menü resmi

Liseye Giriş Sınavında Tercihler Nasıl Yapılacak?

Liseye Giriş Sınavında Tercihler

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, liseye giriş sınavlarının tercihleri hakkında dün detayları paylaştı. Buna göre sınavsız şekilde kayıtların Anadolu, Mesleki ve Teknik Anadolu ile İmam Hatip liselerinde olacağını onayladı.

Her bölge içinde 9 okul türü yer alacak. Öğrencilerden ise zorunlu olarak 5 adet okul tercihi yapmaları istenecek. Şuanda ortaokul 8.sınıflarda eğitim görmekte olan 1 milyon 192 bin öğrencinin 1 milyon 80 bini sınavsız bir şekilde yerleştirilmiş olacak. Bunlardan 110 bini ise sınav ile yeni okuluna kayıt olabilecek.

Haziran ayına gelmeden hemen önce veli ve öğrencilere eğitim bölgeleri detaylı bir şekilde sunulacak. Bu bilgilere ulaşabilmek için velilerin yapması gereken şey ise e-okul hesabı üzerinden incelemelere başlamaktır. Tercihlerin yapılmasının hemen sonrasında temmuz ayının son günlerinde kayıtlar tam anlamıyla açıklanmış olacak.

liseye geçiş sınavı nasıl yapılacak

Tercihler

Öğrenciler Haziran ayında lise tercihlerini yapmaya başlayacak. Sınavsız bir şekilde yerleştirilmesi planlanan öğrenciler ise bu tercihlerini e-okul sitesini kullanarak yapabilecekler. Adrese dayalı eğitim bölgesi ekranında, ikamet bölgesine ait farklı okul türleri yer alacak. Öğrenciler bu 9 farklı okul türü arasından en az 5 tercih yapmak zorunda.

Açıkta Kalma Durumu Olmayacak

Kayıtlardaki öncelik ise genel olarak öğrencinin tercih sırası olacak. Bunun yanında okulun eve olan yakınlığı gibi konular da belirlenmiş durumdadır. Bu sisteme göre her öğrenci bir liseye yerleşecek. Herhangi bir olumsuz durumun yaşanması ise buna göre artık mümkün olmayacak.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • lgs tercih nereden yapılacak
  • lise tercihleri nasıl yapılacak
  • lgs tercih ekranı
  • lgs tercih yapma
  • lgs tercih robotu
  • lgs tercih kılavuzu 2018
  • okul tercihleri
  • lise tercih yapma 2018
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.