menü resmi

MyBB Kurulumu [Resimli Anlatım]

Forumlara ilgi duyan kullanıcılar kurulum esnasında bazı sıkıntılar ile karşılaşıyorlar. Sorunsuz bir şekilde mybb kurulumu yapmak için adımları takip edin.

MyBB Kurulumu

Hosting, domain ihtiyaçlarını giderdiğimizi varsayıyorum ve anlatıma başlıyorum. İlk olarak herhangi bir FTP programı edinmemiz gerekiyor. Ben “FileZilla” kullanıyorum ve bu programı kullanmanızı öneririm. Resimdeki gibi gösterdiğim alanlara site adı, ftp kullanıcı adı ve şifremizi yazıyoruz.

mybb kurulumu 1

Giriş yaptıktan sonra kök dizini seçiyoruz. Ve mybb kurulumu için bize gerekli olan dosyaların BURAYA tıklayarak  son sürümünü indiriyoruz. İndirdiğimiz dosyayı RAR’dan çıkartıyoruz. Şimdi FileZilla aracılığı ile dosyaları sürükle/bırak yöntemini kullanarak kök dizinimize atıyoruz.

mybb kurulumu 2

Şimdi dosyaların aktarılmasını bekleyeceğiz. Aktarım işlemi bittikten sonra, internet tarayıcımıza “siteadiniz.com/install/index.php” yazalım. Site adınız yazan yere kendi sitenizin ismini yazacaksınız bir karışıklık olmasın.

Yukarıda verilen adrese giriş sağladıysak karşımıza aşşağıda ki gibi bir ekran gelecektir. Eğer böyle bir ekran gelmiyor ise, dosya aktarım işlemi sırasında bir yanlışlık yapmışsınız demektir. Tekrar kontrol ediniz ve dosyaların sorunsuz bir şekilde aktarıldığından emin olunuz. Herhangi bir sorun yoksa, ileri butonuna tıklayarak devam edelim.

mybb kurulumu 3

Şimdi bize “Lisans sözleşmesini kabul ediyor musunuz?” diye bir sayfa yönelticektir. Tabi ki sözleşmeyi kabul ediyoruz. İleri butonuna tıklayalım.

mybb kurulumu 4

Ve karşımıza altta ki gibi bir sayfa açılacaktır. Burada bize dosyalara yazma izni vermemiz gerektiğini söylüyor.

mybb kurulumu 5

Şimdi tekrar FileZilla’ya dönüş yapıyoruz. Burada inc klasörü içerisinde ki “config.default.php” dosyasının adını “config.php” olarak değiştiriyoruz. Daha sonra config.php, settings.php, uploads klasörü ve ayrıca içindeki Avatar klasörünün de yazma izinlerini ayarlayacağız. Belirttiğim dosyalara sağ tıklayarak “Dosya izinleri” seçeneğine tıklıyoruz.

mybb kurulumu 6

Açılan pencerede “Sayısal değer” bölümünün sağ tarafında yazan sayıyı siliyoruz ve “777” yazıyoruz. Bu işlemi yukarıda belirttiğim tüm dosyalara uygulayın.

mybb kurulumu 7

Şimdi tarayıcımız üzerinde açık olan sayfayı yeniliyoruz. Ve biraz önce kırmızı ile “Yazma izinleri kapalı” bölümleri yeşile dönerek “Yazma izinleri açık” olarak değişmesi gerekiyor. İleri diyerek devam edelim.

mybb kurulumu 8

Yukarıda ki yazma izinleri verdiğimiz dosyalarda sıkıntı yoksa, aşşağıdaki gibi bir ekran gelecektir karşımıza. Bu ekranda hosting üzerinde oluşturduğumuz veritabanına ait bilgileri eksiksiz bir şekilde dolduruyoruz. Eğer veritabanı bilgilerini unuttuysanız veya bilmiyorsanız hosting firmanızın paneline girerek öğrenebilirsiniz. Bilgileri doldurduktan sonra ileri butonuna tıklayabiliriz.

NOT: “Veritabanı Server Host Adı” olan bölüm genelde localhost olarak kullanılır. Buraya dokunmanıza gerek yoktur.

mybb kurulumu 9

Veritabanı bilgilerini girdik. Ve şimdi gördüğünüz üzere myBB’ye ait tablo ekleri oluştu. Tekrar ileriye tıklayalım.

mybb kurulumu 10

Direk ileri diyelim.

mybb kurulumu 11

Tekrar ileriye tıklıyoruz.

mybb kurulumu 12

Şimdi bu sayfada forum başlığımız(title) ve footer’da görünecek başlığımızı yazıyoruz. Biz kurulumu localhost yani sanal sunucu üzerinden yaptığımız için site adresimiz IP olarak gözükmektedir. Sizde o bölüm kendi site adınız olarak gözükecek. Diğer ayarlara dokunmadan ileri diyoruz.

mybb kurulumu 13

Şimdi forumda kullanacağımız yönetici hesabını oluşturacağız. Dilediğiniz bilgileri girdikten sonra ileri kutusuna tıklayabiliriz.

mybb kurulumu 14

Evet artık kurulumun sonuna geldik. Gördüğünüz gibi kurulumun başarılı bir şekilde tamamlandığını gösteren bir sayfa açıldı.

mybb kurulumu 15

Kurulum işlemi bittiğine göre yukarıda yazma izinini 777 olarak verdiğimiz inc klasöründe ki config.php ve settings.php dosyalarının izinlerini tekrar 644 olarak değiştirmemiz gerekiyor.

Bir teşekkürü çok görmeyin lütfen. Yorumlarınız ile destek olun. İyi günler dilerim.

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Yasemin -
2018-05-03 08:40:31

Resimli olarak anlatımınız çok iyi takıldığım noktalar mevcutdu fakat sorunum giderildi. Anlatımlarınız çok açık ve eğitim konusunda çok yararlı.

@Ali -
2018-05-01 10:38:22

Sitenizde bulamayacağım bir bilgi yok sanırım. Ne ararsam artık sitenizde bulabiliyorum çok iyi bilgiler mevcut. Arkadaslarıma tavsiye ediyorum.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.