Linux Türkçe Karakter Problemi ?

linux-turkce-karakter-problemiMerhaba arkadaşlar Linux kullanan arkadaşların genelde kurulumdan sonra başlarına gelen ve bir türlü çözüme kavuşmayan birçok sorun oluyor. Bu sorunlardan bir tanesi de Türkçe Karakter Problemi.

Türkçe karakter problemi birçok Linux dağıtımında farklı şekilde çözülebilmektedir. Çünkü sorunun nedeni dağıtımdan dağıtıma farklılıklar gösterebiliyor.

Linux Trükçe Karakter problemi genelde;

  1. Kullanılan sistem dili ile seçilmiş yerel cağrafi konum bilgisi bağdaşmıyordur.
  2. Kullanılan dil ile ayarlar kaydedilirken klavye ve diğerayarlar farklı olursa.
  3. Yanlış dil ayarları.

Genel olarak yukarıdaki nedenlerden dolayı sisteminizde Türkçe Karakter bukunan dosya ve klasör isimlerinde ASCII karakterleri görünmektedir. Bu durumalar ile karşılaşan arkadaşlar aşağıdaki önerileri uygulayarak sorunu çözmeye çalışabilirsiniz.

Arch Linux Türkçe Karakter Problemi

Arch Linux kullanıcıları genelde kullanılan yani seçili olan dil ile coğrafi konumun farklı seçilmesinden(Mesela bulunulan coğrafi konum Rusya fakat dil Türkçe seçili) gibi durumlarda loacle-gen komutunun ayarları ile hatalar olabiliyor.

Bu durumu çözebilmek için, /etc/locale.conf dosyası içerisinde bulunan LANG=tr_TR gibi dil satırında sonuna .utf8 ekleyerek ardınan locale-gen komutunu tekrar çalıştırmalısınız.

Yada bunu localectl set-locale LANG=tr_TR.UTF-8  komutunu kullanarakta yapabilirsiniz. Her durum için daha sonra bilgisayarı yeniden başlatınız ve kontrol ediniz.

Slackware Türkçe Karakter Problemi

Slackware kullanıcıları kurulumdan sonra isminde Türkçe karakter barındıran dosya ve klasör isimlerinde sorunlar yaşayabilir.

Slackware kullanıcıları /etc/profile.d/lang.sh dosyası içerisinde LANG ile başlayan satırın sonunu .utf8 ekleyip daha sonra bilgisayarı yeniden başlatarak sorunun üstesinden gelebilirler.

Kısacası Arch linux ve Slackware Linux örnek olarak seçilmiştir. Siz farklı bir dağıtım kullanıyorsanız(Ubuntu,Linux Mint,Open Suse,Fedora,Kali Linux vb..) işi mantığı aynı olacaktır. Dil ayarlanızının olduğu dosya, bu dosyada LANG=tr_TR yada LANG=en_US gibi dil seçim değerlinin olduğu dosyayı bularak bu satırın sonuna .utf8 ekleyebilirsiniz.

Son olarak bilgisayarı yeniden başlatınız ve durumun düzelip düzelmediğini kontrol ediniz. Bu gibi durumlarda aslında sorun seçilen dilde değildir. Sorun utf8 karakterlerinin yüklenmemesinden kayanklanmaktadır.

Son Söz: Hangi Linux dağıtımını kullanıyorsanız dil bilgilerinizin olduğu dosyayı bulunuz ve içerisinde LANG ile başlayan satırın sonuna arada boşluk olmadan .utf8 ekleyiniz. Umarım bunu uyguladıktan sonra sorunuzu çözülmüş olur. Kolay gelsin.

Önerilen Paylaşım 1:Cem Yılmaz En İyi 10 Esprisi :)

Önerilen Paylaşım 2:İnternetten Nasıl Para Kazanılır ?

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

1 Yorum

  1. İşletim sistemimde bu problemle karşılaştım bir kaç gündür uğraştırıyordu beni yazınız yardımcı oldu teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşletim sistemimde bu problemle karşılaştım bir kaç gündür uğraştırıyordu beni yazınız yardımcı oldu teşekkür ederim


En iyi - En güzel - En ZorKaşıntısı - Kaşıntısı Nasıl geçer