menü resmi

Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir? Nasıl ve Nereden Alınır?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bir süredir ülke genelinde uygulanan kalite standartları gereğince 48 meslek için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirildi. 2017 yılı içerisinde mesleki yeterlilik kapsamının 115 mesleği içine alacak şekilde genişletilmesi bekleniyor.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

Mesleki yeterlilik kapsamının değerlendirilmesini yapan Mesleki Yeterlilik Kurumu, kapsam içerisinde bulunan meslekleri tanımlamıştır. Mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen kişiler, öncelikle hangi meslek dalında faaliyet gösterecekler ise bu meslek için uygun olan kurumlara başvurmalıdır. Meslekler için başvuru yerleri ve rehberi mesleki yeterlilik kurumunun internet sitesinde yayınlanarak sürekli güncel tutulmaktadır.

mesleki yeterlilik belgesi hangi meslekler

mesleki yeterlilik belgesi nasıl alınır

Yapılan mesleki yeterlilik başvurusu değerlendirilip onaylanan adaylar için hem teorik hem de uygulama üzerinden mesleki yeterlilik sınavında başarılı olmak zorundadırlar. Mesleki yeterlilik sınavı, teorik ve pratik olarak adayların başvuruda bulundukları meslek dalı için uygulanan ve adayın bilgisinin yanında uygulama becerisinin ölçüldüğü sınavlardır. Her iki sınav sonucunda başarılı kabul edilen adaylar Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanırlar.

Kalite Standartları Belirleniyor

Mesleki yeterlilik kurumu, son yıllarda neredeyse tüm bakanlıklar bünyesinde uygulanan kalite standartlarının en önemli boşluğunu dolduruyor. Mesleki yeterlilik belgesi, kurum tarafından belirlenen meslekler kapsamında getirdiği standartlar sayesinde hizmet ve personel kalitesinin yükselmesini sağlıyor. Bu sayede son yıllarda yaşanan iş kazaları, aksamalar ve ihmal nedeniyle oluşan kayıp ve zararların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Belirlenen meslek dallarında belgesiz ve sigortasız işçi çalıştırılmasının da önüne geçilmesini sağlayan sistem sayesinde denetim mekanizmaları daha kolay işletilebiliyor.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından 2015 yılında yayınlanan meslik yeterlilik belgesi zorunlu tutulan meslekler listesi 29366 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Tebliğin içeriğinde yer alan mesleki yeterlilik belgesi ve mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen meslekler açıkça ifade edilmiştir.

25 Mayıs 2015 itibariyle yayınlanan Resmi Gazete kapsamında, bu tarihten itibaren belirtilen meslekler için mesleki yeterlilik belgesi bulunmayan kişiler 12 ay içerisinde eksik olan belgelerini tamamlamak zorundadırlar.

mesleki yeterlilik belgesi kimlere verilirMesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulaması ve Başvuru Süreci

Mesleki yeterlilik konusunda henüz bir girişimde bulunmadıysanız veya mevcut mesleki yeterlilik belgenizin hangi meslekleri kapsadığını bilmiyorsanız kimlik numaranız aracılığı ile Mesleki Yeterlilik Kurumu internet sitesinden mesleki yeterlilik belgenizi sorgulatabilir ve güncel bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Ayrıca e-devlet uygulamasından da mevcut mesleki yeterlilik bilgilerinizi sorgulatabilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Nedir? Meslek Standartları Nasıl Tanımlanır?

Mesleki Yeterlilik Kurumu, mesleki yeterlilik belgesi için meslek standartlarını kişinin bir mesleği başarı ile icra edebilmesi amacıyla gereken beceri, bilgi ve tutumların geneli olarak kabul etmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yönetilen ilgili kurum olan MYK, meslek ve ulusal standartları belirleyen, meslek standartlarını güncelleyerek ulusal yeterlilik esaslarını belirleyerek yapılan çalışmaları denetleme, ölçme ve gereken değerlendirmeleri yapma hakkına sahip tek kurumdur. MYK, genel standartları belirlediği gibi kanunla belirtilen meslekler kapsamında mesleki yeterlilik başvuru, sınav, değerlendirme ve sertifikasyon süreçlerini de yürütür.

Mesleki Yeterlilik Belgesi İptali

Mesleki yeterlilik belgesi iptali kişinin fesih talebinde bulunması veya gereken denetleme ve belge işlemlerini gerçekleştirmediği durumlarda söz konusudur. Kişinin kendi fesih talebi haricinde FP27 Personel Belgelendirme Sözleşmesi’nin 2. Maddesinde belirtilen sözleşme hükümlerine alenen uymaması, kişiye ait belgelerinin Belgetürk’e zamanında bildirilmemesi ve belgelendirme esaslarına uymaması, belge tahakkuk ücretlerinin 90 gün içerisinde kişi tarafından ödenmemesi gibi sebeplerle mesleki yeterlilik belgesi iptal edilebilir.

Ayrıca mesleki yeterlilik belgesinin kişi tarafından kötü niyetle kullanılmak istenmesi, tahrifata uğratılması gibi durumlarda sözleşme feshedilir.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar
  • mesleki yeterlilik belgesi sorgulama
  • mesleki yeterlilik belgesi hangi meslekler
  • mesleki yeterlilik belgesi kaç günde alınır
  • mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu
  • mesleki yeterlilik belgesi kimlere verilir
  • mesleki yeterlilik belgesi izmir
  • mesleki yeterlilik belgesi sınav soruları
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.