menü resmi

Linux Bios Update Nasıl yapılır? Dell Laptoplar İçin !

dell bios updateMerhaba arkadaşlar freedos bir dell marka laptop aldığınız zaman ve bir linux kurduğunuz zaman genelde Dell sürücüleri Windows(Dos) türünde yayınlanmaktadır ve sürücü güncellemelerinde sorun olmaktadır. Fakat sizin bilgisayarınızda Wİndows kurulu değil ise o zaman Bios Update(Bios Güncellemesi) ni nasıl yapacaksınız. Bu paylaşımda Linux kurulu bilgisayarda bios güncellemesi olayını anlatacağız. Eğer Dell marka laptop üzerinde Windows kullanıyorsanız sürücüyü indirip Yönetici Olarak çalıştırmanız yeterlidir.

Dell Bios Update(Linux)

Not: Yapılan işlemler Dell 7559 (i7-6700hq-skylake) marka laptop üzerinde başarılı olarak uygulanmıştır. Genelde işlemin mantığı aynı olduğu için sizde laptoplarınızda uygulayabilirsiniz. Fakat yinede önemli doayalrınızın bir yedeğini almanızı öneriyoruz. Uygulama için bu site(www.gencturkhaber.com) herhangi bir sorumluluk almamaktadır. Sorumluluk kullancıya aittir.

Öncelikle bilgisayarınızda bir Linux kurulu olduğunu varsayıyoruz. Bunun için yapılacak işlemler,

 1. Unetbootin programını kurunuz.
 2. Dell Driver sayfasından sürücünüzün güncel sürümünü indirin.Inspiron_dell_model.EXE gibi bir isimde olacaktır.
 3. USb belleği bilgisayara takınız.
 4. Unetbootin programını açarak(sizden root şifresi isteyebilir, isterse giriniz).
 5. Üst distrıbution mesüsünden FreeDos seçerek OK tuşuna basınız. böylece USB, FreeDos olarak çalışabilen USB olacaktır.
 6. İndirdiğiniz sürücüyü adını bios.exe olarak değiştirerek USB nizin içerisine kopyalayınız.
 7. Bilgisayarı yeniden başlatınız. Eğer yeniden başladığında USB Storage seçtiğiniz halde USB den boot başlamadıysa. Tekrardan bilgisayarı normal Linux sistemi ile açarak “/sbin/sfdisk -A /dev/sdx 1” komutunu çalıştırarak USb belleğe Boot özelliği veriniz. Burada /dev/sdx USB belleğin aygıt adı olacaktır. Sizde USb belleğiniz ne ise onu yazınız. Bunun için fdisk -l komutu ile diskleri listeleyerek doğru USB aygıtınızı bulabilirsiniz.
 8. Eğer USb den boot işlemi başladıysa ilk çıkan ekranda Sadece Default yazısı olacaktır. Bir kez Enter a basınız. İkinci çıkan ekranda Sakın Hemen Enter a BASMAYINIZ. En üstteki seçenek seçili iken Enter a basarsanız HArd diskinizdeki herşey silinecektir.
 9. En altın bir üstünde olan “Freedos with Live Cd” buna benzer bir seçenek olacak(Freedos sadece live cd olarak anlamına gelen)  bu seçeneğe gelerek Enter‘a basınız.
 10. Biraz bekleyiniz. A:> yazısını gördüğünüz anda FreeDos ortamındasınız demektir.
 11. c: yazınız ardından dir komutu ile dosyaları listeleyerek bios.exe dosyasının olduğunu görünüz. Eğer dosya listelenmediyse yeniden bilgisayarı açarak dosyanın olduğunu kontrol ediniz.
 12. Son olarak bios.exe yazınız ve sizden Yes/No şeklinde onay istediği zaman Y tuşuna basınız.
 13. Bu noktadan sonra KESİNLİKLE HİÇ BİR TUŞA BASMAYINIZ. BİLGİSAYARINIZ 2 DEFA RESTART EDECEKTİR. NORMAL İŞLETİM SİSTEMİNİZ AÇILINCAYA KADAR BEKLEYİNİZ. Program yeni bios rom u flashlayacak. Sabırlı olun 2-3 dakikalık bir zaman alacaktır.
 14. Artık bilgisayarınız eskisi gibi açıldıysa işlem tamam. Yeni sürüm biosunuz hayırlı olsun.

Bu işlemler denenmiş ve olumlu sonuçlar alınmıştır. Herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız bizlere altta bulunan yorum bölümünden sorabilirsiniz. Aslında işlem çok kolaydır fakat hiç yapmamaış bir insan için karışık ve zor olabiliyor.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.