Nakit Akış Tablosu

Nakit akış tablosu, Nakit akış tablosu nedir ?

Bir şirkette muhasebe döneminde (ay, çeyrek, yıl) gerçek veya beklenen nakit ve nakit paranın bir özetine nakit akış tablosu denir.

Aslında çoğu duyduğumuz kelimelerden birisidir nakit akış tablosu. Genelde nakit akış tablosu dendiği zaman hiç bilgimiz olmadan dahi para akışının yani nerelere ne kadar harcanmış , nereleden ne kadar kazanılmış bunların olduğu bir excel tablosunu hayal ediyoruz. Tamda öyle zaten.

 

Fakat bunu bilmek ile nakit akış tablosunu oluşturmak aynı değildir. Çok titizlik gerektiren bir durumdur. Sonuçta para değerlerinde bir sıfırın ne kadar büyük değişkillere yol açabileceğini tahmi edersiniz. Hatta zamanında okuduğumuz bir habere göre, para transferi yapan bir firmanıj muhasebecisi para gönderirken sıfır tuşuna farkında olmadan basılı tutmuş ve karşı tarafa 1 milyon kat fazla transferi yapmış.

Tabi kendisi bunu bilerek yapmıyor, ama o da insan evladı ve yanlış yapabilir 🙂

Nakit akış tablosu Hakkında Soruları cevaplar:

Paranın nereden geldiği nereden çıktığı ?
Nereye gitti (gidecek) ?
Nakit akış tabloları, nakit girişlerinin ve nakit çıkışlarının miktarını, zamanlamasını ve öngörülebilirliğini değerlendirir ve bütçeleme ve iş planlaması için temel olarak kullanılır.

Muhasebe verileri genellikle üç bölümde sunulmaktadır:

ile birlikte, bu bölümler, beyanın hazırlandığı dönemde şirketin nakit akışındaki genel (net) değişimi göstermektedir.

Kredi verenler ve potansiyel yatırımcılar işletme faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışını yakından incelemektedir.

Genel olarak aslında asıl amaç, şirket içerisinde gerçekleşen para alım/gönderiminin nasıl ve ne şekilde yapıldığının sistematik olarak gözlemlenmesidir. Bu saayede şirketler, firmalar durumlarını daha iyi görerek, durumlarının iyiye mi yoksa kötüye mi gittiğine karar verebiliyor. Çoğu zaman bu durumdan sonra eğer durum kötü ise, yeni atılımlar yada risk faktörleri oluşturulabilir.Yorum yok

www.gencturkhaber.com - ANASAYFA