menü resmi

Memur Bireysel Emeklilik

Memur Bireysel Emeklilik

Emekli olmak herkesin hayalidir. Emeklilik artık rahatlık dönemi demektir. Elbette emekli olmayanlarda var ( – dı ). Artık neredeyse emekli olmayan memur kalmayacak. Çünkü devlet artık zorunlu BES’i ( Bireysel Emeklilik Sistemi ) devreye soktu.

1 Ocak 2017 yılından itibaren başlayan bu sistem 45 yaş altı memurları otomatik olarak bu sisteme geçiriyor. Peki, kimler bu sisteme otomatik geçiyor? Bu siteme otomatik olarak geçen kişiler 4/a’lı ( SSK’lı ) ve 4/c’li ( emekli sandığı mensubu ) yani işçi ve memurlar bu kapsama giriyor.

Ayrıca özel sektörde olup da BES’ten yararlana biliyorsunuz. 1 Nisan 2017’di itibariyle genel ve özel bütçeli kamu kurumların da çalışan kişiler kapsama alındı. Genel ve özel bütçeli kurumlar ise; Başbakanlıklar, Bakanlıklar, Hazine Müsteşarlığı gibi kurumlar oluşuyor. Özel bütçeli kurumlar ise üniversiteler, orman genel müdürlükleri, devlet operası gibi çalışanlar ise sözleşme başlatması gerekmektedir.

BES ZORUNLU MU

Peki, BES zorunlu mu? Eğer 45 yaş altıysanız BES sistemine otomatik olarak gireceksiniz. Otomatik olarak BES sistemine eklendikten 2 ay sonra cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Cayma hakkınızı kullandıktan sonra kesilen paranın ve katkı payını geri alabileceksiniz.

bes emeklilik süresi
Yapmanız gereken cayma hakkınızı kullanırken gelecek dosyaları imzalayarak işvereninize teslim etmek. 10 gün içinde herhangi bir kesinti yaşamadan paranız size geri iade edilecektir.
Cayma hakkı kullanan memurda ve çalışandan kesinti yapılacaktır. Bu kesintilerden spotaj ve vergi kesintisi uygulanacaktır. Bireysel Emeklilik Sisteminde ise katkı payı ödenecektir. 2017 için net brüt 2 bin TL maaş alan birinden aylık 60 TL kesilecektir. Örneğin 15 bin TL net brüt maaş alan biri 450 değil direkt 400 TL tavan ücret ödeyecektir.

Primlere ise devlet yüzde 25 katkı sağlayacak. 200 TL ise 50 TL’lik devlet katkısı alınacaktır. Devlet katkısı sayesinde emeklilik dönemi ödenecek fiyat artacak ve emeklilik daha rahat geçecektir. Özellikle devlet katkısı sayesinde özel sektör çalışanlar ve memurlar daha kolay emekli olacaklar ve daha rahat bir emeklilik geçirebileceklerdir.

Bes Emeklilik

BES’e göre 10 yıl içinde veya 56 yaşına girerek emekli olunabilecek. Böylece hem kendi sistemin birikimleriyle, hem de devletin katkı payıyla yararlanabilecek.
Otomatik BES çalışanlar ek bir getiri de elde edebiliyor. 2 ay boyunca cayma hakkını kullanmayanlar 1000 TL’lik ek devlet kredisinden yararlanacaktır. Yıllık gelir sigortası yaptıranlar ise yüzde 5’lik ek katkı olarak alabilecek. Elbette bunlarında bir süresi ve şartları var. İlk 3 yıl sistemden çıkmamanız gerekiyor yoksa katkı payı alamayacaksınız.

bes kaç yaşında emekli olurum

3 ile 6 yıl arasında çıkanlar ise yüzde 15’lik katkı payı alacaktır. 6 ile 10 yıl arasında çıkanlar yüzde 35 katkı payı alacaktır. 10 yılı tamamlayanlar ise yüzde 60 katkı payı alacaktır. 10 yılı tamamlayıp ve 56 yaşını doldurduysanız da tamamını alıp emekli olabileceklerdir.

Kısacası söylemek gerekirse BES aslında devlet kontrolünde aylık düzenli bir para kesintisi yaparak geleceğe yatırım yapmanızı sağlıyor. Hem bu sayede çok küçük meblağlarla ve devlet katkı payıyla söz yerindeyse “ Damlaya damlaya göl olur “ hesabı emekliliğinize bir adım daha yaklaşıyorsunuz.

Bence ay ay küçük miktarlarda maaşınızdan kesilen bir ücreti iptal etmek pek akıllıcı değil. Çünkü zamanımızda televizyona bile ücret öderken hiç düşünmeden ödüyoruz fakat geleceğimiz için tek kuruş yatırım yapmıyoruz. Emeklilik dönenimde eğer rahat geçirmek istiyorsanız bence en güzel karar cayma hakkınızı kullanmamak olacaktır. Ayrıca devlet size faizsiz ve faizli gibi seçeneklerde sunuyor.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • memur bireysel emeklilik kesintisi
  • memur bireysel emeklilik iptal
  • memur bireysel emeklilik sorgulama
  • zorunlu bireysel emeklilik iptali
  • zorunlu bireysel emeklilik 2018
  • memur bireysel emeklilik iptali
  • zorunlu bireysel emeklilik ne kadar kesilecek
  • memur bes iptali
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.