menü resmi

Menopoz Belirtileri

Menopoz nedir, Menopoz belirtileri, Menopoz nasıl geçer, Menopoz tedavisi, Menopoz ne demek, Menopoz ne kadar sürer ?

Menopoz, gençlikten sonra her kadının yaşamaktan kaçamayacağı bir durumdur. Menopoz belirtileri, bir kadının aslında menopoza girmesinden birkaç yıl önce başlayabilir ve birçok kadın zaten süreçten geçtikten sonra menopoz belirtileri ile aylarca ya da yıllarca uğraşmak zorunda kalır. Menopoz genellikle bir kadında 40 yaşları ortasında başlar, ancak vücut durumuna bağlı olarak bazı kadınlarda erken veya geç başlanabilir. Menopoz semptomlarını merak eden kadınlar için dikkatli olabileceğiniz 10 unsur şunlardır.

Kegel egzersizleri

 

Menopoz Hakkında Bilinmesi Gereken 10  Madde

 

1. Dönemler Tutarlı Değildir

Yaşşlandıkça ve menopoz yaşına geldiğinizde, döneminiz tutarlı olmayabilir. Ağır bir akış olduğu zamanlarda ve aşırı akış olduğu zamanlar olabilir. Bunlar her ay gerçekleşmeyebilir ve dönemler arasında çok sayıda lekelenme olabilir.

Olması gereken dönemler olmazsa, bu durumu anlayabilmek için hamilelik testi yaptırdığınızdan emin olun. Eğer hamile değilseniz, o zaman büyük ihtimal menopoz başlıyordur. Bir yıl kadar süre geçirmeniz durumunda, kanser gibi menopoz dışındaki diğer sorunları ekarte etmek için doktorunuzla konuşmanız gerekir.

2. Sıcak Basmaları

Menopoz geçiren kadınlar genellikle sıcak basması çekerler. Bu şüphesiz bir kadının menopoza geçtiğine işaret eden menopoz belirtilerinden biri olarak düşünülür. Buna vücutta düşük miktarda östrojen hormonu neden olur ve kadınların yarısından fazlası bu sıcak basmalarını yaşar.

İyi haber şu ki bu hormonun seviyesini bazı çeşitli ilaçlarla düzeltebilirsiniz. Uygun yöntemi bulmak için doktorunuzla konuşın.

3. Vajinal Kuruluk ve Ağrı

Vajinal kuruluk bir kadına her an gelebilir, ancak menopoz döneminde bu durum daha da kötüleşir. Bunun nedeni, östrojen ve progesteron seviyelerinin değişmesidir ve vajina duvarlarının doğal nemi azalmıştır. Bu bir sorun olduğunda, cinsel ilişkiler ağrılı hale gelebilir ve hatta sürtünmeden dolayı kanama da olabilir.

Bu, seks yaparken ya da kuruluk bir sorun haline geldiğinde su bazlı bir kayganlaştırıcı kullanarak önlenebilir.

4. Mood Swings

Birçok kadın için, menopoz geçirmenin göstergesi, duyguların ani dalgalanmalarıdır. Çoğu zaman, kadın sanki bir tren üzerindeymiş gibi hissediyor. Bir dakika içerisinde aynı anda mutlu ve tedirgin olabilir, bir kaç dakika sonra bakıyorsunuz birden hüzünlü yada üzüntülü bir havaya giriyor. Bu, vücutta salgılanan hormonlara bağlıdır ve bu dalgalanma, kadının zihinsel yeteneklerini etkiler.

İyi haber ise, bu hormonları kontrol altına alarak bu ani duygu değişimlerini durdurabilirsiniz, bu da hayatınızdaki bu değişim sırasında daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, kadınlar, bu dönemde mavi bir morarma hissinin normal ve doğal olduğunu bilmeli, bu duygularla karşılaştığınızda panik yapmamalısınız.

5. Libido Kaybı

Bir kişinin hissettiği cinsel istek, günlük yaşamdaki faktör ve olaylardan ötürü yaşam boyunca değişebilir. Bunu yaşayan kadınlar için, dikkat edilmesi gereken menopoz belirtileri olabilir. Bu menopoza giren kadınlarda genellikle androjen seviyesi düşüktür.

İyi haber, bunun doğal veya reçeteyle satılan ilaçlarla kolayca değiştirilebilmesi ve kontrol altına alınabilir olduğudur.

6. Sık idrara çıkma veya idrar kaçırma

Bir kadın menopozdan geçtiğinde vajina duvarları elastikiyetini kaybeder. Bu ise kadınlar üzerinde, sanki sık idrara çıkma ihtiyacı duyma ya da vücudu üzerinde hiçbir kontrolü yokmuş gibi bir his oluşturabilir.

Kadınlar, alkol kullanmamak ve Kegel egzersizleri yaparak bu bölgede kasların tekrar oluşturulmasını sağlamak için sulu kalmaya devam ederek bu sorunu aşmaya çalışabilirler. Bu öneriler işe yaramazsa, o zaman bir doktora konuşmak gerekir.

7. Uyku Sorunları

Her kişinin gecelik 7 ila 8 saat uyku alması önerilir. Ancak, bir kadın menopozdan geçtiğinde, uykuya dalmak ve uzun süre uykuda kalmanın zor olduğunu görebilir.

Kadınlar, yatmadan önce yardımcı olmak için nefes teknikleri ve rahatlama tekniklerini kullanmaları için kendilerine zaman ayırlamıdır. Daha rahat ve daha uzun süre uyumak için sıcak bir banyoyu, bir kitap okumayı veya derin nefes egzersizi yapmayı düşünebilirsiniz. Televizyon izlemeyi ve bilgisayar/telefon kullanımını azaltmaya çalışın; bu, bu ekranların parlaklığı nedeniyle daha uzun süre uyanık kalmanıza neden olabilir.

8. Yorgunluk

Yorgunluk, kadınların şikayet ettiği en yaygın menopoz belirtilerinden biridir. Östrojen enerjiden sorumlu hormondur ve sürekli dalgalandığında kadınların kendilerini çok kötü hissetmelerine ve yorgun olmalarına neden olur. Ayrıca Östrojen miktarı azaldığı zaman konsantre olmada da zorluk çekebilirsiniz.

İyi haber şu ki mevcut hormon replasmanlarının kullanımı ve yeteri kadar dinlenme ile bu sorunları aşabilirsiniz.

9. Üriner Sistem Enfeksiyonları

Üriner sistem enfeksiyonu sıklıkla ağrılı bir idrara çıkma ve her zaman aşırı iştahlı olma hissi olarak tanımlanır. Menopozdan geçmekte olan kadınlarda durum böyle olduğunda, vücutta düzensiz hormon sagılanması oluyordur. Sonuçta idrar yollarının bakımı, işlevi salgılanan hormonlar tarafından kontrol edilmektedir.

Enfeksiyonun bir tür antibiyotik ile tedavi edilmesi durumunda teşhis ve tedavi için bir doktor görmeniz gereklidir.

10. Vücut Değişiklikleri

Yaşlandıkça cilt ve saç değişir. Menopoz belirtileri yaşayan kadınlar için, saçlar daha kuru ve kırılgan hale gelirken ciltleri daha incedir ve elastikiyeti özelliklerini kaybedebilirler. Bunun nedeni, vücudunuz tarafından ihtiyaç duyulan, özellikle cildinizdeki nemden ve hatta vajinalardan sorumlu olan östrojen olmak üzere yeterli miktarda hormonun salgılanamasındandır.

Saçınız için yumuşak krem ve şampuanlar kullanmak ve gerekli özen ve dikkati  göstermek menopoz döneminde sizlere fayda sağlayacaktır.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • menopoz belirtileri ve tedavisi
  • menopoz belirtileri testi
  • menopoz belirtileri nasıl başlar
  • menopoz belirtileri ve yaşı
  • menopoz belirtileri ne kadar sürer
  • erken menopoz belirtileri nelerdir
  • menopoz belirtileri kanama
  • menopoz belirtileri ne zaman başlar
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.