur korkutur. Herkesin boyunun ölçüsüne göre kazınan o çukur, insanın yok oluşu kesinlikle değildir. Buna bu kadar kesinlik vermemin sebebi ise biz hiç yoktan var edildik, kâinat yoktan var edildi. Yoktan var eden Allah( c.c ) seni yeniden diriltemez mi zannediyorsun? Bizlerin dirilip, yeniden var olduğumuz yer ise ahi rettir, yani asıl gerçeğimizdir. Evet, nerede bilmiyoruz ama sonsuz inanıyoruz. İnandığımız için korkuyoruz ya zaten, o halde bu korku iye işaret değil midir sizcide?

Ölümü yeni yaşama geçit olarak görmeyen bireylerimiz, öğrenime daha cahil kalmış, kişilerdir. Bilgiye açtırlar ve bir beklentileri yoktur. Yaşamlarını kısıtlarlar ve sadece tek gerçek hedefleri dünya olur. Allah( c.c ) bizi bu kadar sonsuzluklarla ve muazzam gerçeklerle yaratmışken, onlar kim olduklarını inkâr ederek kendilerini sorgulama zahmetinde bulunmadan, ilk gördükleri dünyanın güzelliğine aldanırlar.

Oysa Allah( c.c ) bunun gibi birçok güzellikler yaratmıştır. Asıl şahane olan ise bu bütün güzellikleri görebilmek için, bir çift göze bile ihtiyacımızın olmamasıdır. İşte bu yüzden de yalnız gördüklerimize aldanıp, kendi benliğimizi yanıltmamamız gerekir.

Önerilen Paylaşım 1:Evrende Yolculuk Mümkün Mü ?

Önerilen Paylaşım 2:Ders Dinlemek Ve Öğrenmek Arasındaki Fark Nedir ?

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


En iyi - En güzel - En ZorKaşıntısı - Kaşıntısı Nasıl geçer