menü resmi

Kıskanç Kadın ve Kıskançlık Psikolojisi

Kıskanç Kadın, Kıskançlık Psikolojisi Ve Kıskançlık Tedavisi Nasıl Olur?

Evet, hemen hemen hepimizin bildiği gibi kadınların yapı taşı, kıskançlıktır. Kıskançlık bir kadının olmazsa olmazı olan, özelliklerinden birisidir. Kıskançlıktan ortaya çıkan krizlerde “Sana güveniyorum ama çevreye güvenmiyorum.”diye açıklamada bulunan erkeklerin, aksine; kadınlar kıskandıkları zaman bu küçük bahaneler, yerine “Kendime güveniyorum ama senden emin değilim.” derler.

Evet, kadınların birçoğu kıskanç bir yapıya sahiptir. Gerek hiç yoktan sebepler olsun gerekse de geçerli sebepleri olsun, kıskanç yapıya sahip olduklarını bir şekilde karşı tarafa deşifre eder ve konuyu ciddi tartışmalara kadar ilerletebilir. Tabi, bu gibi ciddi tartışmalar ve boşanmaya kadar ilerleyen ayrılıkların yaşanması, her kıskançlık krizini yaşayan çiftler için geçerli değildir. İşte tüm bunları ele alarak, bugün siz okuyucularımız için “Kıskançlık, kıskançlık psikolojisi ve kıskançlık tedavisi nasıl olur?” başlığı altında konumu hazırladım ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım.Aşırı kıskançlığın sebebi

Kıskanç Kadın

Kadınların kıskançlığının ortaya çıkmasındaki en önemli sebeplerden biriside, partnerinin sevgisinden emin olamamasıdır. Kıskaç kadın, düşünü kurduğu hayatı yaşamak için sürekli partnerinden, güzel sözcükler ve küçük sürpriz yapmasını bekler ve devamlı, bunu yapan çiftlere özenir. Bu özenti ayrılığa da sebep olabilir. İşte bu yüzden erkeklerin birçoğu “Nede olsa biliyordur ya benim onu sevdiğimi, sürekli dile getirmeme ne gerek var?” diye düşünse de durum onun düşündüğü gibi olmaya da biliyor.

Bu düşünceye sahip olmaları, kadının kendi hayatını değil, sevdiği ve imrendiği o hayata yakın yaşayan çiftlere, özendirir ve bir süreden sonra sizden soğutur. Bu durum ise kıskançlık psikolojisine giren bir konudur ve dikkat edilmesi, çiftler için daha avantajlı, olur. Kıskançlığı gereğinden fazla yaşayan, yalnız kadınlar değil, erkeklerde aynı sorunlarla sıklıkla karşılaşabiliyor. Özellikle de çalışan, gösterişli ve çevresi tarafından fazla ilgi gören kadınların eşleri, kıskançlığı aşırı dozda yaşayabiliyorlar.

Kıskançlık Psikolojisi

Günümüz erkeklerinin, bu konuda bilinçsizce yaptıkları bir diğer hususta, arkadaş çevrelerini eşleri ile tanıştırmamalarıdır. Tabi ki arkadaşları ile yaptıkları her programa, eşleri ile birlikte katılmak zorunda değiller. Ancak kadın eşinin çevresinden habersiz olursa, gereksiz kıskançlıklar meydana gelebilir. Bunun olmaması için eşinizi, erkek kız fark etmez bulunacağınız ortamdaki arkadaşlarınızla tanıştırmanızı, tavsiye ederim. Amaç kriz çıkmasın 🙂

Psikolojide kıskançlık, eşinizin sizi hem çok sevmesinden hem de kaybetme korkusu yaşamasından da kaynaklanan, bir duygu olabiliyor. Kıskançlık duygusu, toplumumuzda genelde kötü bir davranış olarak, kabul görülmektedir. Ama aslında öyle değildir. Kıskançlık bir nevi değer verdiğin kişiyi paylaşamama duygusundan meydana gelir ve kişiye farklı özellikler, kazandırır. Kıskançlıktan kastımız sadece kadın erkek ilişkileri değil.

Kıskançlık kişinin tüm çevresini etkiler ve davranış biçimlerini, yeniden şekillendirir. Bu davranış biçimlerini kişi arkadaşına, annesine, babasına vb gibi tanıdıklarına da kıskançlık esnasında, sergilemesi muhtemeldir. Tabi, kıskançlık yaşayan kişi için burada önemli olan değer verdiği insan statüsüne girmiş olmasıdır.

Kıskançlık Tedavisi Nasıl Olur?

Kişi kendini değersiz görüp, sevilmediğini düşündüğü zaman, partnerine karşı hırçınlaşmaya başlar. Bu durum genellikle kıskançlığın son evrelerinde meydana gelir. İşte bu gibi kıskançlığın son evrelerinde meydana gelen özelliklerden sonra kişinin en çok ihtiyacı olan, karşı tarafa olan güvenidir. Karşı tarafa ister istemez güvenmek ister. Bu güveni aldığı zaman psikolojik kıskançlık sorunları, tıpkı bir çorap söküğü gibi çözülür. Evet, “Kıskançlık tedavisi nasıl olur?” diye soran okuyucularımıza, duygusal olarak tedavi yöntemlerinden en etkili olanının güven olduğunu söyledik. Şimdi birazda aşırı kıskançlığın ne gibi etkenlerden meydana geldiğinden bahsedelim.

Aşı kıskançlığın yaşanmasındaki faktörler;

 • Gizli ego,
 • Özgüven eksikliği,
 • Güvensizlik,
 • Paylaşamamak,
 • Sevgisini yanlış tanımlamak gibi faktörler, kıskançlık psikolojisini ciddi anlamda tetikler.

Sevgisini yanlış tanımlamak gibi faktörler, kıskançlık psikolojisini ciddi anlamda tetikler.
Kişide bu maddelerde bahsettiğim özellikler, karakterine tam anlamıyla oturmamışsa, kendisine güvendiği ve kendisini sevdiği için kıskançlığı aşırı dozda yaşamaz. Ancak kendini sevmeyen, yetersiz gören ve en önemlisi de kendisine güvenmeyenler ise kıskançlığı aşırı dozda yaşayıp, olumsuz sonuçlarının da altında, psikolojik olarak ezilirler. Oysa düşünmesi geren ve psikolojisini daima sağlıklı ve diri tutan cümleler bunlar değil. Peki, kişi psikolojisini nasıl sağlıklı tutar ve olumsuz etkenlerden nasıl korunur?

ego
Psikoloji Nasıl Sağlıklı Tutulur Ve Ruh Sağlığı Olumsuz Etkenlerden Nasıl Korunmalıdır?

Aşırı kıskançlığın psikolojik kurbanı olmamak için kişinin, inanarak yapması gereken bazı önemli noktalar vardır.

Bu önemli noktalardan bazıları sırasıyla şunlardır;
Kendisini sevmeli. Çünkü kişi kendisini sevmez ve değer dermezse, ne başkasını sevebilir nede başkası onu sevebilir. Kişi sevgiyi ilk kendinde öğrenmeli. Bunu yapabilenlerde kıskançlığın dozu az ve sadece sevgisinden kaynaklanır.

Özgüven, bir bireyde olması gereken en önemli özelliklerden birisidir. Özgüvensiz insan, kendisine güvenmez, beğenmez ve her konuda yetersiz bulur. Bu durumda onu korkak bir algıya kelepçeler ve kişi sevdiği herkesin onu sevmediğini düşünerek, gereksiz kıskançlıklara kapılır. Oysa özgüveni tam olsa ve her şeyde başarılı olacağına tüm benliği ile inansa, durum tersine döner ve hayat daha eğlenceli bir hal alır.
İkinci maddede söylediğim gibi kendisine güvenmeyen başkasına güvenmesi neredeyse imkânsızdır. O yüzden önce kendine güvenecek ki karşı tarafın duygularını, düşüncelerini ve en önemlisi de sevgisinin derecesini iyi analiz etsin.

Aşırı kıskançlığın sebebi, yüksek egodan ve özgüven eksikliğinden kaynaklanıyor ve devreye psikoloji düşünce sistemi giriyor. Eğer kişi bu düşünce sistemini yanlış yönlendirirse, duygularını olumsuz yönde etkiler ve devamlı kaybetme korkusu, yaşar. Ayrıca kıskançlık, ( serotoin )adlı hormonun düşmesiyle meydana gelen depresyon gibi duygu karmaşasına da sebep olur.

Bu hormonun düşmesi duyguların kat ve kat yoğun bir şekilde yaşanmasına yol acar. İlaç tedavisi ve tedavi haricinde TMS adlı cihazla, kıskançlığı hastalık boyutunda yaşayanlara, şok tedavi uygulanır. Kıskançlık vb. gibi duygu karmaşasını hastalık boyutunda yaşayanlar bu tedavi yöntemini kullanabiliyorlar. Ancak bu tedavinin uygulanma süresi, kişiye göre değişiklik gösterir. En az dört ay süren bu tedavi, kişinin hastalık boyutuna göre bir yıl da sürebiliyor ve bazılarında ise ömür boyu…

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

 • kıskançlık nedenleri
 • kıskançlık nasıl engellenir
 • aşırı kıskançlık nedenleri
 • aşırı kıskançlık hastalık belirtisi
 • aşırı kıskançlık nasıl yenilir
 • kıskançlık tedavisi
 • kıskanç kadın davranışları
 • kıskançlık nedir
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Okşan -
2018-03-28 12:58:37

Kıskançlık probleminin en büyük sebebi kişilerde çocukluk dönemlerinde yaşadıkları ve be yaşadıkları sonucu özgüven problemi çekmeleridir. Bu da ileride kıskançlık krizlerine kadar varabiliyor.

@kıskanç kadınlar klubu -
2017-08-28 00:12:27

güzel bir paylaşım teşekkürler.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.