menü resmi

Kurumuş Saksı

Kurumuş Saksı Çiçekleri Nasıl Canlandırılır?

Kurumuş çiçekler insanların oldukça canını sıkan bir durumdur. Pek çok kişi için saksıda çiçeğe bakmak oldukça önemlidir. Kişiler bu sayede kendilerine de daha güzel bir ortam yaratma çabası içerisinde girerler. Özellikle estetik duyguya önem veren insanlar için çiçek büyütmek ve onunla ilgilenmek son derece gereklidir. Bu nedenle de pek çok ev ve iş yerlerinde saksıda çiçek yetiştirmek oldukça sık karşılaşılan bir durum teşkil eder.

Kurumuş Saksı

Saksı Çiçeği Bakımı

Saksı çiçeği bakımı aslında sanıldığı gibi kolay bir durum değildir. Hatta pek çok kişi bu işi hakkı ile yapamayacağı düşüncesi ile saksıda çiçek yetiştirmekten oldukça uzak durur. Bu konuda gerekli ışığı ya da suyu sağlamak her zaman mümkün olmayabilir.

Her çiçeğin farklı bakım özellikleri vardır. Kimi çiçekler çok fazla güneş ışığı isterken kimisi de oldukça az ışık arar. Aynı durum sulama konusunda da benzerdir. Bazı çiçekler bol su ister. Bazı çiçeklere de oldukça az su vermek gerekir. Bu nedenle de saksı çiçeği bakımı kişileri bir hayli zorlar.

Saksı çiçeği bakımında kimi zaman istenmeyen durumlarda ortaya çıkabilir. Özellikle insanların gözü gibi bakıp ilgilendikleri çiçeklerin solması kişilerde derin üzüntü yaratır. Bu durumda da hemen çiçeğin solmasına neden olan durumun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Çiçeğe bir takım işlemler yaparak tekrar canlanmasını sağlayabilirsiniz.

Saksıyı Değiştirin

Kurumuş çiçekler için yapılması gereken ilk şey saksı değişikliğidir. Bunun için çiçeklerin köklerine zarar vermeden saksıdan çıkarın. Bir başka saksıya toprak ve gübre karışımı ilave edin. Çiçeğinizi daha sonra diğer saksıya yeniden ekin. Yeni saksının daha büyük olması arzu edilen bir uygulamadır. Bu sayede köklerin saksıya küçük gelmesinden kaynaklanan problemlerden de kurtulmuş olursunuz.

Saksı Köklerine Buz Uygulayın

Kurumuş çiçekleri canlandırma yöntemi içerisinde buz uygulaması da vardır. Çiçeğin köklerine buz uygulaması yapın. Ancak burada esas olan buzlu köke sıcak su dökmektir. Çiçeğe sıcak su dökün. Bu işlemi belirli aralıklarla tekrarlamanız gerekmektedir. Bu sayede çiçeğinizi yeniden canlandırarak kurumuş görüntüsünden kurtarabilirsiniz.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Olcay -
2018-04-20 08:08:32

Evde bir kaç tane var baktığım sulamasına dikkatlice yapıyorum sorun olmaması adına. Tabi kurumuş saksı benimde canımı sıkıyor o yuzden özenle bakıyorum ciceklerime .

@Ahmet Mert -
2018-04-02 23:40:33

Benim en büyük hobilerimden biri çiçek yetiştirmek. Fakat, apartmanda oturmaya başladığımdan beri çiçeklerimi saksıda yetiştirmek zorundayım ve bu çiçekler sürekli kuruyorlar. Buz yöntemini deneyeceğim umarım işe yarar.

@Bilgin -
2018-03-27 07:59:37

Kurumuş çiçekleri canlandırma yöntemi içerisinde ilk defa buz yöntemini duydum denemeye değer diye düşünüyorum. Genelde bu sorunu çok yaşıyorum genelde havaların sıcak olduğu durumlarda bilgi için teşekkür ederiz.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.