menü resmi

Lisin ve Herpes Nedir ?

lizin yada lizin, proteinlerin bir yapı taşı olan esansiyel bir amino asittir. İnsan vücudu sentez yapmaz, bu nedenle yutulması gerekir. Araştırmalar, lizin’in herpes simpleks enfeksiyonlu hastalar için etkili bir tedavi olabileceğini öne sürüyor. lizin bir gecede bir sansasyon haline geldi. Bununla birlikte, etkinliği klinik çalışmalarda kesin olarak ispatlanmamıştır. Üstelik, potansiyel yan etkilerin henüz bilimsel olarak doğrulanmamıştır.

Herpes simpleks(Genital uçuk), herpes simplex virüs tip 1 ve 2’nin (HSV-1 ve HSV-2) neden olduğu viral bir enfeksiyondur. Bu bozukluk enfeksiyon yeri ile tanımlanır. Örneğin:

  • Oral herpes (ağrıyan yara veya ateş blisterleri) – herpes hastalarındaki en yaygın enfeksiyon olan yüzü ve ağzı etkiler.
  • Genital herpes (genellikle basit herpes olarak bilinir) – kasık bölgesini etkiler ve ikinci en yaygın herpes varyasyonunu temsil eder.

Lizin’in önemi

Herpes virüsünün diğer varyasyonları varken, bu iki virüs üzerinde yoğunlaşacağız. Dr. Alan R. Gaby, herpesin tedavisinde lizinin etkinliğini ilk kez öneren isim oldu. 2006 yılında yayımlanan Doğal Eczacılık(İngilizce) kitabında, lizinin arginin etkilerine karşı olduğunu açıkladı. Arginine, herpes simpleks virüsünü enfestasyona ve gelişmeye açar. Bu nedenle nüks sıklığını azaltmak faydalı olacaktır. Ancak, bir salgının başlangıcında lizin içeren takviyelerin kullanılmasının “etkili” olmayabileceğini de belirtti. Herpes tedavisi için lizin etkinliğini değerlendirmek için daha fazla araştırma yapılmalıdır.

lizin-herpes

Güvenlik Sorunları

Dr. Gaby, günlük 6 g dozun sağlıklı erişkinler için zararsız olduğu görüşünde. Bir önlem olarak, kalp, karaciğer, böbrek veya safra kesesi hastalığı olan erkek hastalar ve hamile olan veya emziren kadınlar lizin takviyeleri almadan önce doktorlarına danışmalıdır. lizin konvansiyonel herpes tedavisinin yerini alması anlamına gelmez. Hastalar, herpes sızıntısının ilk belirtisinde tıbbi yardıma ihtiyaç duyabilirler.

Lizin Yan Etkileri

Lizin‘in herpes tedavisindeki rolü yakın zamanda aydınlatıldı, bu nedenle yan etkileri başlıyor. İddiaya göre, sürekli yüksek dozaj safra taşı oluşumunu hızlandırabilir. lizin bağımlılığı geliştiren insanlar zamanla kolesterol ve trigliserid düzeylerinin yükselmesi riskini taşırlar. Bu nedenle, kardiyovasküler problemler yaşayan hastalar, lizin takviyeleri almadan önce doktorlarının tavsiyelerini almalıdır. Günlük dozajlar 40 gramı aşan kramp, mide bulantısı, ishal ve karın ağrısı vakaları bildirilmiştir.

Sonuç olarak, lizin birçok hayati yaşam sürecinde kritik bir rol oynamaktadır ve herpes tedavisi muhtemelen bunlardan biridir. Doğru dozaj belirlenirken, tepki vermeler asıl önemli etkendir. Aşırı yüksek miktarda lizin, safra taşı oluşumundan arginin düzeylerinde ciddi bir düşüşe kadar uzanan komplikasyonlara potansiyel olarak neden olabilir.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.