Lisin ve Herpes Nedir ?

Lisin ve Herpes’i Anlama

Lisin yada lizin, proteinlerin bir yapı taşı olan esansiyel bir amino asittir. İnsan vücudu sentez yapmaz, bu nedenle yutulması gerekir. Araştırmalar, lisin’in herpes simpleks enfeksiyonlu hastalar için etkili bir tedavi olabileceğini öne sürüyor. Lisin bir gecede bir sansasyon haline geldi. Bununla birlikte, etkinliği klinik çalışmalarda kesin olarak ispatlanmamıştır. Üstelik, potansiyel yan etkilerin henüz bilimsel olarak doğrulanmamıştır.

Herpes simpleks(Genital uçuk), herpes simplex virüs tip 1 ve 2’nin (HSV-1 ve HSV-2) neden olduğu viral bir enfeksiyondur. Bu bozukluk enfeksiyon yeri ile tanımlanır. Örneğin:

  • Oral herpes (ağrıyan yara veya ateş blisterleri) – herpes hastalarındaki en yaygın enfeksiyon olan yüzü ve ağzı etkiler.
  • Genital herpes (genellikle basit herpes olarak bilinir) – kasık bölgesini etkiler ve ikinci en yaygın herpes varyasyonunu temsil eder.

Lisin’in önemi

Herpes virüsünün diğer varyasyonları varken, bu iki virüs üzerinde yoğunlaşacağız. Dr. Alan R. Gaby, herpesin tedavisinde lisinin etkinliğini ilk kez öneren isim oldu. 2006 yılında yayımlanan DoğalEczacılık(İngilizce) kitabında, lisinin arginin etkilerine karşı olduğunu açıkladı. Arginine, herpes simpleks virüsünü enfestasyona ve gelişmeye açar. Bu nedenle nüks sıklığını azaltmak faydalı olacaktır. Ancak, bir salgının başlangıcında lisin içeren takviyelerin kullanılmasının “etkili” olmayabileceğini de belirtti. Herpes tedavisi için lisin etkinliğini değerlendirmek için daha fazla araştırma yapılmalıdır.

Güvenlik Sorunları

Dr. Gaby, günlük 6 g dozun sağlıklı erişkinler için zararsız olduğu görüşünde. Bir önlem olarak, kalp, karaciğer, böbrek veya safra kesesi hastalığı olan erkek hastalar ve hamile olan veya emziren kadınlar lisin takviyeleri almadan önce doktorlarına danışmalıdır. Lisin konvansiyonel herpes tedavisinin yerini alması anlamına gelmez. Hastalar, herpes sızıntısının ilk belirtisinde tıbbi yardıma ihtiyaç duyabilirler.

Lisin Yan Etkileri

Lisin‘in herpes tedavisindeki rolü yakın zamanda aydınlatıldı, bu nedenle yan etkileri başlıyor. İddiaya göre, sürekli yüksek dozaj safra taşı oluşumunu hızlandırabilir. Lisin bağımlılığı geliştiren insanlar zamanla kolesterol ve trigliserid düzeylerinin yükselmesi riskini taşırlar. Bu nedenle, kardiyovasküler problemler yaşayan hastalar, lisin takviyeleri almadan önce doktorlarının tavsiyelerini almalıdır. Günlük dozajlar 40 gramı aşan kramp, mide bulantısı, ishal ve karın ağrısı vakaları bildirilmiştir.

Sonuç olarak, lisin birçok hayati yaşam sürecinde kritik bir rol oynamaktadır ve herpes tedavisi muhtemelen bunlardan biridir. Doğru dozaj belirlenirken, tepki vermeler asıl önemli etkendir. Aşırı yüksek miktarda lisin, safra taşı oluşumundan arginin düzeylerinde ciddi bir düşüşe kadar uzanan komplikasyonlara potansiyel olarak neden olabilir.

Önerilen Paylaşım 1:Allodini & Duyarlı Cilt Rahatsızlığı

Önerilen Paylaşım 2:Kuru Saç Derisi Hakkında

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer