menü resmi

Liseye Geçiş Sınavının Detayları

Liseye Geçiş Sınavı Nasıl Olacak?

Geçtiğimiz günlerde TEOG sisteminin tamamen iptal olacağı ve bunun yerine yeni bir sınav sisteminin geleceği duyurulmuştu. Hazırlık aşamasında olan bu sisteme dair Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan açıklama geldi.

Sınav 135 Dakika Olacak

Sınavla ilgili sorulara yanıt veren Bakan, önümüzdeki günlerde yapılması beklenen liseye geçiş sınavının 135 dakika süreceğini bildirdi. 135 dakikalık zaman dilimi içinde öğrencilere 90 soru sorulacağını belirtti.

Bu soruların 20’si fen, 20 Türkçe, 20 matematik, 10 din kültürü, 10 inkilap ve 10’u İngilizce olacak. Tek oturumda yapılacak sınav için, bu şekilde bir bilgi tespiti yapılacak.

liseye geçiş sınavı

Yüzde 90 Adrese Dayalı Yerleştirilecek

Eskiden yapılan TEOG’a artık dönüş olmayacağını belirten Bakan, bu sistemi tamamen rafa kaldırdıklarının altını çizdi. Ve kesinlikle bu sistemin sağlıklı olmadığını belirtti. Öğrencilerin yüzde 90’lık kısmı yapılacak olan yeni sınava göre bulundukları yerlerdeki bir okula yerleştirilecek diye belirtti. Diğer kalan kısmı ise, sınavla öğrenci alan liselere yerleştirilecek.

1 Milyon 180 Bin Öğrenci Var

Sınava katılım oranının fazla olması beklenirken, şuanda ortaokul 8’de okumakta olan öğrenci sayısının 1 milyon 180 bin civarında olduğu belirtildi. Özellikle sınav bu yıl ilk kez yapıldığından dolayı, öğrencilerden ve velilerden yoğun bir ilgi bekleniyor.

Geçmiş yıllar ciddiye alındığında öğrencilerin lise tercihlerine göz atarsak; bunların yüzde 40’ı meslek liselerine, yüzde 12’si imam hatip liselerine, diğer kısmıda Fen, Anadolu ve Güzel Sanatlar gibi liselere gitmeyi tercih ediyor.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.