menü resmi

Noter Nasıl Olunur?

Noter Nasıl Olunur?

Ülkemizdeki en kazançlı meslek grupları arasında noterlik vardır. Her daim en popüler meslekler arasında yerini almaya başarmıştır. Kişilerin noter olarak anılabilmesi için kariyer anlamında önünde uzun bir yol vardır. Öncelikle hukuk fakültesine giriş yapmak için yeterli puanın alınması gerekir.

Daha sonra stajyerlik döneminin başarılı bir şekilde sona ermesi gerekecektir. Noter olabilmek için Adalet bakanlığı üzerinden belge almanız gerekir. Tabi bunun içinde çok sayıda insanın başvuruda bulunduğunu belirtmek gerekiyor.

noter görevleri

Zira geçtiğimiz dönem içinde 40 binin üzerinde kişi bu alana başvuruda bulunmuştur. Özellikle önümüzdeki dönemlerde bu alanda yeni sistemin getirileceği konuşuluyor. Noter olmak için daha sonraki zamanlarda en az 40 yaş şartı ve hukuk alanında deneyim aranacak. Bu şekilde her isteyenin noter olabilmesinin önüne engeller eklenmiş olacak.

Bu alanda çok fazla zorluk olacağından dolayı, alımlarda sınırlı bir şekilde yapılmış olacak. Mesleğin çok büyük sorumluluklar ortaya çıkardığını belirtmek gerekir. Noterler her daim eksik veya hatalı işlerin olmamasından sorumlu olan kişilerdir. Bu nedenle meslek için daha titiz seçimler yapılmak isteniyor.

Noter Maaşları

Meslek hakkında en çok merak edilen diğer konulardan biride noterlerin maaşlarıdır. Aslında halk arasında yanlış bilinen konulardan birininde bu konu olduğunu belirtmek gerekiyor. Zira noter maaşı denilen bir kavram yoktur. Noterler sadece yaptıkları işlem başına ücret kazanır. Bir noterin yıllık olarak 50 bin TL’den fazla tutarlara kadar gelir elde edebilmeleri bu nedenle mümkündür. Hatta bu konu önceki dönemlerde gündemde bir hayli yer kaplamış, noterlerin almış oldukları ücretlerin çok fazla olduğundan yakınılmıştır.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Tuna -
2018-05-01 20:34:23

Son yıllarda başvuru sayısında oldukça artış görülmektedir bu da haliyle noter olmayı daha da zorlaştırmaktadır. Ücret bakımından abartıldıkları kadar bir ücret almıyorlar.

@Kadir -
2018-04-05 00:18:47

Noterlik mesleği bu kadar ünlü mü ya? 4 sene önceye gidip noterlik okusaydım dedim bir an. Dediklerinize göre ufak bir ilçede noter olsam çok iyi para kazanabilirim.

@Ahmet -
2018-03-17 11:43:22

Türkiyede en fazla vergi ödeyen kurumdur. Olmak zor ama olunca ekonomik olarakta iyi gelir sahibi olunuyor . Her işlem sayılı her kağıda damga kaşe atılıyor . Bence yapılacak işlerden bir tanesi zamanında okusaydım noter olmak isterdim açıkcası :)

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.