Odyolog Ne iş Yapar – Odyolog Maaşları

Odyolog ne iş yapar demeden önce odyoloji kelimesinin ne anlama geldiğini anlamamız gerekmektedir. Odyolog odyoloji alanında çalışan kişi olduğuna göre odyoloji kelimesinin iyi bir şekilde anlaşılması gerekmektedir.

Audiology kelimesinden türetilen odyoloji, ses ve ses sorunlarına ilişkin çalışmalar yürüten. İngilizce okunuşu olduğu gibi dilimize geçmiş ve odyoloji olarak kullanılmaktadır. İşitmenin fiziksel ve nörolojik sorunları üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

Türkiye’de Odyoloji bölümü 2011 yılından sonra lisans düzeyinde üviversitelerde işlenmeye başlamıştır. Biraz geç kalmışız ama olsun 🙂

odyoloji

Odyoloji Çalışma Alanları

Odyoloji ile odyologların çalışma alanlarını birbirlerine karıştırmamalıyız. Aşağıda odyoloji alanına ait çalışmalar bulunmaktadır. Odyologların çalışma alanları sonra aşağıda verilecektir.

  • İşitmenin nörolojik ve fiziksel sorunlarını incelemek
  • İşitme kayıp ve sorunlarının belirlenmesi
  • İşitme rehabilitasyonu

işlevler odyoloji bölümü kapsamına girmektedir.

Odyolog Ne İş Yapar

Evet arkadaşlar yukarıdaki işlevler ile ilgilenen ve odyoloji bölümünde incelenen sorunların ve yeniliklerin yerine getirilmesi ve insanlara temas etme noktasında odtologlar görev almaktadır. Odyoloji bölümünün çalışmalarının sonuçlarını kavramak, öğrenmek ve diğer insanlar ile temas ederek işitmeye dayalı sorunları tespit etme ve bu sorunlara karşı önlemler alma, tedavi sürecini başlatma ve hasta takibini gerçekleştiren insanlara odyolog denir.

Odyolog Çalışma Alanları

Odyologlar;

  1. Kulak burun Boğaz bölümü
  2. Psikolog
  3. Fizyoteraapist
  4. Özel Eğitim Uzmanları
  5. Dil ve Konuşma terapistleri

ile koordineli olarak çalışma alanlarına sahipler. Bir hastanın işitsel sorunu var ise, gitmiş olduğu bölümden odyologlara hasta iletilir ve odyolog gerekli test, tahlilleri gerçekleştirir.

Odyologlar hastalara bazı testler yaparak ilgili bölüme hastanın işitsel durumu hakkında tahlil ve bilgileri sunmaktadırlar.

odyolog ne iş yapar

Odyolog Maaşları

Peki şimdi gelelim odyologlar ne kadar maaş alır sorusuna. Ülkemizde geç keşfedilen odyoloji bölümü mezunları ortalama olarak 3000 lira ile 4000 lira arasında maaş almaktadırlar. Özel kurumlarda çalışan odyolog maaşlaarı ise kişinin tecrübesine bağlı olarak 3000 lira ile 15000 lira arasında değişebilir.

Yıllık oranda baktığımızda odyologlar yılda 2 seferde olmak üzere toplamda yüzde 5-7 oranında zam almaktadıralar. İlk altı ay içerisinde yüzde 3, yılın ikinci altı ayında yüzde 4 zam gibi zamlar almaktadırlar.

Özel sektörde çalışan odyologlar yaklaşık olarak 4000 lira maaş ile işe girebilmekteler. Dediğimiz gibi bu rakamlar sizin tecrübenize göre değişiklik gösterebilmekteler.

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir