Memur Yurtdışı Çıkış İzni

Memur Yurtdışı Çıkış

Memurların en güzel özelliği yeşil pasaportun olması. Yeşil pasaport sayesinde 160 ülkeye vizesiz geçiş yapabiliyorlar. Tek yapmanız gereken biletiniz alıp polislere pasaportunuzu göstermek. Fakat bazen umulmadık olaylar olabiliyor ve sizlerden belge isteyebiliyorlar.

İşte bu olaylardan biri ise OHAL durumu. OHAL durumunda iken yurtdışına çıkmak normale göre biraz daha zorlaşıyor. Peki OHAL ( Olağan Üstü Hal ) olduğu halde yurtdışına nasıl çıkılır? Öncelikle hangi devlet kurumunda memurluk yapıyorsanız yöneticinizden yurtdışına çıkmasına herhangi bir mahsur yoktur adlı bir belge almanız gerekmektedir. Bu belge imzalı ve ıslak kaşeli olmalıdır.

Ardından yurtdışına çıkacağınız zaman kısa süreli bir SGK sorgulaması yapılacaktır. Bu sorgulama odası havalimanında sınırı geçmeden hemen önce bir ofiste sorgulama yapabilirsiniz. Bu sorgulamada herhangi bir mahsur görülmez ise geçişinize izin verilir. Fakat izin aldığınız tarihe kadar görev yerinize dönmek zorundasınız yoksa üst birimler sizi bildirmekle sorumludurlar.


Peki eş ve çocuklarınız yurtdışına çıkarken nasıl bir durum olacaktır? Burada bu sefer yöneticinizde pasaport hamili olan eş ve çocuğunuzun geçişinde bir sakınca olmadığına dair ıslak imzalı ve kaşeli bir belge almanız gerekmektedir. Sonrasında sınıra geldiklerinde SGK sorgulaması yapılması gerekecektir. SGK sorgulaması yine sınırdan geçerken yan tarafta bulunan bir ofis de yapılacaktır. Eğer geçiş için herhangi bir mahsur yoksa rahatça gidebileceksiniz.

Memurların Yurtdışı Çıkış İzni

Eğer 1 – 2 sene önce yeşil pasaport sahibi olmadıysanız veya hiç yeşil pasaport sahibi olmadıysanız KKTC gibi yerlere kimlik ile geçiş yapabileceksiniz. Elbette burada da SGK sorgulamasından sonra geçiş yapabileceksiniz. Eğer bir mahsur var ise yöneticinizin size verdiği izin belgesini isteyeceklerdir. Herhangi bir sorun çıkması halinde geçişinize maalesef izin verilmeyecektir.

Kanunları ve gerekli belgeleri öğrendiğimize göre yeşil pasaport ile başka ne gibi haklara sahip olabileceklerinizi görelim. Mesela 160 ülke’yi yeşil pasaport ile dolaşabilirsiniz. Bu sayede birbirinden farksız 160 ülkeyi vizesiz gezebilir ve genel kültür bilginizi arttırabilirsiniz.

Özellikle genel turlara katılarak fazladan tasarruf yapabilirsiniz. Mesela özel turlarda pasaport harç ücretinden tutun da vize ücretine kadar Euro bazında ödeme yapılıyor. İşte yeşil pasaport sahipleri bu tür ücretlerden kurtularak turlarda ekstra hizmetlere harcayabiliyorlar. Bunlar, kayık gezileri olabilir, ekstra tarihi yerleri görmek için geziler olabilir.

Memur Yurtdışına Nasıl Çıkar

Ayrıca yeşil pasaportlu olmanın diğer bir avantajı ise devletin size güvendiği anlamına gelir. Çünkü her memur bu pasaport türüne sahip olamaz. 2017 verilerine göre Türkiye’de sadece %4 yeşil pasaport sahibi vardır.
Emekli memurlara gelirsek. Emekli memurlar herhangi bir belge göstermeden geçiş yapabiliyorlar. SGK sisteminde bu görülebiliyor. Fakat emekli memur çocuğu ya da eşi pasaport kullanıyorsa bunların da yazı alması gerekebilir. Bölgede bulunan görevli memurdan gerekli izinleri almanız gerekebilir.

Gri pasaportlara gelince. Gri pasaportlar da ise yeşil pasaportlar gibi birkaç belge istiyorlar. Yöneticinizden gerekli izinleri almak zorundasınız. Çünkü bazı yerlerde geçiş izni verilirken, bazı yerlerde bu izin verilmiyor. Ayrıca eşiniz ve çocuğunuz da yurtdışına gitmek istiyorsa yöneticinizden gerekli evrakları almak zorundasınız. Yoksa sizde çıkamayabilirsiniz. Ama her şeye rağmen tüm belgeleri yanınızda taşımakta yarar var. Diplomatik pasaportlara ise herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bu pasaporta sahip olan kişiler rahatça ülkeye girip çıkabilirler.

Kısa bir özet geçmek gerekirse; yeşil ve gri pasaport kullanıyorsanız kesinlikle yöneticinizden ıslak imzalı ve kaşeli bir belge almalısınız. Bordo ve diplomatik pasaportlar için ise herhangi bir engel söz konusu değil. Unutmayın OHAL durumundayken her zaman yanınızda kimliğiniz olmak zorundadır.Yorum yok

www.gencturkhaber.com - ANASAYFA