Kekik Suyu Faydaları ve Zararları

Kekik Suyu Faydaları ve Zararları

• Faydalı olduğu alanların başında solunum sistemi olan kekik bronşite ve astıma oldukça etkilidir.
• Mide sorunlarının giderilmesi açısından oldukça yararlıdır. Mide üşütmelerinde ve mide ağrılarında oldukça etkilidir. Midenin devamı niteliğindeki bağırsak sisteminin düzenlenmesinde oldukça etkilidir.
• Yaptığı etki sayesinde sinirlere oldukça iyi gelir ve yatıştırıcı etki yaratır.
• Kadınların adet döngüsünde düzenleyici etkiye sahip olan kekik adet sancıları için bertaraf edici özelliğe sahiptir.
• Ağız içerisinde bulunan yaralarda kullanılan kekik etkisini hızlı gösteren bir bitkidir.
• Baş ağrısı çeken kişilerde sinirleri yatıştırıcı etkisinin yanında rahatlatıcı etkisi sayesinde oldukça yarar sağlayan bir bitkidir.
• Kekik suyu ciltte tonik etkisi yaratır.
• Eklem ağrısı çeken kişilere tavsiye edilen yöntemlerden birisi kekik banyosu yapmasıdır.
• Kekik suyunun zayıflatıcı etkisi şudur ki vücutta bulunan ödemin atılmasını sağlayarak fazla kilonun atılmasını sağlayabilir.
• DİKKAT! Kekik suyunun gevşetici bir özelliği olduğundan kaslarda gevşeme yapar ve bu sebeple hamile kadınların kullanmaması gerekmektedir. Bebeği tutan kaslar gevşeyerek bebeğin düşmesine neden olur. Bu yüzden hamileler tarafından kullanılması asla önerilmez.
• Guatr hastalığı bulunan kişilerde kekik suyu tüketmemelidir. Aksi halde tiroit bezlerinde daha fazla çalışmasına neden olabilir.


Aromatik yapısından ötürü kekik insanlar tarafından hep talep gören bir bitkidir ve bu sayede de yıllar geçtikçe araştırmalar sonucunda yararlarına rastlanmaktadır. Kekik sadece bitki formunda değil suyu ve yağı da yoğun olarak rağbet gören bir materyaldir. Doğru kullanımı halinde kişilere oldukça fayda sağlayan bu bitki doğanın mucizevî bitkilerinden birisidir.

Kekik Suyu Kullanımı

Kekik suyu denilince bahsedilen olgu aslında kekik yağ altı suyudur. Özellikle kullanım alanı zayıflamak olan kekik suyu hem formu korumak hem de sağlıklı bir vücuda erişmek için oldukça fazla kapı aralamaktadır.
Güne başlarken içeceğiniz bir bardak keki suyu yarattığı aromatik hazzı ile vücuttaki hareketlenmenin sağlanmasında etkilidir. Demleme biçimde kullanılması makul olan bu bitki hem gargara hem de çay formunda tüketilir.

kekik suyu

Kekik Çayı Hazırlama

Dilediğiniz an içme lüksüne sahip olduğunuz kekik suyu ile zayıflama konusunda oldukça yardımcıdır. Yarım tatlı kaşığı ya da sizin damak tadınıza göre bir tatlı kaşığı kekik siyah çay demleniyormuşçasına demlenir. 8 – 10 dakika bekletilir ve reaksiyon tamamlanması adına süzülür. Bu çay sıcak olarak içilmelidir.

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir