Menstrual Nedir ?

Menstrual döneminden hemen sonra hamile olma imkânı bazı kadınlar için diğerlerinden daha düşük olmasına rağmen gerçek şu ki menstrual döngüsü boyunca herhangi bir zamanda gebelik yaşanabilir. Bunun neden mümkün olduğunu anlamak için öncelikle gebeliğin nasıl olduğunu anlamak önemlidir.

 

Gebelik Nasıl Ortaya Çıkıyor

Döneminizin ilk gününden bir sonraki döneminizin ilk gününe kadar geçen süre, adet döneminizin uzunluğudur. Adetlerin ortalama uzunluğu 28 gündür; Ancak bu, 21 günden az ve 40 günden fazla olabilir. Yumurtlama her zaman döneminizin ilk gününden 14 gün önce gerçekleşir. Bunun anlamı, menstrual döngü uzunluğu 30 gündeyse, ovulasyon, döneminizin ilk gününden 17 gün sonra gerçekleşir. Adet süreniz 24 günde ise, ovülasyon döneminizin ilk gününden 11 gün sonra gerçekleşir.

Sperm, yaklaşık beş gün boyunca verimli servikal mukusta yaşayabilir; bu, yaklaşık beş gün önce ve ovulasyon gününe kadar gebe kalma olasılığınızın yüksek olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla, döngünün uzunluğu 24 gün ise ve süreniz 10 gün sürüyorsa, döneminizin altıncı veya yedinci gününde veya sonrasında cinsel ilişkide bulunmanız durumunda hamile kalabilirsiniz.

Düzensiz Adet Döngüleri

Menstrual siklüsünüzün, döneminizin uzunluğu stres, kilo kaybı, kilo alımı, diyet ve egzersiz ile değişebilir. Aslında birçok kadın düzensiz menstrual döngü uzunluğuna sahiptir ve bu da adet dönemlerini doğru olarak tahmin etmeyi zorlaştırabilir. Bunun nedeni, ovulasyonun zamanlamasının, döneminizin ilk gününden geriye doğru ölçülmesidir.

Bir sonraki adet döngüsünün her zamankinden daha erken başlayıp başlamayacağını bilmek her zaman mümkün olmadığından, ne zaman ovüleceğinizi doğru olarak tahmin etmek her zaman mümkün değildir. Örneğin, adetiniz genellikle 28 gün uzunluğunda ve bir ay içerisinde adet gününüz 24 gün olur ise, döneminiz sırasında veya hemen sonrasında hamile kalmanıza bir ışık yakılmış demektir.

Düzensiz Kanama

Düzensiz adet sürelerine ek olarak, birçok kadın düzensiz kanamalar yaşayabilir ve bu düzenli periyotlarınız arasında oluşabilir veya uzun sürebilir. Yumurtlamak veya enfeksiyonlardan, rahimde veya rahim ağzında benign büyümelerden, kanserden dolayı veya daha önce sezaryen doğum yapmış olmanız durumlarında, düzensiz kanamalar görülebilir.

Dönemler arasında düzensiz kanamalar meydana gelirse, bir süre yanlış yapabilir ve ovülasyon tarihinizi yanlış hesaplayabilirsiniz. Uzun bir süre düzensiz kanamalarınız olursa, kanama devam ederken yumurtlamanız çok muhtemeldir. Bu sürelerden birinde korunmasız ilişki olması hamileliğe neden olabilir. Hamile kalma ihtimalinizin arttığı durumlardan biriside böyle durumlardır.

Önerilen Paylaşım 1:Parmak Damar Yırtılması

Önerilen Paylaşım 2:Diflucan

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

menstural döngü diyorlardı hep merak ediyordum ne olduğunu.


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer