Mesane Daralması Ameliyatı

Mesane Daralması Ameliyatı

Mesane daralması rahatsızlığını tıpta adı üretra yolu daralması olarak geçmektedir. Alınan şiddetli bir darbe ya da yaşanan enfeksiyon rahatsızlıkları nedeni ile oluşabilecek olan bu rahatsızlık bireyleri aşırı derece de rahatsız etmektedir.

Mesane darlığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Mesanenin dışarı ile bağlantı kurmasını sağlayan idrar yollarının son kısmı olan üretra herhangi bir darbe ya da enfeksiyon ile zarar görürse kanalda daralma yaşanmasına neden oluşacak bir savunma mekanizması dokusu oluşabilir ve sonucunda idrarın ya da meninin akışında sıkıntılar ortaya çıkarabilir.

Üretra dediğimiz bu idrar kanalındaki darlıklar hastalarda kendini,

İdrar Kanalı Darlığının Nedenleri

Yaşanan bu rahatsızlığın bilinen en büyük ve en çok rastlanan nedeni geçirilen çeşitli enfeksiyonlardır. Bunların yanı sıra yoğun bakımda kalma gibi geçirilen büyük rahatsızlıklarda bireye sonda takılması ve ameliyat sırasında alınabilecek darbeler gibi nedenler ile birlikte darlıklar oluşabilmektedir.

Mesane Kanalı Darlığı Nasıl Teşhis Edilir?

Bu rahatsızlığa yakalandığını düşünen bireylerde teşhis için uygulanan ilk yöntem idrar akım hızını ölçmek için kullanılan üroflowmetridir. Bu uygulama ile elde edilen sonuca göre hasta retrograd üretrografi görüntüleme işlemini uygulamak için gerekli yerlere yönlendirilebilir. Bu yöntem ile ise idrar kanalı x- ışınları altında incelenir ve gelişmiş teknolojik sistem ile birlikte idrar kanalı yapısı kontrastlı madde yardımı ile ortaya çıkarılır.

Mesane darlığının boyu, şekli ve şiddetine göre çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Uzman doktorlar gerekli incelemeleri yaptıktan sonra hangisinin uygun olduğuna karar verip o tedavi yöntemini uygulamaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin adları ise şunlardır; Üretrotomi İntern, Üretral Dilatasyon, Üretral Stentler ve Açık Cerrahi.1 Yorum
@Aysun - 2018-03-11 16:39:40

Sürekli internetden sağlık sorunları ve çözümleri ile araştırma yapıyorum. Bir çok aradığım konuya siteniz sayesinde ulaşım sağlayabildim. Yararlı faydalı bilgiler eklediğiniz için teşekkür ederim .www.gencturkhaber.com - ANASAYFA

Sürekli internetden sağlık sorunları ve çözümleri ile araştırma yapıyorum. Bir çok aradığım konuya siteniz sayesinde ulaşım sağlayabildim. Yararlı faydalı bilgiler eklediğiniz için teşekkür ederim .