Metformin

Metformin, tip 2 diyabet tedavisinde sıklıkla kullanılan bir ilaçtır. Glucophage markası altında pazarlanmaktadır ve obez ve kilolu şeker hastalığında yüksek kan şekeri düzeylerini azaltmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Kan şekeri düzeylerini düşürmede etkili olmasının yanında düzenli kilo kaybına neden olduğu gözlemlenmiştir.

Metforminin, tip 2 diyabetli olmayan obez veya kilolu insanlarda kilo kaybı sağlamak için etkili bir şekilde kullanılabileceğini araştırmak için yapılan araştırmalara neden oldu. Obez diyabetik olmayan hastalar üzerine yapılan araştırmalar, metforminin vücut ağırlığını düşürebileceğini ve kandaki kolesterol düzeylerini iyileştirebileceğini göstermiştir. Ancak, bu klinik çalışmalar sürmekte olduğundan, ilaç kilo verme tedavisi olarak pazarlanmamaktadır.

 

Metformin Etkileri Nelerdir

Tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan bir ilaç olan metformin, karaciğerden glikoz üretimini inhibe ederek ve hücrelerin insülin (kan şekeri seviyelerini düşüren bir hormon) duyarlılığını arttırarak kan şekeri düzeylerini düşürür. Dahası, bazı hastaların kilo kaybı yaşadığı görülmüştür. Bunun olası açıklaması, insülin üretiminin azalması nedeniyle iştah kaybının olmasıdır. Bir çalışma, metformini alan diyabetik hastaların daha az kalori harcadıklarını ve daha sonra kilo kaybettiklerini göstermiştir.

Düşük karbonhidrat diyeti ve düzenli egzersiz ile kombine edildiğinde, metforminin kilo verme üzerindeki etkileri artar. Bir başka araştırmaya göre aşırı kilolu ve şeker hastalığı riski taşıyan kadınlar, düşük kalorili, düşük karbonhidratlı bir diyet ile kombine edildiğinde metformin ile kilo vermeyi başarmıştır. Metformini bırakan kontrol grubunun aksine kilo kaybını 6 aya kadar sürdürmüşlerdir.

Diyabetik olmayan erişkinlerde yapılan çalışmaların analizi, metforminin, bel çevresi, trigliseridler, insülin ve kan şekeri düzeylerini düşürmenin yanı sıra kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Metforminin kilo verme etkisinde önerilen diğer mekanizmalar arasında gastrointestinal sistemdeki şekerlerin emiliminin azaltılması, hücrelerin insülin direncinin azaltılması ve yağ metabolizmasının arttırılması yer alır.

Metforminin Yan Etkileri

Metformin, kan şekeri düzeylerinde önemli bir düşüş olmaksızın kan şekeri kontrolü için diyabetik hastalar tarafından güvenli bir şekilde alınabilir. Dahası, kilo alımını önleyebilir veya yavaşça kilo kaybına neden olabilir. Diyabetik olmayanlarda kilo kaybı için metformin kullanımı doğrulanmamıştır. Metformini almadan önce tıbbi konsültasyon aranmalıdır.

Metforminin sık yan etkileri baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, şişkinlik, iştah azalması, hazımsızlık ve diyare sayılabilir. Bu yan etkiler insanlara metformin almayı bırakmalarına neden olur.

Daha az yaygın olan yan etkileri, solunum ve yutma güçlüğü, göğüs ağrıları, boğazda şişme veya baş dönmesi gibi alerjik reaksiyonları içerir. Bunlardan herhangi birinin olması durumunda derhal tıbbi yardım isteyin. Bir diğer nadir yan etki genellikle karaciğer, akciğer, kalp veya böbrek hastalığında ortaya çıkan laktik asidoz‘tur. Belirtiler baş dönmesi, ani kan basıncında düşüş, hızlı nefes alma, karın ağrısı, kusma, konfüzyon, bayılma veya aşırı güçsüzlük içerir. Acil bakım ve hastaneye kaldırma gereklidir.

Metforminin uzun süre kullanılması, sinir ve alyuvar işlevini etkileyebilecek vitamin B12 eksikliğine neden olabilir. Bu nedenle, kandaki B12 vitamini dikkatli bir şekilde izlenmeli ve tedavi öncesi ve sırasında testler yapılmalıdır.

Önerilen Paylaşım 1:Skafoid Kemiği - Bilek Kemiği

Önerilen Paylaşım 2:İnterkostal Kas Gerilmesi

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

1 Yorum

  1. Metformin ilacını kullanan kimse vr mı acaba nasıl kullanalım mı ? Metformin adı yasaklı ilaç adı gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Metformin ilacını kullanan kimse vr mı acaba nasıl kullanalım mı ? Metformin adı yasaklı ilaç adı gibi duruyor.


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer