Memur Dereceleri

Memur Dereceleri

657’ye tabi memurların Kademe Dereceleri Devlet Memurları Kanunu içerisinde bulunan 38. Maddesinde şu şekilde tanımlanmaktadır. Personelin görev ve sorumluluklarına bakılmadan sicilinde meydana gelen olumlu gelişmeler hizmette bulunduğu süreye bağlı olarak aylık alınan maaşlar üzerine etki eden oluşum olarak gösterilmekte. Kademe ilerleyişi ile ilgili gelen düzenlemeler memurlar açısından oldukça iyi olup birçok kişinin yararlanabileceği bir alan haline getirilmiştir. Buna göre;

Devlet Memurları Kanunu içerisinde kademe ilerlemesi için şartlar; personelin bağlı bulunduğu kurum içerisinde en az 1 yıl çalışmış olmasına göre ve kademesinin bağlı bulunduğu kurumda ilerlemeye açık olması olarak gösterilmekte. Mecburi olarak belirli bir süre görev yapmak üzere belirli bölgelere atanan memurlar için kademe ilerlemesi kalkınmada 1.derecede bulunan bölgelerde çalışmaları gerekmektedir.

Herhangi bir olumsuzluk meydana gelmemesi durumunda bu bölgelerde çalışan kişilere 2 yılda bir ekstre bir kademe ilerlemesi daha verildiği belirtilmekte. Eğer çalışan personel son 8 yıl içerisine herhangi bir disiplin soruşturmasına girmemiş ise aylık dereceleri göz önüne alınarak kademelerinde bir yükseliş daha meydana getirilir.

Yukarıda belirtilen huşuların yerine getirilmesi durumunda memurlar ekstre bir işleme gerek kalmadan hak kazandıkları andan itibaren bir sonraki kademeye geçiş yaparlar. Hak kazanamayan memurlar ile ilgili bilgiler ve durumlar, kurum amirlikleri tarafından belirlenerek gerekli mercilere iletilerek durumları hakkında raporlamalar sunulmaktadır.

Derece Yükseltme İşlemleri

Derece yükseltme ile ilgili işlemler, kurumlar içerisinde bulunan yetkili amirler tarafından gerçekleştirilmektedir. Personeller, gerekli yetkinlikleri kazanarak derece yükseltmeye hak kazanmışsa, bağlı bulunan bakanlık ya da yetkili kılınan makamlar personellerin yükseliş işlemlerini onaylarlar. Bu aşamadan sonra kişilerin emeklilik keseneği hak edinişin altında ise alınan kararlar ile emeklilik keseneğinde gerekli yükseltilmeler sağlanabilmektedir.

Derece ilerlemesi, çalışan personelin hizmet yılı baz alınarak öğrenim durumu gibi huşular ele alınarak yapılmaktadır. Üst kadroda meydana gele bir boşluk olması durumunda mevcut memurlar içerisinde kademesinde 3 yıl göre yapmış ve sahip olduğu 3. Kademe içerisinde 1 yıl görev yapmış kişilerden seçilerek yükselme işlemi başlatılmaktadır.

Görev Yerlerine Göre Uygulanacak Kademe İlerlemeleri

Kurumlarda sabit olmadan çeşitli nedenlerden dolayı belirli bir süreliğine farklı alanlarda görev yapan kişiler öncelikle derece ilerleyişi almak için kalkınmada 1.sırada yer alan bölgelerde çalışmaları gerekmektedir. Gerçekleştirilen çalışma süresi 2 yılı geçmiş ve herhangi bir sorunla karşılaşılmamış ise bu kişilerin derecelerine yükseltme yapılabilmektedir.

Derece İlerleyişi Durdurma ve Disiplin Cezalarının Uygulanması

657’ye bağlı personeller, Devlet Memurları Kanunu’na göre yapmaması gereken bir hal ve davranış göstermeleri sonucunda disiplin cezaları ile karşı karşıya gelebilmektedir. Yapılan soruşturmalar sonucunda personelin derece ilerlemesinde durdurma kararı alınmış ise tebliğ tarihinden itibaren personellerin derece ilerlemesi almış olduğu ceza süresine kadar durdurulur. Eğer verilen ceza hem derece durdurulması ve kıdem düşümü ise bağlı bulunan kurum amirliğince gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

Önerilen Paylaşım 1:Memur Kadro Dereceleri

Önerilen Paylaşım 2:Memurlarda Süt İzni

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


En iyi - En güzel - En ZorKaşıntısı - Kaşıntısı Nasıl geçer