MEB Sınavlarında Teknolojik Devrim

MEB Sınavlarına Devrim Geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki yıldan itibaren sınav sisteminde köklü değişiklikler yapacak. Teknolojiden çok fazla yararlanılacak olan bu yeni sistemde, bu sayede artık tüm sınav işlemleri biraz daha hızlı ve pratik bir şekilde yapılabilecek.

Açık ortaokul-lise ve motorlu taşıt sürücüleri sınavını kapsayan bu yenilik 81 ilde geçerli olarak yapılacak. Buna uygun olarak önümüzdeki yıldan itibaren 124 sınav merkezinde aktif bir şeklide uygulanması planlanıyor.

Elektronik sınav sistemi şuanda 29 il 32 sınav merkezinde yapılmaya başlandı. Özellikle gelecek yıl teknolojik açından oldukça gelişmiş olan akıllı cihazların yardımıyla bu e-sınav sistemi biraz daha beğeni toplayacak gibi gözüküyor.

Engelliler İçin Büyük Kolaylık

İlk kapsamlı şekilde yapılacak olan elektronik sınav Ankara’nın Çiğdem mahallesinde olacak. Sınav merkezi tamda engellilerin daha iyi bir alanda bulunabilmesi için tasarlanıyor. Buna uygun olarak engelli erişimi için sınav yeri, sandalye ve masalar, bilgisayar sistemleri kullanılacak.

Aynı zamanda engelli vatandaşların daha kolay bir şekilde anlayabilmesini sağlayacak video, animasyon, işaret dili gibi pek çok soruda sınavda yer alacağı belirtildi.

Artık Hatalar En Aza İniyor

Adayların yapılacak olan e-sınav sistemi sayesinde randevu sisteminden en kolay şekilde faydalanması sağlanacak. Böylelikle en yakın zamanlar içinde belirtilen sınavlara girmek mümkün bir hale gelecek. Sınav biter bitmez ise bu sisteme göre sonuçlar hemen açıklanır. Kullanıcı dostu olarak tasarlanan bilgisayarlar, cevap kağıdını kontrol ederek cevaplanmamış sorularıda bildirecek. Böylelikle sınav telaşından ortaya çıkan bu can sıkıcı sorunda ortadan kalkacak.

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

Yazar Hakkında: CANSU KUTLU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir