menü resmi

Kuru Cilt & Cilt Lekeleri

Kuru cilt, her yaştan insanı etkileyen en yaygın cilt problemlerinden biridir. Kuru cilt, kuru kış aylarında özellikle sorunlu olabilmesine rağmen, yıl boyunca kuru cilt oluşabilir. Sabum cildinizi elastik ve yumuşak tutar, bu nedenle normal seviyelerde düşüş olduğunda kuru lekeler veya kseroz oluşabilir. Bu kuru lekeler pul pul, hassas ve kaşıntılı olacaktır. Ayrıca oldukça kırmızı renkte görünebilirler. Cilt, vücudumuzun enfeksiyona karşı ilk savunma hattı olduğundan, sağlıklı tutmak ve güneş yanığını önlemek istiyoruz. Yüzde olan kuru cilt de kişi için utanç verici olabilir. Bu nedenle kuru cildin altında yatan nedenleri bilmek ve uygun tedavi yöntemlerini uygulamak gereklidir.gunes-lekeleri-kuru-cilt-cilt-lekeleri

Yüzdeki Kuru Cilt Lekeleri Nedenleri Nelerdir?

Kuru cilt lekelerinin sebepleri çevresel veya tıbbi olabilir. Çevresel nedenler, yüzünüzde şiddetli uyarılara neden olan harici uyaranlardır. Kuru cilt lekelerinin tıbbi nedenleri altta yatan bir tıbbi durumu içerir.

Çevre: Kış aylarında kuru, soğuk rüzgarla karşılaşırsınız; bu da cildinize zararlı olup kuru lekelere neden olabilir. Kış dışında, yüzünüz normalde örtülü olmadığından, soğuk hava çok kolay ve sıklıkla etki etmektedir. Kışın havada çok az nem bulunur; bu da cildinizin ortamından az miktarda nem alması, yeteri kadar nem alamaması demektir. Yaz ayı da, cildiniz için tehlikeli bir zaman olabilir, çünkü uzun süre güneşe maruz kalma cildin hasar görmesine neden olur. Güneş cildinizin doğal yağlarını azaltır. Bununla birlikte kış aylarında, özellikle güneşin UV ışığını yansıtacak kar olduğu zaman, güneşin tehlikeli etkilerine kışın maruz kalmaya devam edersiniz.

Çok sıcak veya soğuk suda banyo yapmak veya sadece çok sık banyo yapmak kuru ciltlere neden olabilir. Klorlu suda yüzmek aynı etkiyi gösterebilir. Kozmetik ürünleri, özellikle yüzdeki kuru cildin en yaygın nedenlerinden biridir. Sert makyaj, tuvalet malzemeleri ve deterjanlar doğal yağların yüzeyini soyarak kuru, kırmızı ve tahriş olmuş cilt meydana getirebilir.

Tıbbi: Atopik dermatit veya Egzama döküntülere neden olan kronik bir deri durumudur. Bu döküntüler pullu, kırmızı, kuru ve kaşıntılıdır. Vücudun her yerinde tezahür edebilirler ve soğuk hava, sert kimyasallar, stres, su ve deterjanlarla ağırlaşırlar. Sedef hastalığı, deriyi etkileyen kırmızı, pul pul deri durumudur. Sedef hastalığının semptomları normalde, herhangi bir yerde kırmızı lekeler içerir, ancak çoğu zaman dirsekler, dizler ve gövde üzerinde görülür. Bu lekeler kırmızı-pembe renkte, kaşıntılı, kuru, pul pul ve yükseltilmiş olacaktır. Sedef hastalığının ek belirtileri arasında eklem ağrısı, renk ve yoğunluk değişikliği ve kepek bulunmaktadır.

Kuru Ciltler için Evde Uygulanabilecek İlaçlar

Kuru cilt evde kullanılan ilaçlar ile etkili bir şekilde çözülebilir. Aşağıdaki yöntemler kaşıntı, kızarıklık ve kuruluğu azaltabilir.

Aloe Vera: Bu bitki içindeki jel kuru cildinize nem katmada çok etkilidir. Aloe Vera bitkisinden bir yaprağı kesip yaralı tarafı alarak yumuşak jelini elinize sıkıştırın ve yüzünüzdeki kuru lekelere uygulayın. Aloe Vera ürünleri bir eczanede bulunur.

At kuyruğu: Kızarıklık, şişme, kuruluk ve kaşıntıyı azaltabilir. Ot doğal sağlık merkezlerinden kuru haliyle getirilebilir. Karışım 1 çay kaşığı At kuyruğu ile 1 su bardağını tencereye koyun. Ve bu karışımı 10 dakika kadar ısıtın. Karışımı hafifçe soğumaya bırakın ve sonra yüz beziyle karışımı kuru cilde sürün. Bu işlem kuru cilt lekeleri kaybolana kadar günde iki kez tekrar edilmelidir.

Kuru cildin oluşmasını önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler de var:

Sık sık nemlendirin: Düzenli olarak nemlendirme, kuru cildi ve bunun tedavisinde etkili bir yöntem olabilir. Her sabah ve akşam yüzünüzü serin su ile yıkamanız ve daha sonra yüzünüzü temiz havlu ile hafifçe kurutmanız önerilir. Ardından tercihen yüzünüze nemlendirici, tercihen parfümsüz ve doğal bir ürün uygulayın. Yağlar, örneğin E vitamini yağı, badem veya zeytinyağı, cildi nemlendirmede etkili olabilir.

Güneş ışınlarını önleyin: Her zaman SPF 15 veya daha yüksek bir nemlendirici kullanın. Cildiniz bütün bir yıldır güneşin UV ışınlarına maruz kalır ve kurur bu ışınlar cildinize zarar verir. Ayrıca, nem kaybetmemek ve güneşin olumsuz etkilerini önlemek için 15 yıl boyunca SPF ile dudak kremi kullanmalısınız.

Kozmetik ve deterjan: Sabunlarınızı, cilt ürünlerinizi ve makyaj ürünlerinizi topladığınızda, sert kimyasallar içermeyen ürünleri tercih ettiğinizden emin olun. Sert kimyasallar, doğal yağlarının derisini soyarak cildi kurutur. Aşırı hassas cilde sahipseniz, hassas ciltler için özel olarak üretilmiş satın alma ürünlerinizin olması önemlidir.

Ne Zaman bir Doktora Gitmelisiniz ?

Kuru cilt lekeleri normalde kendi başına veya ev ilaçlarıyla yok olur, ancak tıbbi tedaviye ihtiyaç duyan bazı cilt kurulukları da vardır. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız doktorunuzla iletişime geçin:

  • Kronik kuru cilt. Bu, uzun süre boyunca sürdüğü ve ev ilaçlarının etkisiz olduğu anlamına gelir.
  • Kabarcıklar halinde şişmeler ve iltihaplanma.
  • Kalınlaşmış cilt.
  • Lekeler belirli aralıklarda oluşuyorsa.
  • Tırnakları renk ve dokusunda meydana gelen değişimler. Sarı-kahverengi olur ve koyulaşırlar.
  • Şiddetli kepek
  • Eklem ağrısı
  • Saç dökülmesi

Yukarıdaki belirtilerin herhangi biriyle karşılaşırsanız, egzama, sebore dermatiti veya Sedef hastalığı yaşayabilirsiniz. Tüm bu cilt koşulları tıbbi tedavi gerektirir. Bu nedenle derhal doktorunuza danışmanız önemlidir.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.