Meta tag nedir ve nasıl kullanılır?

SEO ile yeni tanışanlar için meta tag nedir ve kullanılan bu etiketlerin anlamını, neye yaradığını en basit ve anlayacağınız şekilde anlatacağım.

meta tagları

Meta etiketleri arama motoru botlarının sitenize uğradığı sırada bu sitenin başlığını, açıklamasını, anahtar kelimelerini, dilini ve birçok tanımı botlara sunabilmek için kullandığımız etiketlerdir. Şuan için Google meta etiketlere pek önem vermese de 1 sene önceye kadar SEO açısından önemli bir unsur olarak görülüyordu.

Şuan için bize gerekli olan başlıca meta tagları listeleyeceğim. Peki bu etiketler nasıl kullanılır ve ne işe yararlar?

Title Etiketi

Bu etiket botlara site başlığınızı bildirir. Kırmızı ile belirttiğim alana kullanmak istediğiniz başlığı yazabilirsiniz.

<title> Meta Tag Nedir </title>

Site Açıklaması

Description Botların ve Google’da başlığınızın altında görünmesini istediğiniz açıklamayı yazın.

<meta name=“description” content=Meta tag nedir ve nasıl kullanılır

Anahtar Kelimeler

Geldik sitemiz için kullanacağımız anahtar kelime krterine. Anahtar kelimeler önemlidir. Bunun için Burada siteniz için belirleyeceğiniz anahtar kelimeleri virgül kullanarak yazınız.

<meta name=”keywords” content=”meta tag, meta tag nedir, meta tag nasıl kullanılır” />

Nofollow Etiketi

Eğer botlara paylaştığınız içeriğin arama motorlarında listelenmesini yani index almasını istiyorsak aşşağıdaki meta etiketini kullanmalıyız.

<metaname=“robots” content=index,follow/>

Eğer listelenmesini istemiyorsak bunu kullanmalıyız;

<meta name=“robots” content=noindex,nofollow/>

Site Lisanı

Siteniz de kullanılan lisan(dil) nedir bunu belirtir ve botları ona göre yönlendirir.

<meta http-equiv=“Content-Language” content=tr/>

Generator

Sitedeki içeriğinizin hangi dil ile yazıldığını belirtmek için kullanılır. Ben kullanmanızı tavsiye etmem fakat sizin insiyatifinize kalmış bir durum.

<meta name=”generator” content=”Blogger” />

Şuan için bizim işimizi görecek olan meta tagları paylaştım. Daha fazlası mevcut tabi ki. Google amcaya sorarak geri kalan etiketleri bulabilirsiniz.
NOT: Unutmayın! Bu etiketler <HEAD> ve </HEAD> tagları arasına yerleştirilmelidir. Aksi takdirde bir işinize yaramayacaktır.

Önerilen Paylaşım 1:Google Site Ekleme - Add URL

Önerilen Paylaşım 2:Blogger » Powered by Blogger (Atıf) Kaldırma

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

1 Yorum

  1. Meta tag nedir efendim meta tag kısaca web sitesinin kafa kağıdı gibi birşeydir. Yani web site sayfasının ne olduğunu, dilini, açıklamasını, ismini falan herşeyini anlatmaya yarayan üst bilgilerdir. Bence kısaca böyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Meta tag nedir efendim meta tag kısaca web sitesinin kafa kağıdı gibi birşeydir. Yani web site sayfasının ne olduğunu, dilini, açıklamasını, ismini falan herşeyini anlatmaya yarayan üst bilgilerdir. Bence kısaca böyle.


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer