Kuzen Gezegen “Kepler 452b”

Kuzen Gezegen “Kepler-452b”

Havacılık ve uzay denilince herkesin aklına gelen ilk kurum şüphesiz NASA’dır. Her zaman yaptığı çalışmalarla gündemde olan kurum, bu seferde bulduğu yeni gezegen hakkında resmi internet sitesinden yapılan açıklamada bu gezegene “Kepler-452b” adını verdi ve bu gezegeni“Dünya’nın Kuzeni Olan Yeni GezegenKepler-452b” şeklinde tanıttı.

Peki, neden “Dünya’nın Kuzeni” deniyor?

NASA yapılan açıklamalarda Kepler-452b’ninDünya ile benzer özelliklere sahip olmasından ve yaşam formlarına rastlanmasının oldukça yüksek olduğunu düşündüklerinden bahsediyor. İşte Dünya ile benzer özelliklere sahip “Kepler-452b”ye “Kuzen Gezegen” denmesinin sebebi de bu.“Kepler-452b” den bahsetmek gerekirse Keşfedilen bu yeni gezegenin, Güneş’ten 1,5 milyar yıl daha büyük ve Güneşe benzeyen sarı bir yıldızın yörüngesinde bulunduğu söyleniyor.

kepler 452b

Bilindiği gibi Dünya Güneşin etrafındaki dönüşünü 356 gün 6 saatte tamamlıyor. Kepler-452b’nin ise yörüngesinin etrafındaki dönüşünü 380 ile 390 gün arasında tamamladığı belirtiliyor. Bu yeni gezegendeki yerçekimi seviyesi de dünyadaki yerçekimi seviyesinin yaklaşık 2 katı. Dünyadan yaklaşık 1400 ışık yılı uzaklıkta olduğu söylenen Kepler-452b, bize oldukça uzak görünüyor.

Bu bağlamdan yola çıkarsak, şuan ki teknoloji ile bu yeni gezegende yaşam belirtisi olsa dahi ulaşmamız biraz imkânsız gibi görünüyor.

Kepler-452b’nin insanlığa katkısı

Aslında buna şuan için bir cevap vermek zor gibi görünüyor. Araştırmalar çok yeni ve henüz ortada kesin bilgiler yok.

Elde edilen bilgilerde bu soruya cevap verebilmemiz için yetersiz.Ama yine de bir çıkarım yapacak olursak:NASA“Kepler-452b” adını verdiği yeni gezegende yaşam belirtisi olduğunu düşünüyor ve Dünya ile benzerliklerinden bahsediyor. Dünyanın şu anki durumu ortada. Küresel ısınma, çevre kirliliği, plansız yapılaşma ve daha birçok şey sayabiliriz.

kepler 452b

Bu sorunların gün geçtikçe daha da arttığını varsayarsak bir süre sonra Dünya yaşanılmayacak bir hal alacak. Kim bilir eğer NASA’nın tahminleri doğruysa ve o teknolojide büyük bir yol kat edilirse belki de gelecekte bu yeni gezegende yaşamaya başlayabiliriz. Peki, biz ülke olarak neden böyle araştırmalara imza atamıyoruz? Yeterince ekipmanımız mı yok? Yoksa araştırmaları yapacak bilim adamlarımız mı yok?

Önerilen Paylaşım 1:Kekik Suyu Faydaları ve Zararları

Önerilen Paylaşım 2:MArs'a Atom Bombası Atsak Ne Olur ?

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

1 Yorum

  1. Daha öncede görmüştüm bu kadar detaylı görmemiştim. Dünyanın nerdeyse aynısı ama uzak olmasaydı daha iyi olabilirdi. Umarım ulaşım sağlayıp detaylı bir inceleme yapabilirler bende 2. dünya olarak kabul ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha öncede görmüştüm bu kadar detaylı görmemiştim. Dünyanın nerdeyse aynısı ama uzak olmasaydı daha iyi olabilirdi. Umarım ulaşım sağlayıp detaylı bir inceleme yapabilirler bende 2. dünya olarak kabul ederiz.


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer