menü resmi

Kimler Yazılım Mühendisliği Okuyabilir

Kimler Yazılım Mühendisliği Bölümünü Seçebilir

Bir üniversitede okumak için öncelikle belli aşamalardan geçmeniz gerekiyor. Bu aşamaların en büyük kısmı ise üniversite hazırlık sürecidir. Üniversite hazırlık sürecinde öğrenciler kendilerini sıkıntılara sokarak ya kazanmazsam gibi soruları kendilerine dert etmeye başlamaktadırlar. Sınavı kazanmamanız durumunda dünyanın sonu olmayacaktır ve kendinizi salarak farklı alanlara yönelme gibi hatalara girmemeniz gerekiyor.

Aksine yaşamış olduğunuz bütün durumları kendinize tecrübe edinecek şekilde seçerek ilerlemelerinizi daha hırslı bir şekilde yapmanız gerekiyor. Bunun sayesinde ilk seferinde elde etmiş olduğunuz başarısızlık sizlere tecrübe olarak daha kolay kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Cebimize kadar girmiş olan teknolojinin gelişmesine olanaklar sağlayan yazılım mühendislerinin de sizlerin geçmiş olduğunuz yolları daha öncesinden kat etmiş olduklarını unutmamanız gerekiyor. Peki yazılım mühendisi olabilmeniz için neler yapmanız gerekiyor? veya bu bölümü kimler seçebilir gibi soruları sizlere bu makalemiz üzerinden detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

software engineering

Kimler Yazılım Mühendisi Olabilir?

Üniversite hazırlık sürecinde aileler bireylerin meslek seçimlerinde kendilerine yardımcı olmaktadırlar. Bu durum içerisinde bireylerin istemedikleri bölümleri zorla dayattıran kişilerde yer almaktadır. İnsanların sevmedikleri bir bölüm üzerinde çalışmalarını yürütmeleri olanaksız olarak görülmektedir.

Çünkü zamanla karşılaşacakları zorlukları kendilerini zorlayarak bıkmalarına sebep olabilmektedir. Yazılım mühendisliği de bu durumlar arasında yer almaktadır. Eğer bilgisayar üzerinde zaman geçirmek istemeyen bir bireyseniz bu bölümü seçmeniz sizler için pek faydalı olmayacaktır. Çünkü yazılım mühendisliği seçecek olan bir kişi günün bütün saatini bilgisayar üzerinde geçirmek zorundadır. Tabi bu süreç içerisinde büyük zorluklarla da karşı karşıya gelebilmektedirler.

Örneğin bir internet sitesi kodladığınız zamanlarda karşılaşacağınız tek bir kod hatası sizleri günlerce uğraştırabilmektedir. Buda işini sevmeyerek yapan kişiler için oldukça zor bir durumdur. Bunun için meslek seçimlerini yaparak bunları dikkate almanızı tavsiye etmekteyiz.

Yazılım Mühendisleri Hangi Programlar Üzerinden Çalışmalar Yapmaktadır?

Bilgisayarlar oldukça geniş bir alt yapıya sahip programlar içermektedirler. İçerisinde binlerce farklı program bulunduran bilgisayarlar değişik yazılım programları ile gerçekleştirilmektedirler. Bu yazılım dillerinin hepsine sahip olmanız imkansızdır.

Bunlar arasında en fazla 5-6 dile sahip olan bir yazılımcı olabilirsiniz. Buda bütün dillerin tek çatı altında toplanmış olduğu araç ile gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. Yani bir uygulama gerçekleştirirken tek bir yazılım diline sahip olmanız gerekmiyor. 1’den fazla dile sahip olmanız lazım ki gerçekleştirebileceğiniz programı daha fonksiyonlu ve güzel bir şekilde yapmanız gerekiyor.

Kısacası özetlemek gerekirse yazılım mühendisleri oldukça geniş alanlarda yazılım programları üzerinden atılımlarını gerçekleştirmektedirler.

Yazılım Ne İşe Yaramaktadır?

Yazılım dili sayesinde bilgisayar üzerinde kullanmış olduğumuz bütün araçları kolay bir şekilde kullanmamıza yardımcı olmaktadır. Hatta bilgisayarı geçerek hayatımızı kolaylaştıran ve günümüzde her yerde karşımıza çıkan teknolojik araçlar birer yazılım dili ile gerçekleşmiş bulunuyor. Bunların hepsini göz önüne aldığımızda yazılımın hayatımız da ne kadar önemli bir yer kapladığını görebilmekteyiz.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Osman -
2018-03-16 13:43:52

Bilgisayar ve teknolojiye ilgi duyan ve bu alanda kendini geliştirmek, çeşitli yazılımlar yapmak isteyenler yazılım mühendisliği okuyabilir. Geleceği olan bir meslek.

@baos -
2018-02-28 16:54:16

2018 Kpss ne zaman, 2018 kpss 22 temmuzda yapılacak olup başvurular 10-21 mayıs arasında olacaktır. sonuçlar ise 31 ağustos ta açıklanacakmış bilginize ... :)

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.