Matematik Sorularını Çözerken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Matematik Soru Çözerken Nelere Dikkat Edilmeli

Matematik sorusu çözerken dikkat etmemiz gereken çok unsur yoktur. Ama nedendir? Bilmem. Öğrencilerimiz matematik sorusu çözerken, normal bir şekilde okuyup, çözmeyi düşünüyorlar. Bu mümkün mü? Tabi ki kalem oynatmadan, hata yapıp ve yazıp silmeden, üzerine düşmeden ve en önemlisi ise soruya iyi odaklanıp, anlamadan asla mümkün değildir.Soru çözerken, anlamak isteyerek başlamak lazımdır. Ders ister matematik olsun isterse başka ders, hiç fark etmez hangi konuda soru çözdüğünüz, yeter ki soruyu anlamaya çalışarak ve istekle çözün. Çünkü en önemli ilk kural budur. Öğrenmek için size sunacağım kurallar sırasıyla şunlardır;

1’inci kural: Çözebileceğinize inanmak gerekmektedir. ( İnanmadan başlarsan soruyu çözmeye, o zaman hiç başlama! Çünkü çözemeyeceksin ve boş yere daha başlamadan üzülüp, motivasyonunu bozacaksın. İşte bu yüzden inanmayarak başlayacaksan hiç başlayıp, başarısız olma! )

2’nci kural: Soruyu anlamak isteyerek okuyun. ( Soruyu anlayarak okunması gerekmektedir. Çünkü anlamadığız bir problemi, çözmeye imkân yoktur. )

3’üncü kural: Matematik, mantıktır. Mantığınızı kullanmalısınız. ( mantık yürütün, korkmayın. )matematik

4’üncü kural: Bol yanlış yapın. ( Bir teste yirmi soru varsa ve siz yirmi soruyu da yanlış yapsanız bile, kesinlikle üzülmeyin. Sorudur bu yapamamanız, çok doğal. Peşini bırakmayın. Sorunun, üstüne gidin. Yapamadığınız soruları işaretleyip, o konuya tekrar bakın ama 1’inci kuralı unutmadan inanarak bakın. Daha sonra, o konu hakkında çözümlü soru çözün. Böylece sistemi daha kolay anlayacağınıza eminim. Aşina olup yoğunlaşın. Ama çözdüğünüz o sorularınız, zor kaynaklardan olmasın.

Soru Çözerken Çözümlü Örnekler

Unutmayın! amacımız, soru çözme sistemini anlamaktır. Çözümlü örnekleri çözdükten sonra yapmanız gereken, o konu hakkında kendiniz soru üretmenizdir. Kendi kendinize soru üretip, çözmelisiniz. Eğer, o soruları üretip, çözerseniz. O zaman o konuyu anlamış olursunuz. Şimdi yapamadığınız, o yirmi soruya geri dönüp, tekrar çözmeye çalışmalısınız. Yine yanlış sayısı fazla olursa, aynı tekniği tekrar uygulamalısınız. Bol yanlış yapın! Ama o yanlışların sizi olumsuz etkilemesine izin vermeyin! Tam tersi olumlu etkileri olacaktır. Unutmayın yanlışlarımız olmasaydı eğer, doğrularımızı asla bulamazdık… )

Matematik soruları ilgi ister. Onunla ilgilenin! İlgilenin ki, onun dilinden anlayasınız ve onunla tartışarak konuşmak yerine, artık zevkli bir muhabbet kurmanın heyecanını yaşamalısınız. İnanın ki yukarıdaki, dört kuraldan fazlasına ihtiyacınız yok. Sadece uygulayın ve sonuçlarını görün. Ama sizlere tasfiye etmek istediğim bir unsur var. Daha önce bilim insanlarının da kullandığı bir unsurdur. Çok yaşlı, bir o kadarda etkili bir unsurdur. O unsur ise şudur;

Elinizden geldiğince sorulara vakit harcayın. Harcayın ki daha çok verim alasınız. Böylece de daha sağlam adımlarla, sindirerek geleceğe doğru yürürsünüz.

 

Matemartik Öğretmeni adayı bir öğretmenmizden gelen bu paylaşım için kendisine teşekkür ediyoruz.1 Yorum
@pelus - 2017-08-22 00:22:36

güzel bir anlatım elinize sağlık :)www.gencturkhaber.com - ANASAYFA

güzel bir anlatım elinize sağlık :)