Kredi Kartı Göndermişler !

Birçok insan evine yada işyerine gelen davetsiz kredi kartlarından şikayet ediyor. Haksız da değiller tabiki, bir bakıyorsunuz hiç aklınıza gelmeyecek bir bankadan tarafımıza Kredi Kartı göndermişler. Biz kaçıyoruz onlar kovalıyor desek çok ta yanlış söylemiş olmayız. Neden bankalar sürekli bizlere Kredi Kartı kakalamak istiyor sanırım hepimiz sebebini biliyoruz. Fakat bilmenin hiçbir anlamı ve önemi yok sonuçta her türlü bankalar bizlere haberimiz olsun yada haberimiz olmasın Kredi Kartlarını gönderiyorlar.habersiz-kredi-karti-gondermek

Hele hele, yeni bir işe girdiyseniz 2-3 ay içerisinde evinize bir Kredi Kartı olacaktır. Buna inanabilirsiniz. Peki bankaların kafalarına göre kredi kartı göndermeleri mümkün mü? Yani bankalar bizden izin almaksızın bizim üzerimize kredi kartı çıkarabilir ve bunu yine bizden habersiz evimize gönderebilir mi?

Bankalar Habersizce Kredi Kartı Gönderebilir Mi ?

Bankaların bizden haber almadan yada bizlerin herhangi bir talebi olmaksızın bizlere kredi kartı göndermesi kanunen bir suç teşkil ediyor mu ? Evet. Bankalar bizlerin herhangi bir talebi olmadan, bir sözleşmede imzamız olm. maddesi ve adan bizlere kredi kartı göndermesi kanunen suş teşkil etmektedir. Banka kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nda sayılı kanuna göre, .kart çıkarma ve kart çıkarmaya ait yükümlülükler kısmının  8. maddesi ve 1. fııkrasına göre,

Kart çıkaran kuruluşlar, sözleşme imzalamayan ve talepte bulunmayan kişiler adına hiçbir şekil ve surette kart veremezler.

Evet kanunda belirtilen yukarıdaki maddeye göre, bankalar kafasına göre bizler adına kart çıkaramazlar. Kanunda bankaların insanlar adına talep ve sözleşmede imza olmaksızın kart çıkarması yasaktır.

Tabi bunun için yukarıda da belirttğimiz üzere,

  1. Kişinin herhangi bir talebi olmamalı
  2. Herhangi bir sözleşmeye imza atılmamış olunmalı

yukarıdaki maddeler olduğu zaman bankalar bizlere haberimiz olmadan kredi kartı gönderemezler. Fakat bankalar bunları bizden daha iyi bildikleri için bizleri faka bastırmak için yeni yöntemler geliştiriyor. Mesela bazen bankada normaal bir hesap kartı aldığınız zaman 9-10 sayfalık roman niteliğinde sözleşmeler ki bunun böyle olmasındaki asıl neden bizlere istemediğimiz kredi kartı çıkarmak gibi durumları kabul ettirmektir. Çünkü bankalar mahkemelerde haksız görünmemek için , genelde uzun ve karmaşık sözleşmelerin arasına “Kredi kartı istiyorum” gibi anlamlara gelen cümleleri sıkıştırıyorlar.

Sonuç olarak mahkemeye gittiğimizde de haksız biz oluyoruz. Aslında bir sözleşmeye imza atmadan içeriğini banka görevlisinden kavga etsek bile sorsak ve öğrensek bunlar olmaz.

Eğer imza attığınız bir sözleşme yok ve herhangi bir talebiniz de olmadıysa o zaman elinizdeki belgeler(zarf, kart vb..) ve ıslak imzanızın olduğu bir dilekçe ile BBDK ya şikayetinizi yapabilirsiniz. Bu durumda haklı bulunursanız lütfen çevrenizi de bu konuda bilgilendirin.1 Yorum
@Korhan - 2018-04-05 11:06:25

Hep uzak durmuşumdur benden habersiz kart gönderimi yapıldığında direk gönderiyorum hiç uğraşmıyorum arayanlara açmayın telefonları yada kapatın :)www.gencturkhaber.com - ANASAYFA

Hep uzak durmuşumdur benden habersiz kart gönderimi yapıldığında direk gönderiyorum hiç uğraşmıyorum arayanlara açmayın telefonları yada kapatın :)