menü resmi

Mahkemeye Mazeret Dilekçesi Vermek

MAHKEMEYE MAZERET DİLEKÇESİ VERMEK

Dilekçe, resmi makamlara yazılı bir şekilde talep ve ricalarımızı iletebilme şeklimizdir. Birçok ile kuracağınız ilişkilerde bu yönteme başvurmanız gerekecektir. Çünkü kurumlar isteklerinizi onlara yazılı bir şekilde belirtmenizi talep ederler.

Yargılama esnasında ise her zaman belirlenen tarihlerdeki duruşmalara katılmanız gündelik hayatın koşuşturmasında mümkün olamayabilecektir. Sağlık problemleri, son anda çıkan aksilikler gibi birden fazla sebep ile duruşma saatini kaçırmanız, belirlenen gün ve saatte orada bulunamamanıza neden olabilir.

mahkeme mazzeret dilekçesi

mazzeret dilekçesi

Bu durumlarda ise mahkemeye verilecek mazeret dilekçesi devreye girecektir. Çünkü HMK md 150’deki düzenlemeye göre usulüne uygun olarak davet edilmiş olan dava taraflarından biri duruşmaya gelir ancak diğeri gelmez ise, gelen tarafın talebi üzerine yargılamaya gelmeyen tarafın yokluğunda devam eldir ya da dosya işlemden kaldırılır.

Ayrıca kanunda geçerli bir özrü bulunmadan duruşmaya gelmeyen taraf yokluğunda yapılan işlemlere itiraz edemez. Bunun için davaya katılmayan taraf çoğunlukla mazeret dilekçesi vermeyi tercih eder.

Mazeret dilekçesinin duruşmadan ne kadar önce verilmesi gerektiği kanun ya da yönetmelikler ile düzenlenmiş bir konu değildir. Ancak bu dilekçenin tabi ki de duruşmadan önce iletilmiş olması gerekmektedir. Dilekçenin bir hafta, bir gün ya da bir saat önce verilmiş olması herhangi bir önem arz etmemektedir.

Posta Yolu ile Mazeret Dilekçesi Verme

Ancak posta yolu veya elektronik yollarla iletilecek olan mazeret dilekçesinin herhangi bir aksiliğe sebep olmadan zamanında dosyaya konulup işleme alınabilmesi için birkaç gün önceden gönderilmiş olması gerekebilir. Mazeret dilekçesinin kabulü ya da reddi hakimin takdir alanına giren bir konudur. Bu çerçevede hâkim duruşma sırasında yapacağı inceleme sonrasında dilekçenin kabulüne ya da reddine karar verebilir. Mazeret dilekçesi davanın görülmekte olduğu mahkemeye hitaben yazılacaktır. Dilekçede ise;

Mazeret Dilekçesi İçeriği

 • Dosya numarası
 • Duruşma günü
 • Davacı ve davalı bilgileri
 • Dava ve talep konusu ile
 • Açıklamalar ve deliller bulunmaktadır.

Şayet bir sağlık durumu sebebi ile duruşmaya katılamıyor iseniz hastaneden aldığınız sağlık raporunu da deliler kısmına eklemeniz doğru olacaktır. Mazeret dilekçesini mahkemeye posta yoluyla iletebileceğiniz gibi UYAP’tan da e-imzalı olarak iletebilirsiniz.

mazzeret dilekçesi

mazzeret dilekçesi

Avukat iseniz avukat portalından işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz gibi şayet avukat değil iseniz vatandaş portalından dilekçenizi iletebilirsiniz. Oluşturulan dilekçelerde pul eklenmesi konusunda ise birtakım farklılıklar mevcuttur. Ceza Mahkemelerine verilecek olan mazeret dilekçelerine pul eklenmesine gerek yoktur.

Hukuk Mahkemelerinde ise pul eklemek gerekli iken şart olduğu söylenemez. Pul ekleme konusu ile ilgili Yargıtay içtihatları bulunmaktadır, dilerseniz bunları detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Dilekçelere pul eklenmesi durumunda yeni duruşma gününün tebliği sağlanmış olacaktır.

Günümüzde avukatların UYAP sistemini yaygın olarak kullandığı görülmektedir. UYAP üzerinden ise duruşma günleri kolayca öğrenilebilecektir. Bu nedenler avukatların artık mazeret dilekçelerine pul ekleme yoluna başvurmadıkları söylenebilir. Ancak bu durumda yazılan dilekçede ek olarak yeni duruşma gününün UYAP üzerinden takip edileceği eklenmelidir. Bu durumda taraf yeni duruşma gününü öğrenme yükümlülüğünü yüklenerek pul ekleme külfetinden de kurtulmuş olacaktır.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

 • mahkemeye katılamadığnda mazeret dilekçesi
 • mahkeme mazeret dilekçesi örneği
 • ağır ceza mahkemesi mazeret dilekçesi örneği
 • sağlık mazeret dilekçesi örneği
 • uyap mazeret dilekçesi örneği
 • duruşmaya girmemek için mazeret dilekçesi örneği
 • mazeret dilekçesi okul
 • mazeret dilekçesi öğretmen
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.